Od zawsze nosisz okulary korekcyjne, a teraz chciałbyś je zamienić na bardziej wygodne soczewki kontaktowe? Nie ma sprawy! Dowiedz się wszystkiego na temat takiej zmiany. Sprawdź również czy parametry soczewek są takie same jak dla okularów!
Różnice – parametry soczewek, a parametry okularów
Parametry wady wzroku, które otrzymasz po badaniu na okulary nie będą takie same jak dla soczewek. Wynika to z różnicy odległości – okulary nosisz na nosie lekko oddalone od oczu, natomiast soczewki zakładasz bezpośrednio na oczy. Dlatego różnica w mocy wady to normalna rzecz, a więc przy:
- dalekowzroczności – soczewka kontaktowa zazwyczaj ma większą moc niż soczewka okularowa
- krótkowzroczności – soczewka kontaktowa zazwyczaj ma mniejszą moc niż soczewka okularowa
Z tego względu tak ważne jest by samemu nie dobierać sobie soczewek bez wizyty u specjalisty. Może się to wiązać ze złym doborem, a co za tym idzie zrażeniem się do soczewek oraz złego widzenia w soczewkach. Po za tym, by nosić soczewki potrzebujesz dwóch dodatkowych parametrów, których przy badaniu na okulary się nie sprawdza. Dlatego dobieranie sobie samemu soczewek jest całkowicie bez sensu.
Badanie na okulary, a badanie na soczewki
Podczas badania wzroku z zamiarem dobrania szkieł okularowych okulista określa głównie trzy elementy: rodzaj wady, moc wady oraz rozstaw źrenic. Dzięki tym rzeczom możliwe staje się wykonanie okularów korekcyjnych. Natomiast przy badaniu u optometrysty wzrok zostanie zbadany pod kątem dobrania soczewek kontaktowych. Oprócz podstawowych parametrów (rodzaj i moc wady) zostaną również zbadane BC (stopień, w jakim gałka oczna jest wypukła) oraz DIA (średnica rogówki). Dopiero po zbadaniu tych wszystkich rzeczy możliwe będzie dobranie odpowiednich soczewek kontaktowych.
Jak najlepiej dobrać soczewki?
Kiedy zdecydujesz, że chcesz spróbować zamienić okulary na soczewki to udaj się do optometrysty. Ten specjalista zrobi Ci szczegółowe badanie pod kątem noszenia soczewek oraz (jeśli będzie to możliwe) zaaplikuje pierwszą parę. Oczywiście stanie się to po wykluczeniu wszystkich przeciwskazań do noszenia soczewek. Do najczęstszych przeciwskazań należą: stany zapalne oczu, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, ciąża, alergia, skłonności do częstych infekcji itp. Niektóre z tych rzeczy nie wykluczają całkowicie opcji soczewek. Dlatego właśnie trzeba udać się do specjalisty, który określi, czy jest to możliwe, czy nie. Podczas wizyty dowiesz się również jak należy pielęgnować soczewki, jak je zakładać i ściągać. To pomoże Tobie w stu procentach zadbać o swój wzrok. Pamiętaj, że dobieranie soczewek we własnym zakresie może przynieść bardzo negatywne skutki.
Gdy już będziesz po wizycie u specjalisty to udaj się po soczewki do bezokularow.pl