Jak poprawić wzrok? Kilka rad na poprawę widzenia

Okulary. Poprawa wzroku.

Wzrok to niezwykle delikatny zmysł. Każdego dnia nasze oczy mierzą się z przeciwnościami, które negatywnie wpływają na ich zdrowie. Ekrany, kurze i dymy, zanieczyszczone powietrze, niewłaściwe oświetlenie to zaledwie nieliczne z czynników, które mogą psuć wzrok. W związku z tym, wiele osób zadaje sobie pytanie: jak poprawić wzrok? Poznaj kilka naszych sprawdzonych rad na poprawę widzenia!

Słabszy wzrok: dlaczego?

Jeśli zauważysz, że Twój wzrok ulega osłabieniu to kluczowe jest, aby znaleźć tego powód. To pozwoli ograniczyć lub wyeliminować czynnik, który pogarsza Twoje widzenie. Co może osłabiać wzrok?

1.Dużo czasu spędzanego przed ekranem.

Ekrany elektroniczne, monitory czy wyświetlacze obciążają i męczą oczy. Długotrwała ekspozycja oczu na światło niebieskie negatywnie wpływa na zdrowie oczu, a dodatkowo może powodować trudności z zasypianiem. Aby temu zapobiegać, staraj się ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem i w ciągu dnia. Jeśli pracujesz przy komputerze albo jesteś ogromnym fanem gier komputerowych, postaraj się zaopatrzyć w filtr światła niebieskiego lub w okulary z powłoką blue, które znajdziesz w wielu sklepach internetowych, takich jak wOkularach.pl.

2. Niewłaściwe oświetlenie.

Bardzo ważne jest, aby przy pracy, nauce czy czytaniu zadbać o właściwe oświetlenie pomieszczenia. Zbyt ciemne, ale także zbyt jasne światło może skutkować pieczeniem, zaczerwienieniem i ogólnym zmęczeniem oczu – a konsekwencją regularnej pracy w takich warunkach może być dalekowzroczność. Dowiedz się więcej o dalekowzroczności.

3. Czynniki środowiskowe.

Jeśli w Twoim mieście występuje duże zanieczyszczenie powietrza lub jeśli pracujesz w miejscu, w którym jesteś narażony na szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu, możesz zacząć odczuwać pogorszenie wzroku. Do niebezpiecznych dla oczu substancji należą opary chemiczne, ale też kurz i pył. W takich miejscach zatrudnienia warto pamiętać o noszeniu specjalnych gogli lub okularów ochronnych. Powinny pomóc w ochronie Twoich oczu.

Dziecko. Poprawa wzroku. Czyta z tablicy.


Jak poprawić wzrok? Domowe sposoby

Jeśli uda się Tobie odnaleźć przyczynę pogarszającego się wzroku, postaraj się ją ograniczyć lub stosować przeciw niej odpowiednią ochronę. Zadbaj o filtr światła niebieskiego, prawidłowe oświetlenie: o właściwe dbanie o oczy w miejscu pracy. Poznaj nasze dodatkowe sposoby na to, jak wzmocnić wzrok! Dzięki nim możesz zadbać o widzenie bez wychodzenia z domu.

1. Ćwiczenia na poprawę widzenia.

Jedną z bardzo popularnych metod dbania o wzrok jest tak zwana gimnastyka oczu. Polega na regularnym wykonywaniu kilku prostych ćwiczeń, które wzmocnią i zrelaksują Twój wzrok i oczy.

  • Okno na świat.

Wyjrzyj przez okno! To najprostsze i powszechnie znane ćwiczenie wzroku. Spójrz na zewnątrz i powoli ogarniaj wzrokiem krajobraz, najlepiej patrz na naturalną zieleń. Następnie odnajdź jakiś daleki punkt i postaraj się skupić na nim wzrokiem, spróbuj ujrzeć go jak najwyraźniej. Możesz powtórzyć to ćwiczenie z kilkoma różnymi punktami.

  • Gra w kostki.

Dzięki temu ćwiczeniu możesz pracować nad poprawnym nawykiem centralnej fiksacji. Do tego treningu będziesz potrzebować kilku (trzech, czterech, pięciu) sześciennych kostek do gry – np. kostki do “chińczyka”. Usiądź prosto i wygodnie. Rzuć kostkami i szybko spójrz na każdą z nich. Po kilku sekundach zasłoń oczy i podaj jak najdokładniejszą liczbę oczek, jakie wypadły.

