
Alergiczne zapalenie spojówek to po prostu nadmierna reakcja alergiczna oczu na substancje uczulające. Czy może być niebezpieczne dla dziecka? Jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i kilka innych pytań.
Alergiczne zapalenie oczu – czym jest?
Zapalenie spojówek z przyczyn alergicznych występuje u średnio 30% populacji. Zazwyczaj słyszy się, że borykają się z nim dorośli lub osoby starsze – może jednak występować również u dzieci, a nawet u niemowląt. Alergiczne zapalenie spojówek jest reakcją oczu na alergeny, a reakcja ta objawia się stanem zapalnym spojówki. Komórki zapalne organizmu wytwarzają przeciwciała skierowane w stronę alergenów. W trakcie walki z wrogiem komórki zapalne produkują dodatkowo różne substancje, które są odpowiedzialne za zaczerwienione oczy czy łzawienie.
Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek
Można wyróżnić kilka typów alergicznego zapalenia oczu. Od tego, jaki rodzaj występuje u Twojego dziecka zależeć będzie jego leczenie, kuracja.
1. Ostre alergiczne zapalenie spojówek
To ostra, nagła i gwałtowna reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Może wystąpić po pogłaskaniu psa czy kota albo po “wystawieniu” oczu na wiatr wiosną, gdy przenosi on ogromne ilości pyłków. W tym przypadku należy jak najszybciej pozbyć się alergenu i przemyć oczy dziecka solą fizjologiczną.
2. Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek
Ten stosunkowo łagodny rodzaj alergicznego zapalenia spojówek występuje, jak sama nazwa mówi, sezonowo. Zazwyczaj chorzy borykają się z nim w miesiącach wiosennych i letnich, gdy na zewnątrz występuje bardzo dużo pyłków roślin, drzew czy traw. Profilaktyka polega na unikaniu alergenów i stosowaniu leków farmakologicznych. Możliwa jest też kuracja niefarmakologiczna, np.: zimne okłady.
3. Przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek
Przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek jest bardzo podobne do sezonowego. W jego przypadku objawy zaostrzają się jesienią.
To tylko podstawowe spośród wielu rodzajów alergicznego zapalenia spojówek, jakie mogą występować u Twojego malucha. Pamiętaj, że do pełnego rozpoznania niezbędna jest diagnoza lekarska.
Alergiczne zapalenie spojówek: objawy
Objawy zapalenia spojówek spowodowanego alergią zazwyczaj występują na obu oczach naraz, jednak w rzadkich przypadkach może zdarzyć się, że będą dotyczyły tylko jednego oka. Główne objawy świadczące o tym problemie, które mogą wystąpić u Twojego dziecka to:
- swędzenie oczu
- intensywne łzawienie
- pieczenie oczu
- niechęć do światła (tzw. światłowstręt)
- przekrwione oczy
Sprawdź sposoby na przekrwione oczy.
- zapalenie błony śluzowej nosa (jako możliwy objaw dodatkowy)
- ropna wydzielina z kącików oczu (zazwyczaj w przypadku niemowląt)
Gdy zauważysz u swojej pociechy powyższe symptomy, udaj się do specjalisty. Lekarz doradzi jak najlepiej i najszybciej poradzić sobie z chorobą.
Objawy towarzyszące
Przy alergicznym zapaleniu spojówek u dzieci często występują objawy towarzyszące. To po nich możesz rozpoznać, że przyczyną jest alergia, a nie np. bakteria. Zalicza się do nich:
– Katar sienny (alergiczny nieżyt nosa).
– Duszności.
– Opuchlizna.

Alergiczne zapalenie oczu: niebezpieczne dla dziecka?
Alergiczne zapalenie spojówek może mieć łagodny lub ostry przebieg. Oczy dziecka, a szczególnie niemowlaka są bardzo delikatne. Ta reakcja alergiczna raczej nie powoduje bezpośredniego zagrożenia. Jednakże, w przypadku najmłodszych warto niezwłocznie udać się do specjalisty aby określił i sprawdził czy nie występuje potencjalne niebezpieczeństwo.
Przyczyny alergicznego zapalenia spojówek u dziecka
Mówi się, że wiosna jest najpiękniejszą porą roku. Dzieci zazwyczaj uwielbiają wiosenne miesiące: świat jest wtedy piękny i kolorowy. Odradza się po zimie. Niestety, nie dla wszystkich maluchów wiosna jest aż tak radosna – bowiem wtedy zaczynają pylić drzewa, trawy i krzewy. Jeśli dziecko choruje na alergiczne zapalenie spojówek, to pyłki mogą być jedną z przyczyn występowania uciążliwych objawów. W przypadku tego schorzenia przyczyna dolegliwości jest jedna: alergia. Jednakże, alergeny mogą być różne:
- pyłki traw, drzew, kwiatów, krzewów,
- sierść zwierząt domowych (kota, psa lub innych),
- roztocza i kurz,
- grzyby (pleśnie).
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek
Należy pamiętać, że nie powinno się stosować żadnych leków na własną rękę, bez wyraźnych zaleceń lekarza – w szczególności w przypadku dzieci. Jeśli dziecko ma objawy alergicznego zapalenia spojówek, to specjalista powinien zdecydować o sposobie leczenia. Może on zalecić:
- unikanie alergenu,
- leczenie farmakologiczne lekami przeciwhistaminowymi lub przeciwzapalnymi (doustne lub miejscowe),
- leczenie niefarmakologiczne, zwane często domowymi sposobami: zimne okłady, płukanie oczu solą fizjologiczną.
1.https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57892,ostre-okresowe-i-przetrwale-alergiczne-zapalenie-spojowek
2.https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/artykuly-i-poradniki/zapalenie-spojowek-u-dzieci-jak-sie-objawia-rozpoznanie-i-leczenie