Wizyta u optometrysty – jak się przygotować?

Czeka Cię wizyta u optometrysty? Nie masz się czego obawiać! Sama wizyta i aplikacja soczewek nie jest straszna. Wystarczy dobrze się do niej przygotować i pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

O czym musisz pamiętać przed wizytą

Przed badaniem warto pamiętać o kilku rzeczach by badanie przebiegło bezproblemowo. Ułatwi to na pewno pracę optometryście, a Tobie zapewni mniej stresującą wizytę.

  • Jeśli nie jest to Twoja pierwsza wizyta u optometrysty to na pewno masz poprzednie recepty. Warto je ze sobą zabrać na kolejne badanie. Wtedy specjalista będzie mógł porównać, czy Twoja wada wzroku się pogłębiła czy jest na tym samym poziomie. Jeśli jednak jest to Twoja pierwsza wizyta to poinformuj o tym optometrystę. 
  • Warto pamiętać również o ściągnięciu soczewek przed badaniem, jeśli już je nosisz. Co najmniej godzinę przed wizytą u specjalisty musisz ściągnąć soczewki, by ewentualne uciski na rogówce nie sprawiły, że badanie będzie zaburzone.
  • Kobiety na badaniem najlepiej, aby przyszły bez makijażu. Zwłaszcza, gdy badanie będzie połączone z aplikacją soczewek kontaktowych. Jeśli będziesz zakładać soczewki pierwszy raz może to potrwać trochę dłużej, przez co Twój makijaż może się rozpłynąć w okolicach oczu. Po za tym istnieje ryzyko, że zanieczyścisz soczewki drobinkami z kosmetyków co może dodatkowo wpłynąć na komfort użytkowania soczewek. 

W trakcie badania

W trakcie badania specjalista na pewno przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Pozwoli to na dopasowanie soczewek odpowiednich do Twojego trybu życia, czy stanu zdrowia. Dlatego koniecznie poinformuj optometrystę o wszystkich chorobach, jeśli takie posiadasz, zwłaszcza przewlekłych. Również ważne jest by powiedzieć o przyjmowanych lekach. Na bazie tego specjalista dobierze Ci odpowiednie soczewki lub całkowicie wykluczy ich noszenie. Choroby, których obecność może uniemożliwić noszenie soczewek to: cukrzyca, nadciśnienie, tarczyca lub alergie. Natomiast do leków należą przede wszystkim leki hormonalne lub antybiotyki. Oczywiście wszystko zależy od przebiegu choroby i częstotliwości zażywania różnych leków. Te czynniki mogą całkowicie wykluczyć noszenie soczewek lub jedynie utrudniać ich noszenie w zależności od sytuacji. 

Strach i stres podczas badania

Przede wszystkim nie warto się stresować badaniem i aplikacją soczewek ponieważ może to po prostu utrudnić całą wizytę. Zarówno badanie, jak i zakładanie soczewek jest bezbolesne! Jeśli masz barierę przez wkładaniem sobie czegoś do oka to musisz ją pokonać. Pamiętaj, że soczewki są elastyczne i specjalnie wyprofilowane by pasować do oka. Pierwsze zakładanie i ściąganie soczewek może być trudne i zajmie trochę czasu, ale najważniejsze to się nie poddać. Trening czyni mistrza! Po kilku próbach na pewno Ci się uda. A z czasem stwierdzisz, że to nic trudnego. Wizyta u optometrysty jest konieczna, by odpowiednio nauczyć się zakładać i ściągać soczewki.

Kiedy odpuścić sobie wizytę u optometrysty?

Szczególnie kobiety w ciąży powinny sobie odpuścić wizytę u optometrysty. To dlatego, że gospodarka hormonalna w tym okresie jest zmienna. To może sprawić, że widzenie będzie, np. mniej ostre. Kobiety często skarżą się że w trakcie ciąży gorzej widzą, jednak warto pamiętać, że to właśnie przez hormony. Dlatego wizytę umów dopiero kilka miesięcy po porodzie, gdy hormony wrócą do normalności. 

Wizytę należy przełożyć również gdy występuje u Ciebie akurat jakaś infekcja lub silna alergia, której skutkiem jest, np. łzawienie oczu. Podczas infekcji Twoje oczy mogą być bardziej wysuszone przez co założenie soczewek będzie niemożliwe. Również podczas alergii, zwłaszcza sezonowych Twoje oczy mogą łzawić lub będą mocno zaczerwienione i podrażnione co utrudni zarówno samo badanie, jak i aplikację soczewek. Kiedy będziesz już po badaniu i optometrysta wypiszę receptę oraz poleci jakieś soczewki koniecznie zajrzyj na stronę www.bezokularow.pl Znajdziesz tam duży wybór soczewek oraz atrakcyjne promocje i rabaty.