Choroby oczu – 5 najpopularniejszych schorzeń

Oczy są jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Odpowiadają one za zmysł wzroku, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Jednak niektóre choroby oczu mogą prowadzić do całkowitej ślepoty. Dlatego warto wiedzieć jakie objawy powinny nas zaniepokoić. 

choroby oczu

Najczęstsze choroby oczu

Choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Jednak większość objawów jakie dają są przez nas ignorowane lub leczone słabymi, domowymi metodami. Z kolei nie leczone choroby oczu mogą przerodzić się w naprawdę poważne problemy z widzeniem, a nawet  utratę wzroku. Dlatego warto znać chociaż kilka najczęstszych schorzeń oczu, by je prawidłowo rozpoznawać. 

Jaskra

Początkowo jaskra nie daje żadnych objawów i rozwija się powoli. Dopiero w miarę jej postepowania możemy zauważyć zaburzoną jakość widzenia, zawężenie pola widzenia i dostrzeganie świetlistych obręczy wokół źródeł światła. Warto wspomnieć, że większość zmian, które już nastąpiły w związku z postępem choroby są nieodwracalne. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Leczenie jaskry przebiega za pomocą farmakologii tj. specjalnych kropli lub operacyjnie.

Zaćma

To kolejna choroba oczu, która rozwija się stopniowo i początkowo daje słabe objawy. Przede wszystkim zaćma prowadzi do spadku zdolności ostrego widzenia aż do ślepoty. Polega ona na zmętnieniu soczewki oka co prowadzi do poważnych problemów z widzeniem. Co ważne tych problemów nie da się skorygować za pomocą okularów, czy soczewek. Leczenie zaćmy odbywa się za pomocą specjalnych kropli lub operacyjnie.

Zapalenie twardówki, rogówki lub tęczówki

Zapalenie twardówki zazwyczaj nie ma swojej konkretnej przyczyny. Zauważa się jedynie zależność wystąpienia zapalenia podczas obniżonej odporności organizmu lub na skutek chorób autoimmunologicznych. W przypadku zapalenia twardówki gałka oczna może przyjąć niebieskie lub zielonkawe zabarwienie. 

Z kolei zapalenie rogówki wywołują najczęściej drobnoustroje chorobotwórcze (bakterie, grzyby, wirusy i pierwotniaki). Co ważne, tego typu zapalenia są zakaźne, czyli mogą być zaraźliwe. 

Natomiast zapalenia tęczówki bywają najbardziej zróżnicowane. To oznacza, że ich przyczyną mogą być urazy, alergie lub inne choroby. 

To co można wyróżnić podczas zapaleń dotyczących oczu to wspólne objawy takie jak: zaczerwienienie, ból, pieczenie, swędzenie, uczucie „piasku” pod powiekami, nadmierne łzawienie, sącząca się wydzielina z oka, światłowstręt, pęcherzyki, osłabiona zdolność do ostrego widzenia. Dlatego odpowiednie leczenie rozpoczyna się od prawidłowego rozpoznania rodzaju zapalenia. Dopiero wtedy lekarz może dobrać odpowiednią metodę leczenia, np. preparaty do stosowania bezpośrednio na oko lub farmakologia przyjmowana doustnie. To o czym warto wspomnieć to to, że nie wyleczone prawidłowo zapalenie ma niestety tendencję do nawracania. 

Odwarstwienie siatkówki

To jedna z najbardziej groźnych chorób oczu – nie wykryta w porę prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Polega na oddzieleniu się siatkówki od oka. Początkowo może nie dawać żadnych objawów. Jednak najczęściej zauważa się męty w oku, zamglenie oraz zmniejszenie się pola widzenia. Co ważne, podczas występowania objawów należy unikać jakiegokolwiek wysiłku fizycznego oraz gwałtownych ruchów głową i gałkami ocznymi. 

Czynnikami, które najczęściej wywołują odwarstwienie siatkówki są: wiek, urazy, zespoły wysiękowe, czy wcześniejsze zapalenia siatkówki. Gdy tylko zauważymy u siebie któryś z objawów lub znajdujemy się w grupie ryzyka musimy zgłosić się do lekarza. Odwarstwienie siatkówki leczy się laserowo lub operacyjnie, a na sukces w przebiegu leczenia ma wpływ czas reakcji. 

Zwyrodnienie plamki żółtej

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej dotyczy środkowej części siatkówki. Ta część oka odpowiada za wyraźne i równe widzenie. Stąd można wywnioskować, że objawami zwyrodnienia jest pogorszenie widzenia, dyskomfort przy czytaniu i zniekształcone widzenie. Co więcej, wyróżnia się dwie postacie zwyrodnienia plamki żółtej – suchą i wysiękową.  Obie leczy się za pomocą wstrzyknięcia do wnętrza oka (iniekcji) substancji zatrzymującej rozwój choroby. Aktualnie jest to najbardziej skuteczna metoda leczenia tego schorzenia. Warto także wiedzieć, że czynnikami, które wywołują AMD jest cukrzyca, otyłość, nadciśnienie oraz palenie papierosów. 

Co robić, by uniknąć chorób oczu?

Teraz już wiesz jakie są choroby oczu, które występują najczęściej. Z tą wiedzą będzie Ci łatwiej reagować w przypadku wystąpienia pierwszych objawów. Jednak zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego nie zapomnij o regularnych badaniach wzroku. Zwłaszcza, gdy jesteś obciążony innymi chorobami, przyjmujesz silne leki lub w Twojej rodzinie występowały już niektóre choroby oczu. Oprócz tego dbaj o swoje oczy każdego dnia i obserwuj wszelkie zmiany w obrębie oczu.