Jęczmień na oku to grudkowy ropień. Tworzy się wskutek zakażenia gronkowcem. Jest dyskomfortową dolegliwością – nieestetyczny i bolący. Sprawdź, dlaczego powstaje jęczmień, jak go leczyć i czy można pozbyć się go domowymi sposobami!
Jęczmień na oku: czym jest?
Jęczmień na oku sprawia wrażenie ciała obcego; małej, bolesnej kulki umieszczonej na powiece zaraz przy linii rzęs. To tak naprawdę ropień jednego lub większej ilości gruczołów. Zazwyczaj przy nawet delikatnym dotknięciu jęczmień powoduje silny, czasami promieniujący ból. Występuje w wyniku zakażenia bakterią gronkowca lub za sprawą zapalenia gruczołów tarczkowych.
Rodzaje jęczmienia
W zależności od tego, co jest wynikiem rozwoju jęczmienia, można wyróżnić jego dwa rodzaje:
- jęczmień wewnętrzny,
- jęczmień zewnętrzny.
Pierwszy pojawia się, gdy gruczoł, którego ujście znajduje się na brzegu powieki zostanie zatkany. Drugi rodzaj jęczmienia może się rozwinąć po zaczopowaniu gruczołów Zeissa lub Molla.
Po jakim czasie jęczmień znika?
Zakażenie trwa od 7 do około 10 dni, po tym czasie dolegliwość powinna zacząć się goić. Całkowite zniknięcie jęczmienia z powieki może trwać nawet do trzech tygodni. Jeśli jęczmień utrzymuje się długo lub często nawraca, warto udać się do specjalisty – szczególnie w przypadku dzieci.
Jak rozpoznać początek jęczmienia?
Na początku tworzenia się jęczmienia, jeszcze zanim pojawi się grudka, możesz zaobserwować obrzęk części powieki. W krótkim czasie wystąpi zaczerwienienie, a do tego uporczywe uczucie swędzenia i ból, szczególnie odczuwalny w czasie mrugania lub przy gwałtownych ruchach oczami. Niekiedy u zakażonego pojawia się światłowstręt. Następnie powstaje już guzek zapalny, który z czasem się powiększa, aż do momentu kiedy całkiem “wyjdzie” i pęknie – wtedy zacznie się goić i znikać.
Jęczmień na powiece: co robić?
Jęczmień raczej nie jest niebezpieczną dolegliwością. Powinien zniknąć samoistnie. Nie ma potrzeby konsultacji ze specjalistą – chyba, że jęczmień zajmie całą powiekę albo nie znika od dłuższego czasu. Jednakże, jeśli dolegliwość zaatakowała bardzo małe dziecko to dla bezpieczeństwa warto skorzystać z pomocy pediatry.
Powinieneś też wiedzieć, że jeśli jęczmień nie wygoi się poprawnie, wówczas może przejść w postać przewlekłą – gradówkę. Nie powoduje ona bólu, ale wygląda nieatrakcyjnie i może wpływać na jakość widzenia.
Sprawdź, czym jest gradówka.
Przyczyny jęczmienia na oku
Przyczyną rozwoju jęczmienia zazwyczaj są czynniki, na które w pośpiechu często nie zwracamy uwagi:
– niedokładne zmycie makijażu,
– używanie przeterminowanych kosmetyków,
– zakładanie/ściąganie soczewek kontaktowych nie umytymi starannie dłońmi.
Rozwojowi jęczmienia sprzyjają także niektóre choroby i schorzenia:
– cukrzyca,
– trądzik różowaty,
– choroby nowotworowe.
Na ten stan zapalny powieki częściej narażone są osoby starsze oraz osoby z jasną karnacją a także Ci, którzy mają osłabioną odporność.
Co na jęczmień?
Jeśli chcesz przyspieszyć proces gojenia się jęczmienia, możesz kupić łagodzące lub zwykłe krople do oczu, które nawilżą oko i przyniosą ulgę oczom. Znajdziesz je w wielu sklepach internetowych, takich jak bezokularow.pl. Warto też sięgnąć po maść z witaminą A. Na rynku znajdziesz wiele innych preparatów, które są dedykowane właśnie tej dolegliwości.
Czy można wycisnąć jęczmień?
Gdy grudka jęczmienia jest duża, dojrzała i bliska pęknięcia, możesz odczuwać pokusę, aby ją wycisnąć – przypomina pryszcza. Pamiętaj jednak, że pod żadnym pozorem nie można tego robić! Próba wyciśnięcia grudki może doprowadzić do zapalenia tkanki oczodołu, a w konsekwencji nawet do podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego czy zapalenia wnętrza gałki ocznej.
Domowe sposoby na jęczmień
Na temat domowych sposobów usuwania jęczmienia możesz usłyszeć wiele mitów, takich jak:
– pocieranie grudki złotem,
– pocieranie grudki śliną.
To jednak tylko fałszywe teorie, które mogą przynieść “więcej szkody niż pożytku”. Jęczmień powstaje w wyniku zakażenia, a dotykanie czy pocieranie go śliną lub złotem przyniesie dodatkowe bakterie i wirusy, które mogą tylko rozwinąć lub pogorszyć zakażenie.
Bezpieczne, domowe sposoby jakie możesz wykorzystać przy walce z jęczmieniem to:
– ciepłe okłady z torebek ziołowych,
– przemywanie oczu i powiek ciepłą wodą oraz mydłem,
– “rozgrzewanie” jęczmienia, np.: poprzez przyłożenie do powieki ugotowanego jajka zawiniętego w chusteczkę higieniczną.
Jak zapobiegać jęczmieniowi?
Profilaktyka w przypadku jęczmienia jest stosunkowo prosta. Należy dbać o higienę wzroku. Sprawdź, czym jest higiena wzroku.
- Dotykaj oczu tylko czystymi rękami.
- Zawsze dokładnie zmywaj makijaż.
- Pilnuj terminu ważności soczewek kontaktowych, jeśli ich używasz.
- Nie pożyczaj kosmetyków od innych, takich jak cienie do powiek, tusze do rzęs i tym podobne.
Czy jęczmień jest zaraźliwy?
Jęczmień wywoływany jest przez bakterie. Tym samym, jęczmień jest zaraźliwy. Jeśli Ty lub osoba w Twoim otoczeniu zmaga się z tą dolegliwością, nie należy:
– dzielić pościeli,
– dzielić ręczników,
– używać tych samych pędzelków przy kosmetyków.
Warto odczekać kilka dni i obserwować stan oka. Staraj się go nie dotykać palcami, a jeśli już – zadbaj, aby były czyste. Po kilku lub kilkunastu dniach dolegliwość powinna ustąpić.
1.https://www.nhs.uk/conditions/stye/
2.https://macromedica.pl/jeczmien-gradowka-rodzaje-sposoby-leczenia/