  • Kąpiel słoneczna.

To ćwiczenie wzmacnia siatkówkę i pobudza ośrodek wzroku. Zamknij oczy i zwróć je w kierunku słońca. Pozostań w takiej pozycji przez kilka minut. Nie otwieraj powiek.

2. Odpowiednia dieta.

Jeśli zastanawiasz się, co jest dobre na wzrok, odpowiadamy: witaminy! Może gdy byłeś młodszy, słyszałeś od mamy czy babci, że dla zdrowych oczu trzeba jeść marchewkę? Marchew zawiera spore ilości beta karotenu, który korzystnie wpływa na proces widzenia (szczególnie na widzenie po zachodzie słońca), a także witaminę A, dzięki której zatroszczysz o siatkówkę swojego oka. Warto zadbać, aby Twoja dieta była bogata też w:

  • witaminy E i C. Duże ilości witaminy E zawiera brukselka, pestki winogron i szpinak, a witaminy C cytrusy i papryka.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Znajdziesz je kolejno w olejach pochodzenia rybnego i rybach oraz w orzechach i oleju słonecznikowym.
  • Selen, który zmniejsza ilość wolnych rodników. Jego duże ilości zawierają jaja kurze i kukurydza.
  • Mangan, czyli mikroelement który ułatwia wchłanianie witamin, w szczególności witaminy C. Znajdziesz go w płatkach owsianych, zbożowych produktach pełnoziarnistych, jak również w owocach morza.

3. Dbaj o nawilżenie oczu.

Prawidłowe nawilżenie oczu jest bardzo ważne. Czasami naturalnie wytwarzający się film łzowy nie wystarcza – jest go zbyt mało lub zbyt szybko paruje. Brak wystarczającego nawilżenia spojówki męczy oczy, prowadzi do zaczerwienień i pieczenia. Gdy oczy i wzrok są zmęczone, obraz może wydawać się nieostry i rozmyty. Długotrwałe przesuszenie oczu może skutkować pogorszeniem wzroku. Warto więc korzystać z kropli nawilżających. Bez problemu kupisz je bez wychodzenia z domu, na przykład na bezokularow.pl.

4. Chroń oczy przed promieniami UV.

Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby dbać o ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. W słoneczne dni nie zapominaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych.

Kobieta. Jesień.

Sprawdź swój wzrok!

Gdy poczujesz, że Twój wzrok się pogorszył, nie wahaj się udać na kontrolę do okulisty. Sprawdź swój wzrok najszybciej, jak to możliwe! Gdy lekarz wykryje choć niewielką wadę wzroku, od razu będziecie mogli podjąć odpowiednie kroki – zadbać o właściwą korekcję wady. Pozwoli to zatrzymać rozwój problemu ze wzrokiem. Jeśli wada zostanie wykryta bardzo późno, może wymagać dłuższego i bardziej intensywnego leczenia.

Jak poprawić wzrok dziecka?

Zdarza się, że problemy ze wzrokiem występują już u najmłodszych. Aby poprawić wzrok dziecka, zadbaj o:

  • Jego odpowiednią dietę, bogatą w czerwone owoce, zielone warzywa: ważne są witaminy.
  • Aktywność na świeżym powietrzu. Stałe przebywanie przed monitorem lub telewizją ma bardzo negatywny wpływ na rozwój wzroku dziecka. Zadbaj o to, aby Twoja pociecha często wychodziła na zewnątrz. Możecie np. wspólnie udawać się na spacery.
  • Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami. Światło niebieskie jest szkodliwe i może znacząco wpłynąć na oczy dziecka.

Warto dbać o wzrok nawet, jeśli nie sprawia Tobie żadnych problemów. Wskazane są także regularne kontrole u specjalisty.


  1. Schraufitetter I., Jak skutecznie ćwiczyć wzrok, żeby widzieć lepiej?, Wyd. Wiedza i Praktyka, 2023
  2. William H. Bates, Naturalne leczenie wzroku bez okularów, Wyd. Kos, 2019
  3. https://www.wokularach.pl/blog/cwiczenia-oczu