Odczuwasz dyskomfort na co dzień w postaci suchości oczu? Doskwiera Ci nieprzyjemne pieczenie, swędzenie i szczypanie? Być może cierpisz na zespół suchego oka tak jak duża część Polaków. Dowiedz się już teraz jakie są przyczyny występowania tego schorzenia i jak wygląda jego leczenie.
Zespół suchego oka – co to jest?
Zespół suchego oka (OSD) to zaburzenie prawidłowej pracy powierzchni oka. Przez to film łzowy nie wytwarza się w odpowiedniej ilości lub jego skład nie jest wystarczający, by nawilżyć oko. Dlatego zaczynamy odczuwać dyskomfort w postaci pieczenia, czy uczucia piasku pod powiekami. Jest to dość powszechne schorzenie i dotyka coraz większą liczbę osób.
Przyczyn wystąpienia zespołu suchego oka jest wiele. Przede wszystkim zwraca się uwagę na wiek. Im ktoś jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że to schorzenie go dotknie. Inną popularną przyczyną jest wielogodzinna praca przy komputerze lub zła higiena pracy. To właśnie najczęstsza przyczyna wystąpienia zespołu suchego oka wśród młodych ludzi. Oprócz tego przyczyną mogą być też inne choroby, np. cukrzyca lub przyjmowane leki, np. antydepresanty, czy tabletki antykoncepcyjne.
Objawy zespołu suchego oka
Ważnym elementem wyleczenia zespołu suchego oka jest wczesne dostrzeżenie objawów. Najpopularniejsze objawy zespołu suchego oka są wszystkim znane i przez to często bagatelizowane. Należą do nich m.in.:
- pieczenie i swędzenie oczu,
- uczucie piasku pod powiekami,
- uporczywe uczucie suchości,
- umiarkowane zaczerwienienie oczu,
- wydzielina surowicza w worku spojówkowym.
Tego typu objawy mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zwłaszcza, że objawy te mogą się nasilać podczas pracy z komputerem lub gdy spędzamy czas w mocno ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego nie należy ignorować objawów lub próbować ich leczyć domowymi sposobami, które pomagają tylko chwilowo.
Zespół suchego oka leczenie
Leczenie zespołu suchego oka nie jest skomplikowane, jednak wymaga systematyczności. Tylko wtedy wyleczenie schorzenia ma największe szanse. Najpopularniejszą metodą leczenia jest stosowanie tzw. sztucznych łez przepisanych przez specjalistę. Dzięki nim wspomożesz pracę filmu łzowego i część dolegliwości zniknie. W składzie sztucznych łez nie powinny znaleźć się konserwanty. Wskazane jest, by ich skład przypominał jak najbardziej skład ludzkich łez. Dlatego częstym składnikiem takich kropli jest hialuronian sodu. Ma ona szczególnie dobre właściwości nawilżające.
Gdy leczenie sztucznymi łzami nie przynosi rezultatu specjalista może zadecydować o zastosowaniu leków przeciwzapalnych. Pamiętaj jednak, że lek musi być dostosowany do Ciebie, by nie wystąpiły komplikacje. Dlatego najlepiej zrobi to wyspecjalizowany lekarz.
Domowe sposoby na zespół suchego oka
Leczenie zespołu suchego oka sztucznymi łzami ma sens jeśli zastosujesz się również do pewnych wskazówek. Przede wszystkim zadbaj o swoje otoczenie i miejsce pracy. Staraj się nie przebywać zbyt często i długo w pomieszczeniach, które są klimatyzowane i mocno ogrzewane. Oprócz tego zachowaj odpowiednią higienę pracy z komputerem. W tym celu zadbaj, by odległość oczu od monitora wynosiła co najmniej 50-70cm. Nie zapominaj także o przerwach – 5 minut przerwy na każdą godzinę przy komputerze. Możesz także zmniejszyć jasność ekranu lub zastosować funkcje „ochrony wzroku” w Twoim komputerze.
Innymi sposobami na zespół suchego oka jest posiadanie zawsze przy sobie kropli nawilżających. Najlepiej takich z naturalnym składem, np. z rumiankiem, czy aloesem. Krople nawilżające dostaniesz w każdej aptece, a często także w drogerii. Pamiętaj także, że tak jak całe ciało tak Twoje oczy też potrzebują relaksu. Dlatego możesz zastosować okłady z rumianku na oczy – przygotuj napar z rumianku, nasącz nim waciki lub ręcznik i połóż na zamknięte powieki. Leż z takim okładem przez ok. 20 minut i postaraj się zrelaksować.
Szukasz idealnych soczewek dla siebie? A może potrzebujesz kropli nawilżających? Zajrzyj do bezokularow.pl