Światłowstręt – przyczyny, objawy, leczenie

Patrzenie na źródło światła wywołuje u Ciebie ból i rozdrażnienie, a do tego tracisz ostrość widzenia? Może to oznaczać światłowstręt, co bardzo często wiąże się z niektórymi chorobami oczu lub tymi ogólnoustrojowymi. Sprawdź zatem, czym dokładnie objawia się takie schorzenie i jak możesz je zlikwidować, żeby na nowo cieszyć się doskonałą widocznością.

światłowstręt kobieta zakrywa sobie oczy

Światłowstręt – przyczyny

Zastanawiasz się, z czym dokładnie wiąże się światłowstręt? Przyczyny mogą być naprawdę przeróżne, ale zazwyczaj jest to skutek występowania niektórych chorób wzroku. Warto znać choć część z przyczyn, by wiedzieć jak reagować w przypadku, gdy wystąpi światłowstręt.

  • Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówki może mieć różne przyczyny – niekiedy jest to związane z infekcją, a czasem z alergią. W obu tych przypadkach charakterystyczne są objawy związane ze światłowstrętem, świądem oka, zaczerwieniem oczu oraz ich nadmiernym łzawieniem. Czasem występuje również obrzęk spojówek, katar sienny oraz ropno-śluzowa wydzielina.

  • Zapalenie twardówki

Stan zapalny twardówki bardzo często objawia się światłowstrętem, łzawieniem, silnym bólem oka oraz ogólnym dyskomfortem.

  • Choroby rogówki

Ciało obce w rogówce, owrzodzenie jej powierzchni bądź stan zapalny – każda z tych chorób objawia się nadwrażliwością na światło.

  • Choroby tęczówki

Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej może wiązać się ze światłowstrętem, bólem, pogorszeniem jakości widzenia, a także widocznym zaczerwienieniem gałki ocznej.

  • Jaskra

Jaskra powstaje w wyniku wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Do najczęstszych objawów zaliczany jest nie tylko światłowstręt, ale również ból oka, nadmierne łzawienie oraz tęczowe koła przy spoglądaniu na źródło światła.

  • Oparzenia słoneczne oczu

Długotrwałe przybywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony jest bardzo niebezpieczne, a przede wszystkim może powodować oparzenie słoneczne oczu. Wśród objawów tego schorzenia jest m.in. światłowstręt, łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie oczu.

  • Zespół suchego oka

Wydzielanie zbyt małej ilości filmu łzowego bądź jego nieodpowiedni skład bardzo często przyczynia się do powstania zespołu suchego oka. Jednym z charakterystycznych objawów jest właśnie światłowstręt. Oprócz tego możesz odczuwać dyskomfort, ból oczu, mieć wrażenie ciała obcego pod powiekami, a niekiedy występuje nawet obrzęk powiek.

  • Działanie niektórych leków

Przede wszystkim nadwrażliwość na światło mogą powodować leki rozszerzające źrenice. Wśród nich z pewnością najpopularniejsza jest atropina, ponieważ jest stosowana w gabinetach okulistycznych przed niektórymi badaniami i zabiegami na gałce ocznej.

  • Migrena

Migrena kojarzy się przede wszystkim z bardzo silnym bólem głowy. Jednak objawami towarzyszącymi są również nadwrażliwość na światło, zapachy i dźwięki. Niekiedy pojawiają się także nudności.

  • Niedobór witaminy B2

To właśnie witamina B2 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Jeśli tego składnika jest za mało w Twoim organizmie, to czasem objawia się to światłowstrętem oraz zaburzeniami w prawidłowym widzeniu.

  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zazwyczaj wiąże się z silnym bólem głowy – w okolicy potylicy lub płatu czołowego. Jednak o tej chorobie może też świadczyć światłowstręt, ból szyi i pleców, sztywność karku, a także wysoka gorączka.

  • Infekcje

Światłowstręt może świadczyć o infekcji organizmu. Zazwyczaj dotyczy to grypy, odry, wścieklizny oraz włośnicy.

Światłowstręt u dzieci – dlaczego powstaje?

Bardzo często nieco inne są przyczyny światłowstrętu u dzieci w porównaniu do nadwrażliwości u dorosłych. Przede wszystkim może to oznaczać zapalenie spojówki, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także inne infekcje oczu. Dlatego nie lekceważ tego problemu, tylko jak najszybciej udaj się z dzieckiem do specjalisty. Pamiętaj jednak o tym, że dzieci nie zawsze potrafią dokładnie opisać wszystkie symptomy. Wówczas konieczna jest obserwacja ich zachowań – jak reagują, gdy patrzą na światło, czy pojawia się problem z nadmiernym łzawieniem oczu, a może dzieci często cierpią z powodu bólu głowy. Maluchy niekiedy reagują też płaczem na zapalanie światła.

