Dalekowzroczność to wada, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Dlatego warto wiedzieć jakie daje początkowe objawy. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej będziesz w stanie zahamować postęp wady. Dowiedz się także jak wygląda leczenie dalekowzroczności.
Dalekowzroczność co to
Dalekowzroczność nazywana także nadwzrocznością lub hyperopią to jedna z najpopularniejszych wad wzroku. Polega ona na tym, że światło wpadające do oka nieprawidłowo skupia się na siatkówce. Na skutek tego powstaje rozmazany obraz. Przyczyną takiego stanu może być krótka gałka oczna.
Przyczyn dalekowzroczności jest kilka. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jest ona dziedziczna. W takim przypadku niezależnie od tego jak będziesz dbać o oczy to wada może się pojawić. Inną przyczyną zazwyczaj jest długoletnie chorowanie na cukrzycę. Również dzieci narażone są na wystąpienie dalekowzroczności. Jednak jest to związane z ich rozwojem i może zaniknąć z wiekiem.
Dodatkowo dalekowzroczność można podzielić na trzy poziomy:
- małą – gdy wada nie przekracza +2,50 D
- średnią – od +2,50 D do +6,00 D
- dużą – gdy wada przekracza +6,00 D.
Dalekowzroczność – objawy
Zanim dalekowzroczność da o sobie znać na dobre, wcześniej daje wiele symptomów. Najważniejsze co w takiej sytuacji należy zrobić to zgłosić się do okulisty na badanie. Po za tym obserwuj czy pojawiły się u Ciebie takie symptomy:
- ból głowy i oczu,
- rozmazany obraz, słaba jakość widzenia,
- uczucie zmęczonych oczu,
- łzawienie,
- podwójne widzenie.
Rozmazany obraz będzie szczególnie dokuczliwy podczas czytania z małych odległości tj. czytanie książek, obsługiwanie telefonu, czy czytanie etykiet na produktach.
Dalekowzroczność starcza
Dalekowzroczność często jest mylona z presbiopią (starczowzrocznością) ze względu na podobne objawy i problemy ze wzrokiem. Kluczowym elementem w rozróżnieniu tych dwóch wad wzroku jest wiek. Jeśli nie przekroczyłeś jeszcze 40 roku życia to z pewnością jest to dalekowzroczność. Jednak wątpliwości zawsze rozwiewa specjalista – okulista, bądź optometrysta.
Dalekowzroczność leczenie
Przykrą informacją jest na pewno fakt, że nie da się całkowicie wyleczyć dalekowzroczności. Jednak koryguje się ją za pomocą popularnych sposobów jak okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Stąd również popularne określenie „okulary/soczewki plusy” ponieważ parametry tej wady określa się znakiem „+”. Dzięki nim czytanie książek, czy etykiet nie będzie już problemem.
Wybór odpowiedniej korekcji wzroku należy do Ciebie. Weź pod uwagę swój styl życia oraz predyspozycje, a następnie wybierz okulary bądź soczewki. Specjalista również może pomóc Ci w wyborze korekcji.
Po wykryciu wady wzroku jaką jest dalekowzroczność pamiętaj o regularnych badaniach wzroku. W ten sposób będziesz mieć swoją wadę pod kontrolą. W razie zmiany parametrów wady nie zwlekaj z nową formą korekcji. Czas jest kluczowy. Wada, która jest na bieżąco korygowana w odpowiedni sposób zwolni swój postęp.
Soczewki kontaktowe, czy okulary?
Żeby wybrać odpowiednią dla siebie formę korekcji należy wziąć po uwagę kilka czynników. Przede wszystkim jeśli:
- prowadzisz aktywny tryb życia,
- nie masz większych problemów z oczami (urazy, suchość, choroby),
- nie chcesz zmieniać swojego dotychczasowego wizerunku,
to wybierz soczewki kontaktowe. Ich użytkowanie jest banalnie łatwe, a strach przed włożeniem ich do oka szybko mija.
Jeśli jednak uważasz, że okulary nie będą Ci przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu i będą stanowić ciekawy element Twojego wizerunku to możesz się na nie zdecydować.
Warto też łączyć ze sobą te dwie formy korekcji. Wiele osób nosi zamiennie soczewki z okularami w zależności od trybu dnia, humoru, czy wyglądu.
Jeśli szukasz soczewek kontaktowych w dobrej cenie to koniecznie zajrzyj do bezokularow.pl