Ciśnienie w oku – objawy i normy

Podczas badania wzroku u okulisty często mierzone jest ciśnienie w oku – ciśnienie wewnątrzgałkowe. Odgrywa ono bardzo dużą rolę w naszym narządzie wzroku. Dlatego warto wiedzieć jakie są normy ciśnienia w oku oraz co oznacza przekroczenie tych norm. 

ciśnienie w oku

Ciśnienie w oku – za co odpowiada?

W gałce ocznej człowieka znajduje się płyn śródoczny. Dzięki niemu gałka oczna ma odpowiednie napięcie, kształt oraz optymalny stopień nawodnienia. Oprócz tego płyn wypełnia struktury oka i wpływa na przejrzystość soczewki i rogówki. To wszystko zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ośrodków optycznych oka. Dlatego wszelkie przeszkody w przepływie cieczy wodnistej w oku prowadzą do wzrostu ciśnienia. 

Badanie ciśnienia w oku 

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego to tanometria. Podczas tego badania lekarz przykłada do oka tzw. tanometr, który pomaga spłaszczyć znieczuloną rogówkę. Następnie ogląda oko w lampie szczelinowej. Innym sposobem na zbadanie ciśnienia w oku jest tanometria bezkontaktowa. Wykorzystuje się w niej strumień powietrza, który spłaszcza rogówkę. Co ważne, w metodzie bezkontaktowej znieczulenie jest zbędne. 

Lekarz wykonuje badanie, gdy istnieje podejrzenie, że ciśnienie jest zaburzone (podejrzenie jaskry, zgłoszone objawy itp.). Nie ma potrzeby mierzenia ciśnienia przy zwykłym badaniu wzroku. Warto też wspomnieć, że sama tanometria jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym.  

Ciśnienie w oku normy

Prawidłowe ciśnienie w oku zależy od równowagi pomiędzy wydzielaniem cieczy wodnistej, a jej swobodnym przepływem. Za normę przyjmuje się przedział od 10 do 21 mmHg. Natomiast średnia najczęściej występująca wartość to 16 mmHg. Każda wartość powyżej 24 mmHg jest uznawana za nadciśnienie i kwalifikuje się do dokładnej diagnostyki i leczenia. 

Warto wspomnieć, że ciśnienie w oku w ciągu doby może się zmieniać. Rano, po przebudzeniu może być ono wyższe, a wieczorem niższe. Dlatego wahania o 5 mmHg przyjmuje się jako coś normalnego. Tego typu wahania możemy sami zauważyć, gdy np. pojawiają nam się mroczki przed oczami przez co gorzej widzimy. 

Objawy złego ciśnienia w oku – nadciśnienie wewnątrzgałkowe

Małe wykroczenia poza normę nie są przez nas odczuwalne. Dopiero znaczne przekroczenie norm daje jakiekolwiek objawy. Wtedy najczęściej występują nudności, bóle głowy i oczu oraz zaburzenia ostrości widzenia (w tym mroczki oraz ograniczenie pola widzenia). Na ten rodzaj nadciśnienia są szczególnie narażone osoby po 40 roku życia oraz osoby, które posiadają cienką rogówkę. 

Przyczyny nadciśnienia wewnątrzgałkowego

Głównymi przyczynami wystąpienia nadciśnienia wewnątrzgałkowego są:

  • rozwijająca się jaskra,
  • stan zapalny oka, 
  • uraz,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • różnego rodzaju schorzenia rogówki,
  • stosowanie niektórych leków.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka i dodatkowo zaczynasz widzieć u siebie niektóre objawy to jak najszybciej udaj się do lekarza. Nieleczone nadciśnienie w oku może spowodować duże szkody.

Jak wygląda leczenie nadciśnienia w oku?

Należy pamiętać, że zbyt wysokie ciśnienie w oku może spowodować uszkodzenie nerwu wzrokowego. To skutkuje znacznym pogorszeniem się widzenia. Dlatego badanie ciśnienia w oku powinno wykonywać się podczas każdej wizyty u okulisty. Natomiast leczenie jakie najczęściej się stosuje w przypadku tej dolegliwości to specjalne krople. Ich zadaniem jest zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej, co prowadzi do obniżenia ciśnienia do bezpiecznego poziomu. 

Jeśli powyższy sposób leczenia nie przynosi żadnych rezultatów to lekarz może Cię skierować na leczenie operacyjne. Istnieją także metody leczenia laserem. Wszystko zależy od dokładnej przyczyny wzrostu ciśnienia w oku. 

Szukasz komfortowych i atrakcyjnych cenowo soczewek kontaktowych? Zajrzyj do bezokularow.pl