Wraz z wiekiem coraz bardziej zmniejsza się elastyczność soczewki oka, a także pogarsza się jego akomodacja. Przez to osoby ok. 40. roku życia coraz częściej skarżą się na szybko postępujące osłabienie ostrości widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Mówimy wtedy, że u danej osoby występuje presbiopia, zwana też starczowzrocznością. Wtedy niezbędna jest odpowiednia korekcja wzroku. Do wyboru masz różne opcje, jednak dziś coraz większą popularnością cieszą się soczewki progresywne. Sprawdź, czym się one wyróżniają, jak dobrać szkła progresywne dla siebie i jakie modele cieszą się najlepszymi opiniami.
Soczewki progresywne – co to?
Soczewki progresywne zwane też multifokalnymi wybierane są głównie przez osoby z wadą wzroku, jaką jest presbiopia. Między 40. a 65 rokiem życia ludzkie oko narażone jest na osłabienie zdolności do akomodacji. To oznacza coraz trudniejsze dopasowanie kształtu soczewki oka do obiektów, znajdujących się w różnych odległościach.
Do tego zmniejsza się też sama elastyczność soczewki, która robi się twardsza i grubsza. Przez to tak wiele osób w tym wieku boryka się z pogorszeniem jakości widzenia, szczególnie z bliska, ale z czasem także z daleka. Popularnym objawem presbiopii są tzw. długie dłonie, czyli odsuwanie telefonu, czy książki na dalszą odległość, aby ułatwić sobie czytanie.
W celu ułatwienia życia i codziennego funkcjonowania osobom, które borykają się z presbiopią, stworzono m.in. soczewki progresywne. Co to jest i czym się one wyróżniają? Oto kilka cech, którymi się charakteryzują:
- Szkła kontaktowe progresywne sprawiają, że możliwe jest wyraźne patrzenie z bliska i z daleka. Dzięki nowoczesnej technologii opracowano soczewki, pozwalające na automatyczną korekcję widzenia. Dotyczy to zarówno obiektów znajdujących się w bliskiej, jak i dalszej odległości.
- W odróżnieniu od soczewek dwuogniskowych oraz bardzo często też okularów soczewki pozwalają też na cieszenie się pełną ostrością podczas patrzenia na obiekty, znajdujące się w odległościach pośrednich.
- Ludzkie oko potrzebuje od kilku do kilkunastu dni, aby przyzwyczaić się do soczewek progresywnych, jak i do każdych innych soczewek kontaktowych.
Soczewki kontaktowe progresywne – jak dobrać?
Pierwszym krokiem jest określenie przez okulistę lub optometrystę, czy dana osoba może w ogóle nosić soczewki progresywne. Następnie na podstawie badania wzroku określana jest moc i pozostałe parametry soczewek, które pozwolą uzyskać pełną ostrość widzenia. Kluczowe podczas dobierania soczewek multifokalnych jest określenie maksymalnej korekcji, a także minimalnego dodatku do bliży, które pozwalają uzyskać dobrą jakość widzenia.
W trakcie procesu dobierania soczewek progresywnych dużą uwagę należy zwrócić na komfort pacjenta i jego tryb życia. Na postawie tych informacji dopasowuje się odpowiedni rodzaj materiału, poziom uwodnienia, dodatkowe właściwości, czy też rodzaj soczewek multifokalnych.
Soczewki kontaktowe progresywne – opinie
Dla wielu osób szkła kontaktowe progresywne to droga do wolności i zrezygnowania z noszenia dwóch par okularów. W porównaniu do soczewek, czy okularów dwuogniskowych modele progresywne pozwalają na uzyskanie pełnej ostrości widzenia z bliska, z daleka, jak i w odległościach pośrednich.
Soczewka progresywna doceniana jest za to, że jest elastyczna, linia podziału nie jest widoczna, a modele wzbogacone w technologię nawilżenia oczu aktywowaną mruganiem, sprawiają, że nawet osoby z syndromem suchego oka mogą bez obaw sięgać po ten sposób korekcji presbiopii.
Zastanawiasz się, jakie soczewki multifocal są obecnie najwyżej oceniane? Nasi klienci chętnie sięgają po modele od znanych i cenionych producentów. Najlepsze opinie dotyczą tych soczewek kontaktowych progresywnych:
- 1-Day Acuvue Moist Multifocal,
- Biofinity Multifocal,
- Dailies Aqua Comfort PLUS Multifocal,
- Proclear Multifocal,
- Air Optix Aqua for Multifocal,
- Dailies Total1 Multifocal.
Ile kosztują soczewki multifokalne?
Ceny soczewek progresywnych zależą przede wszystkim od tego, czy zdecydujesz się na modele jednorazowe, czy też miesięczne. Modele jednodniowe standardowo są droższe. Zakupisz je już w cenach, wynoszących ok. 100-110 zł za 30 sztuk, co wystarcza na 15 dni noszenia szkieł progresywnych.
Z kolei ceny soczewek progresywnych miesięcznych wahają się między 105 a 130 zł. Z tą różnicą, że te produkty możesz nosić w trybie dziennym lub całodobowym przez 30 dni. Pamiętaj, że gdy wybierzesz modele, które należy ściągać przed pójściem spać, to niezbędne stanie się regularne kupowanie również płynu do dezynfekcji, co również warto doliczyć do kosztów soczewek multifokalnych.
Jeśli zależy Ci na atrakcyjnych cenach soczewek to koniecznie sprawdź bezokularow.pl