Parametry soczewek – BC i DIA, co to jest?

Chcesz zacząć nosić soczewki, a nie wiesz co oznaczają ich parametry? Co tak naprawdę oznaczają i czy są istotne przy wyborze soczewek?

Wizyta u specjalisty i recepta

Pamiętaj, że musisz wybierać soczewki kontaktowe o takich parametrach jakie zalecił Ci specjalista po badaniu wzroku. Soczewki dobrane przez specjalistę będą leżeć na oczach idealnie. Po za tym po odpowiednią receptę udaj się do optometrysty. Optometrysta specjalizuje się m.in. w doborze soczewek więc najlepiej będzie wiedział jakie będą odpowiednie dla Ciebie.

Dodatkowo należy pamiętać, że recepta okularowa to nie to samo co recepta na soczewki kontaktowe! Będąc u specjalisty poproś o badanie pod kątem soczewek kontaktowych, po to by otrzymać odpowiednie parametry soczewek. Soczewki posiadają parametry kształtu i budowy soczewki, nie tylko wady wzroku. Moce soczewek kontaktowych mogą różnić się od mocy okularowych – jest to spowodowane zmianą ogniskowej.

Przede wszystkim dla naszego dobra lepiej samemu nie próbować dobrać sobie soczewek bo może to spowodować pogorszenie wzroku, ale również dziurę w naszym portfelu.

Jak odczytywać parametry soczewek?

Soczewki posiadają wiele parametrów, które są bardziej lub mniej istotne. Najważniejszymi parametrami bez których nie da się wybrać odpowiednich soczewek to:

BC – czyli, krzywizna soczewek kontaktowych, a dokładniej promień krzywizny bazowej. Im większy promień tym powierzchnia soczewki jest bardziej płaska. Wartość tego parametru podaje się w milimetrach i najczęściej waha się między 8,3 mm, a 9,00 mm. Zazwyczaj jest standardowa dla danego produktu lub istnieją 2-3 różne krzywizny do wyboru.

DIA – czyli, średnica, oznacza tyle samo co wielkość soczewki. Średnica powinna być na tyle duża by przykrywała całą Twoją rogówkę. Ten parametr również podawany jest w milimetrach i zazwyczaj wynosi on od 14,00 mm do 14,50 mm.

Bez tych dwóch parametrów nie obędziesz się przy wyborze soczewek. Występują one na każdym opakowaniu soczewek kontaktowych wraz z mocą.

Do pozostałych parametrów soczewek kontaktowych należą: moc cylindra – w przypadku astygmatyzmu, oś – ustawienie cylindra, również w przypadku astygmatyzmu, addycja – dodatek do mocy widzenia, uwodnienie – zawartość wody w soczewkach oraz przepuszczalność tlenu. Na końcu znajduje się data ważności soczewek oraz numer partii.

Gdy będziesz szukać idealnych soczewek dla siebie zajrzyj do bezokularow.pl