AMD – zwyrodnienie plamki żółtej

AMD, zwane inaczej zwyrodnieniem plamki żółtej to choroba oczu. Zazwyczaj nie prowadzi do całkowitej ślepoty. Niestety, schorzenie wpływa na upośledzenie widzenia centralnego, które niezbędne jest do codziennego funkcjonowania. Dowiedz się, na czym polega AMD oraz czy zwyrodnienie plamki żółtej można wyleczyć!

Na czym polega zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie AMD to uszkodzenie plamki centralnej siatkówki. To ona odpowiada za nasz wzrok: za rozróżnianie barw i rozpoznawanie detali. Dzięki plamce żółtej możemy czytać, pisać, a także prowadzić samochód. Niestety, starzeje się ona razem z organizmem. Oznacza to, iż wraz z wiekiem narażona jest ona na uszkodzenia.

Postacie zwyrodnienia plamki żółtej

Choroba AMD może mieć dwie główne postacie:
1. AMD suche

To bardziej popularna postać zwyrodnienia plamki żółtej. Występuje u około 80-85% chorych. Uszkodzenie postępuje powoli. Jest to mniej niebezpieczna forma choroby, zazwyczaj nie prowadzi do całkowitej utraty wzroku.

2. AMD mokre (inaczej wysiękowe)

Rzadziej spotykana odmiana zwyrodnienia plamki żółtej. Niebezpieczna, ponieważ postępuje szybko i gwałtownie. Komórki uszkadzają się bardzo szybko, co prowadzi do znacznych problemów ze wzrokiem i do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki oka.

Leczenie i objawy zwyrodnienia plamki żółtej

AMD to choroba niemożliwa do całkowitego wyleczenia. Dobrą informacją jest jednak to, że zwyrodnienie plamki żółtej można opóźnić lub prawie całkowicie zahamować. Poznaj objawy AMD. Jeśli zaobserwujesz je u siebie, jak najszybciej udaj się do specjalisty. Wczesne wykrycie choroby pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i utrzymanie dobrej jakości widzenia.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej:

  • falowanie i zacieranie się linii prostych, np.: ścian, krawędzi
  • zniekształcenia w centralnym polu widzenia
  • trudności w rozpoznawaniu kolorów (nie należy mylić AMD z daltonizmem)
  • niewyraźne widzenie rzeczy z bliska
  • pojawienie się plamy w centralnym polu widzenia
  • trudności w czytaniu i pisaniu

Przyczyny AMD

Najczęstszą przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej jest starzenie się oczu. Zaawansowany wiek pacjenta niesie duże ryzyko rozwoju choroby. Inne przyczyny AMD to:

  • Czynniki genetyczne (jeśli w rodzinie występowało już zwyrodnienie plamki żółtej, ryzyko wystąpienia schorzenia jest większe)
  • Cukrzyca, miażdżyca, otyłość
  • Palenie papierosów
  • Występująca już wada wzroku – dalekowzroczność

Zwyrodnienie plamki żółtej a czynniki żywieniowe

Prawidłowe żywienie to bardzo ważny aspekt codziennego życia. W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej rekomendowane jest wprowadzenie do diety kwasów tłuszczowych omega-3. Można znaleźć je w rybach i orzechach. Zaleca się również suplementację witaminy C i E. Jeśli dowiedzieć się więcej jak poprawić sobie wzrok, przeczytaj jeden z artykułów na blogu wOkularach.pl.

Okulary dla osób z AMD: czy są skuteczne?

Musisz wiedzieć, że nie ma okularów, które mogą wyleczyć z AMD. Na rynku dostępne są jednak okulary, które poprawiają jakość życia osób chorych na zwyrodnienie plamki żółtej. Często chorzy mają problem z pisaniem, czytaniem i oglądaniem telewizji. Pomoce optyczne dla osób z AMD to:

  • okulary lupowe pryzmatyczne
  • okulary lupowe
  • binokular (zastępuje okulary, stosowany do oglądania telewizji)

Lek na zwyrodnienie plamki żółtej

W 2020 roku na polski rynek farmaceutyczny trafił nowy lek przeciw wysiękowej postaci AMD. W badaniach wykazano jego skuteczność. Może kosztować nawet kilka tysięcy, obecnie nie ma informacji o jego refundacji. O szczegóły zapytaj swojego lekarza.

Czy można zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej? – profilaktyka

Nie zawsze możemy całkowicie wyeliminować czynniki sprzyjające rozwojowi AMD. Należą do nich czynniki genetyczne czy wiek. Należy jednak pamiętać, że istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej.

-aktywność fizyczna
-zrównoważone żywienie
-ograniczenie wieprzowiny
-kontrola i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi
-ograniczenie ekspozycji na promienie UV
Dowiedz się więcej o szkodliwości promieniowania UV.
-rzucenie palenia

Ze zwyrodnieniem plamki żółtej zwanej AMD można żyć. Jeśli jednak podejrzewasz u siebie tą chorobę, jak najszybciej udaj się do specjalisty.

1.https://www.mavit.pl/okulistyka/amd/
2.https://www.optegra.com.pl/zwyrodnienie-plamki-zoltej-jakie-sa-przyczyny
3.https://vidiummedica.pl/amd-i-pomoce-optyczne/
4.https://voigtklinikaoka.pl/2022/01/24/profilaktyka-amd-jak-zapobiegac-zwyrodnieniu-plamki-zoltej/
5.https://www.ema.europa.eu/en/documents/overview/beovu-epar-medicine-overview_pl.pdf