Wybierasz się do specjalisty w celu zbadania wzroku pod kątem noszenia soczewek kontaktowych? Nie bardzo wiesz jak przebiega badanie i sama aplikacja soczewek? Nie szkodzi, tutaj wstępnie dowiesz się jak to wygląda!
Badanie w gabinecie
Każde badanie u okulisty lub optometrysty zaczyna się od wywiadu z pacjentem. Specjalista zapyta Cię o problem z jakim przychodzisz, jaki tryb życia prowadzisz, czy do tej pory używałeś jakiejkolwiek korekcji wzroku, jak często będziesz używał soczewek i w jakich sytuacjach, czy na coś chorujesz itd. Następnie rozpocznie się badanie wzroku, które trwa zazwyczaj 20-30 minut. Potem nastąpi badanie przedniego odcinka oka, które jest istotne przy dobieraniu soczewek. Za pomocą tego badania specjalista sprawdza stan zdrowia oczu, powiek oraz filmu łzowego.
Aplikacja soczewek kontaktowych w gabinecie
Po badaniu wzroku następuje kluczowy moment – przymierzanie soczewek kontaktowych. Jeśli okaże się że posiadasz prostą wadę wzroku, sferyczną, to aplikacja soczewek zacznie się od razu. Jednak jeśli będziesz wymagał soczewek torycznych lub progresywnych to przymierzanie soczewek może się przesunąć o parę dni ze względu na to by specjalista sprowadził soczewki.
Zazwyczaj specjalista na początku tłumaczy technikę zakładania soczewek, a następnie prosi o samodzielne założenie. Osobom, które nigdy nie miały styczności z soczewkami może to sprawić kłopot. Jednak nie przejmuj się jeśli nie uda Ci się założyć soczewek za pierwszym razem. Czasami udaje się to dopiero za trzecim, czy czwartym razem. Nie stresuj się tą sytuacją, specjalista jest po to by nauczyć Cię zakładania soczewek i będzie cierpliwie czekał, aż Ci się uda!
Kiedy już soczewki będą na oczach specjalista zbada Twoją ostrość widzenia w soczewkach. Następnie zostanie ocenione ułożenie soczewek przy biomikroskopie. Chodzi o to, by soczewki leżały centralnie na rogówce, ruchomość była odpowiednia oraz by dopasowanie było optymalne. To pozwoli ocenić, czy specjalista dobrał soczewki odpowiednie dla Ciebie, czy potrzebna jest zmiana na inne.
Jeśli wszystko będzie w porządku to specjalista wyjaśni Ci jak zdejmować soczewki i poprosi żebyś samodzielne je zdjął. Bardzo ważne jest żeby pacjent robił to wszystko samodzielnie ponieważ inaczej nie jest w stanie się nauczyć użytkowania soczewek.
Zostaną Ci przekazane również informacje dotyczące pielęgnacji soczewek, czego będziesz potrzebować, jakie rodzaje soczewek są obecnie na rynku. Optometrysta również może Ci polecić sprawdzone marki soczewek i płynów do pielęgnacji.
Na końcu specjalista przekaże Ci soczewki do testowania w domu, w Twoich życiowych warunkach i sytuacjach. W domu możesz nabierać doświadczenia w zakładaniu i zdejmowaniu soczewek oraz w ich pielęgnacji.
Po kilku dniach specjalista zaprosi Cię na kontrolę. Wtedy zdecydujesz, czy soczewki Ci się sprawdziły, czy potrzebujesz dopasowania innych. Gdy już wszystko będzie w porządku otrzymasz receptę z parametrami soczewek odpowiednimi dla Ciebie.
Po badaniu zajrzyj na stronę bezokularow.pl i sprawdź soczewki kontaktowe w super cenach!