Heterochromia oczu – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Jedną z najrzadszych wad wzroku jest właśnie heterochromia oczu. W końcu zaledwie 1% populacji ma z tym problem. Czy wiesz, co jest przyczyną pojawienia się tej wady? Tak naprawdę różnokolorowe tęczówki mogą powstać z różnych powodów. Przekonaj się, jakie są najczęstsze i sprawdź, czy heterochromia powinna być leczona.

heterochromia oczu

Co to jest heterochromia oczu?

Heterochromia oczu to inaczej różnobarwność tęczówki lub tęczówek. W przypadku tej wady wzroku dochodzi do różnego rozmieszczenia barwnika w obrębie jednego oka bądź też dwóch oczu. Przez większość specjalistów heterochromia jest nazywana wadą wzroku, ale bardzo często nie ma wpływu na rozwinięcie się problemów zdrowotnych. Choć akurat ta kwestia wymaga dogłębnego poznania przyczyny – tym bardziej, jeśli nagle pojawiła się różnobarwność tęczówek. Wówczas może mieć to związek z rozwojem chorób oczu lub reakcją na przyjmowanie niektórych leków.

Warto zaznaczyć, że z heterochromią do czynienia mają nie tylko ludzie – czasem ta wada występuje również u zwierząt.

Jakie są rodzaje heterochromii oczu?

  • heterochromia centralna – w jednej tęczówce dostrzegalne są dwa kolory, zazwyczaj jeden tworzy pierścień wokół źrenicy i płynnie przechodzi w dominującą barwę;
  • całkowita – w tym przypadku każde oko ma inny kolor, np. jedno jest niebieskie, a drugie zielone;
  • heterochromia częściowa – jest też nazywana sektorową, występuje jedynie w części tęczówki, która ma inny kolor w porównaniu do reszty – zazwyczaj występuje jako heterochromia jednego oka.

Najczęstsze przyczyny heterochromii oczu

Jedną z najpowszechniejszych przyczyn heterochromii oczu jest niewłaściwy poziom melaniny – zbyt mały lub za duży. W konsekwencji dochodzi do zmian w obrębie tęczówki. Warto dodać, że to właśnie melanina jest odpowiedzialna za kolor skóry i włosów. Poza tym jej wyższy poziom występuje u osób z ciemnym kolorem skóry w porównaniu do tych o jasnej karnacji. Oprócz tego melanina ma wpływ na barwę oczu. Zatem, gdy dochodzi do zaburzeń w jej rozkładzie w obszarze tęczówki, to może się to zakończyć heterochromią. Wówczas różnobarwność tęczówek lub tęczówki jest dostrzegalna już na wczesnym etapie życia.

Zdarza się również tak, że heterochromia oczu pojawia się dopiero w późniejszych latach. W takim przypadku prawdopodobnie nie jest to związane z poziomem melaniny, tylko wynika to z rozwojem jakichś chorób.

Pozostałe przyczyny heterochromii oczu

  • cukrzyca,
  • czerniak gałki ocznej,
  • stosowanie kropli do oczu podczas leczenia jaskry – zazwyczaj dotyczy to pacjentów, którzy przez przynajmniej 5 lat stosowali takie leki,
  • mechaniczne urazy oka,
  • stan zapalny struktury oka,
  • krwawienie wewnątrz gałki ocznej,
  • nerwiakowłókniakowatość typu 1,
  • zespół Hornera.

Zwróć uwagę na to, że naprawdę bardzo rzadko występuje wrodzona heterochromia oczu, która ma związek z chorobami. Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, gdy dziecko ma problem z bielactwem, zespołem Hornera, zespołem Parry’ego-Romberga, zespołem Sturge’a-Webera oraz zespołem Waardenburga.

W jaki sposób diagnozowana jest heterochromia oczu?

Każda zmiana w obrębie oczu powinna być natychmiast skonsultowana ze specjalistą. Dotyczy to również zabarwienia tęczówki – nawet jeśli ma to charakter wrodzony. Dzięki temu okulista będzie mógł dokładnie przebadać Twoje oczy, a następnie postawić prawidłową diagnozę. Szczególnie warto o tym pamiętać, jeżeli masz problem z heterochromią nabytą. Wówczas okulista z pewnością wykona szereg specjalistycznych badań, ponieważ dopiero one pozwolą określić aktualny stan konkretnych struktur oka.

Zauważ, że w większości przypadków najważniejszą podstawą do wizyty u okulisty jest pojawienie się nagłej zmiany w barwie tęczówki.

Jak leczona jest heterochromia oczu?

Sposób leczenia heterochromii jest związany przede wszystkim z przyczyną tej wady wzroku. Jeśli ma charakter wrodzony, a tym samym ma podłoże genetyczne i nie ma wpływu na zdrowie pacjenta, to nie wymaga leczenia. Wówczas pozostanie to jedynie cechą charakterystyczną danej osoby. W przypadku, gdy powoduje to dyskomfort u pacjenta, to najlepszym sposobem jest noszenie kolorowej soczewki kontaktowej na jedno oko. Wtedy barwy obu tęczówek się wyrównają. 

Jeśli jednak z heterochromią występują inne choroby np. nowotwory w obrębie tęczówki, to kluczowe znaczenie ma postawienie prawidłowej diagnozy, a następnie podjęcie leczenia.

Szukasz soczewek kontaktowych? Zajrzyj do bezokularow.pl i upoluj rabaty!