Szacuje się, że nieco ponad połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Mowa tutaj o trzech najpopularniejszych wadach wzroku wśród których jest właśnie astygmatyzm. Warto poznać bliżej charakterystykę tej skomplikowanej wady wzroku i dowiedzieć się jakie są sposoby jej korekcji.
Co to jest astygmatyzm?
Astygmatyzm (niezborność) to wada wzroku, która polega na zniekształceniu i rozmyciu widzianego obrazu. Dzieje się tak ponieważ promienie światła załamują się w dwóch różnych płaszczyznach i przez to są też skupiane w innych punktach. Przyczyną tego zjawiska jest przede wszystkim nieprawidłowy kształt rogówki. U zdrowej osoby kształt ten jest okrągły, natomiast u osoby z astygmatyzmem rogówka ma kształt jaja lub piłki do rugby. Przyczyna astygmatyzmu może leżeć także w urazach oka takich jak, np. blizna na rogówce. To wszystko sprawia, że ta wada wzroku jest uznawana za jedną z najbardziej uciążliwych i utrudniających codziennie funkcjonowanie.
Jak widzi osoba z astygmatyzmem?
Obraz widziany przez osobę z astygmatyzmem jest rozmazany, nieostry i zniekształcony. Oczywiście im wyższe wartości wady wzroku tym dolegliwości z ostrością widzenia nasilają się. To z pewnością utrudnia codzienne funkcjonowanie zwłaszcza podczas takich czynności jak prowadzenie samochodu.
Astygmatyzm – rodzaje
Wada wzroku jaką jest astygmatyzm jest dość skomplikowana. Dzieli się ją na kilka rodzajów ze względu na nieprawidłowości w układzie optycznym oka, czy ze względu na sposób załamywania światła. A więc, astygmatyzm dzielimy na:
- Rogówkowy – wynikający z nieprawidłowości w kształcie rogówki.
- Wewnętrzny – wynikający z nieprawidłowości w strukturze warstw soczewki.
- Całkowity – gdy występują nieprawidłowości zarówno w rogówce, jak i w soczewce.
- Zwykły – w momencie, gdy oko jest krótkowzroczne lub nadwzrocznej w jednej płaszczyźnie.
- Złożony – gdy, występuje krótkowzroczność lub nadwzroczność w obu płaszczyznach, ale różnej wielkości.
- Mieszany – gdy jedno oko w jednej płaszczyźnie jest nadwzroczne, a drugie w krótkowzrocznej.
- Prosty
- Odwrotny
- Skośny
- Nieregularny
Objawy astygmatyzmu
Astygmatyzm jest popularną wadą wzroku przez co jej objawy są ogólnie znane i pozwalają na szybką diagnostykę. Jednak warto pamiętać, że początkowe objawy astygmatyzmu mogą być mylone ze zwykłym zmęczeniem, czy nadwyrężeniem oczu. Do najczęstszych objawów astygmatyzmu należy:
- ból głowy i oczu,
- rozmazany obraz niezależnie od odległości,
- zamglony obraz,
- częste pocieranie i mrużenie oczu,
- widzenie prostych linii jako krzywe,
- zaburzenie poczucia przestrzeni,
- uczucie zmęczenia oczu.
Zatem, gdy wystąpią u Ciebie te objawy jak najszybciej zgłoś się na badanie wzroku. Dzięki temu być może zatrzymasz postęp astygmatyzmu. Najważniejsze to obserwować własne zachowania oraz odczucia i nie bagatelizowanie ich.
Astygmatyzm leczenie
W obecnych czasach istnieje więcej metod leczenia astygmatyzmu niż kiedyś. Jedne pozwalają na zatrzymanie postępowania wady, a inne potrafią prawie całkowicie ją usunąć. Wszystko zależy od rodzaju astygmatyzmu i stopnia jego zaawansowania. Korekcja astygmatyzmu może odbyć się na trzy różne sposoby:
- za pomocą okularów korekcyjnych – tradycyjna metoda radzenia sobie z astygmatyzmem przy użyciu soczewek okularowych z cylindrem.
- noszenie soczewek kontaktowych – to najwygodniejsza forma korekcji wzroku pozwalająca na pełną swobodę ruchu.
- poddanie się zabiegowi laserowemu – przy tej metodzie trzeba spełniać odpowiednie warunki, m.in. ukończyć 20 rok życia.
To od Ciebie zależy, którą metodę wybierzesz. Jednak warto zaznaczyć, że musisz zdecydować się na którąś z nich ponieważ nieleczony astygmatyzm niesie za sobą wiele konsekwencji. Postępująca wada wzroku z czasem wykluczy wykonywanie przez Ciebie różnych czynności, np. prowadzenie samochodu.
Po wybraniu odpowiedniej dla siebie korekcji wady nie zapomnij o regularnych badaniach wzroku. To bardzo istotny element leczenia astygmatyzmu. Dzieje się tak ponieważ wartości wady mogą się zmieniać i należy je ponownie korygować.
Jeśli szukasz soczewek do korekcji astygmatyzmu koniecznie zajrzyj do bezokularow.pl