Dieta na poprawę wzroku

Mało kto z nas lubi termin „dieta”. Słowo to od razu kojarzy się z jakimiś ograniczeniami i wyrzeczeniami. Jednak nie musi tak być! W przypadku diety na poprawę wzroku wystarczy wiedzieć co jeść, by nasze oczy były nam wdzięczne. 

dieta na poprawe wzroku witaminy na oczy

Czy można poprawić wzrok odpowiednią dietą?

Pierwszą kwestią, którą warto poruszyć jest sama poprawa wzroku. Nie jesteśmy w stanie cofnąć już zaistniałych zmian. Co to dokładnie oznacza? To znaczy, że od jedzenia zdrowych rzeczy Twoja wada wzroku (jeśli ją masz) się nie cofnie. 

Jednak dzięki diecie możemy wspomóc nasze oczy w codziennej pracy i procesach, które w nich zachodzą. Możemy także spowolnić postęp zmian lub zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Dlatego stwierdzenie, że „to co jemy ma realny wpływ na nasz organizm” jest prawdą. 

Dieta na poprawę wzroku – co warto jeść?

Przede wszystkim warto jeść rzeczy, które są bogate w witaminy i minerały. W tej sytuacji pierwsze na myśl przychodzą owoce i warzywa. Oczywiście one również są źródłem witamin, ale nie tylko one. Wiele dobrego kryje się również w mięsie, produktach pochodzenia zwierzęcego, czy nasionach. A więc co powinna zawierać dieta na dobry wzrok?

Witamina A

Zawiera beta-karoten, który pomaga w procesie zwalczania wolnych rodników, które mogą uszkadzać wzrok. Oprócz tego witamina A odpowiada za dobrą jakość widzenia w dzień i po zmroku. Jej niedobór może sporo namieszać w naszym organizmie, np. prowadzi do zespołu suchego oka. Najwięcej witaminy A znajdziesz w: marchwi, pomidorach, dyni, morelach, wątróbce, tłustym mleku i rybach.

Witamina C

Stanowi bardzo ważny składnik całego naszego organizmu. Otóż witamina A odpowiada za elastyczność naczyń krwionośnych. Jej niedobór prowadzi to kruchości tych naczyń. To w konsekwencji prowadzi do, np. małych wylewów krwi w oku. Aby uniknąć takich sytuacji wprowadź do swojego jadłospisu cytrusy, ziemniaki, winogrona i czarną porzeczkę. 

Witamina E

To nieodłączny kompan witaminy A. Pomaga ona lepiej i efektywniej wchłaniać beta-karoten. Te dwie witaminy powinny być przyswajane w równych ilościach. Natomiast największe stężenie witaminy E znajdziesz w mięsie, nabiale, soi i orzechach

Kwasy tłuszczowe omega -3 i -6

Te kwasy tłuszczowe obniżają ryzyko wystąpienia jaskry i łagodzą objawy suchego oka. Dlatego warto je spożywać w dużych ilościach. Gdzie je znaleźć? Występują głównie w tłustych rybach (np. łosoś, tuńczyk, makrela), olejach roślinnych (np. słonecznikowy, rzepakowy, lniany), orzechach oraz w pestkach dyni i nasionach siemienia lnianego

4 minerały

Jeśli chodzi o minerały w naszym organizmie to dla oczu ważne są głównie cztery – mangan, selen, miedź i cynk. Odpowiadają one za zwalczanie wolnych rodników, pomoc w produkcji rodopsyny (światłoczuły barwnik w oku), a także wzmacniają wiązania kolagenowe. Znajdziesz je w nasionach strączkowych, owocach morza, kaszy, orzechach, czy w herbacie.   

dieta na oczy

3 rzeczy, które zachowają Twoje oczy w dobrej kondycji!

Chcesz, by Twoje oczy na długo pozostały zdrowe, a Twoje widzenie było długo ostre? Spróbuj wprowadzić do swojego życia 3 proste nawyki. 

Odpowiednia dieta

Wyżej wspomniana dieta na poprawę wzroku powinna pomóc Ci utrzymać je w dobrej kondycji. Po prostu delikatnie zmień swój dotychczasowy jadłospis. Wprowadź do niego produkty bogate w witaminy, kwasy tłuszczowe i minerały. 

Wykonuj ćwiczenia oczu

Ćwicz mięsnie gałek ocznych, by zachować ich elastyczność. Codziennie przez parę minut:

  • kręć oczami ósemki w powietrzu,
  • patrz raz na przedmiot leżący blisko Ciebie, a chwilę potem na przedmiot, który jest daleko,
  • patrz jak najbardziej w prawo trzymając głowę nieruchomo, a następnie zrób to samo patrząc w lewo, w górę i w dół.

Dobre nawyki w pracy z ekranami

Jeśli dużo czasu spędzasz przed ekranem komputera, telewizora lub smartfonu to pamiętaj o regularnych przerwach. W czasie przerwy staraj się zupełnie oderwać wzrok od ekranu, np. popatrz za okno. Oprócz tego pamiętaj o nawilżaniu oczu za pomocą kropli. Możesz także zainwestować w okulary do komputera lub soczewki kontaktowe blokujące światło niebieskie.

Chcesz spróbować soczewek do komputera? Zajrzyj do bezokularow.pl!