Światłowstręt – objawy

Warto zaznaczyć, że światłowstręt to nie jest samodzielna jednostka chorobowa. To jedynie skutek pewnych schorzeń związanych ze wzrokiem bądź ogólnoustrojowym problemem. Czy wiesz, jakie symptomy występują także wtedy, gdy cierpisz na światłowstręt? Ból głowy to dość częsta dolegliwość. Poza tym może mu towarzyszyć ból oczu. Oprócz tego nadwrażliwość na światło powoduje dyskomfort, nadmierne łzawienie, pieczenie, kłucie, uczucie ciała obcego, częste mruganie, a nawet potrzebę zamykania oczu. 

Zwróć uwagę na to, że większość objawów pojawia się już przy zetknięciu ze światłem o niskim natężeniu.

W przypadku niektórych schorzeń światłowstręt może też występować razem z uczuciem suchości oka.

Światłowstręt – leczenie

Występuje u Ciebie światłowstręt? Zatem koniecznie udaj się na konsultację do okulisty. W końcu może się to wiązać z naprawdę różnorodnymi przyczynami, które musisz poznać, żeby rozpocząć właściwe leczenie.

Zauważ, że bardzo często sam wywiad wskazuje na to, dlaczego powstał światłowstręt. Leczenie wówczas jest też uzależnione od objawów towarzyszących, a także ewentualnych chorób.

Chcesz wiedzieć, co pomaga na światłowstręt? Kluczowe znaczenie ma odpowiednia higiena oczu, bo to właśnie ona pozwala skutecznie pozbyć się wielu przyczyn np. zapalenia spojówek. Zadbaj również o częste mycie rąk, a do tego powstrzymaj się od pocierania nimi oczu, bo możesz w ten sposób podrażnić ich powierzchnie. Zyskasz też pewność, że do oczu nie przedostaną się bakterie lub inne drobnoustroje.

Pamiętaj także o tym, żeby w przypadku światłowstrętu unikać ekspozycji na promienie słoneczne. Możesz też skorzystać z kropli do oczu, aby je nawilżyć. Wielu specjalistów poleca również okłady z roztworu soli fizjologicznej lub ziół typu rumianek. Koniecznie ogranicz korzystanie z ekranu monitora, telewizora i innych urządzeń elektronicznych. Jeśli pracujesz z takimi sprzętami, to zadbaj o regularne przerwy, aby Twoje oczy mogły nieco odpocząć.

Jeśli zastanawiasz się, co pomaga na światłowstręt, to spędzaj mniej czasu w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Ogranicz kontakt z dymem papierosowym, a do tego pamiętaj o dobrych nawykach typu picie wody czy dieta, wspomagająca narząd wzroku.

Jakie okulary na światłowstręt?

Jeśli dostrzegasz u siebie nadwrażliwość na światło, to warto zacząć nosić okulary na światłowstręt. Dzięki temu zyskasz dodatkową barierę ochronną przed promieniami słonecznymi, a dodatkowo zabezpieczysz oczy i pozbędziesz się wielu uporczywych dolegliwości. Wówczas przede wszystkim pomocne są okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV. Przydatne są również fotochromy, ponieważ nie tylko korygują wzrok, ale też dostosowują się do poziomu natężenia światła. 

W przypadku, gdy światłowstręt wynika z nieleczonej wady wzroku, to koniecznie udaj się na konsultację ze specjalistą, a przede wszystkim zacznij nosić dopasowane okulary lub soczewki kontaktowe. Wtedy z pewnością poprawisz swój komfort.

Szukasz idealnych okularów soczewek kontaktowych? Sprawdź bezokularow.pl

Światłowstręt – COVID-19

Aż 18% pacjentów, którzy cierpieli na koronawirusa, zaznacza, że doskwierał im wtedy światłowstręt. COVID właśnie z tego powodu może objawiać się taką dolegliwością. Choć przede wszystkim jest to związane z występowaniem gorączki, czy bólu głowy. Wówczas nadwrażliwość na światło to po prostu skutek innych symptomów zakażenia.

Warto zaznaczyć, że światłowstręt u dzieci i dorosłych wynikający z COVID zazwyczaj pojawiał się u osób, które jeszcze przed zachorowaniem miały tego typu problemy. Dlatego już po wyzdrowieniu warto udać się do specjalisty, aby dokładnie sprawdzić wzrok i wpływ zakażenia na jego stan. Szczególnie skorzystaj z tego rozwiązania, jeśli wcześniej regularnie odwiedzałeś okulistę, ponieważ masz jeszcze lepsze porównanie.