Jak poprawić wzrok – ćwiczenia oczu

Ćwiczenia oczu. Dojrzała kobieta.

Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, wiele osób wykonuje różne ćwiczenia, regularnie odbywa treningi. Zastanawiałeś się kiedyś, czy można wykonywać trening oczu? Można, co więcej – jest to wskazane. Oczy każdego dnia narażone są na wysiłek. Szczególnie, jeśli spędzasz wiele czasu przed ekranami albo w zadymionych pomieszczeniach. Wykonując ćwiczenia oczu, możesz nie tylko zadbać o ich zdrowie, ale także poprawić swój wzrok. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o treningu oczu oraz o technikach wykonywania takich ćwiczeń!

Po co wykonywać ćwiczenia oczu?

Warto wiedzieć, że ćwiczenia oczu działają podobnie jak ćwiczenia innych części ciała. Dzięki regularnym treningom, Twoje oczy będą sprawniejsze, silniejsze i w lepszej kondycji zdrowotnej, a poza tym:

– ćwiczenia poprawiają zdolność akomodacji oczu,

– rozluźniają mięśnie gałek ocznych,

– łagodzą objawy zmęczenia oczu,

– relaksują. 

Najlepsze ćwiczenia na wzrok: program treningowy

Wykonywanie jogi oczu najlepiej zacząć od zwykłej rozgrzewki: należy przez to rozumieć najprostsze ćwiczenia, które pomogą w rozruszaniu gałek ocznych.

  1. Usiądź wygodnie i prosto. Weź kilka głębokich wdechów i wydechów. Spójrz prosto przed siebie. Staraj się patrzeć “luźno” i nie spinać oczu. Delikatnie kieruj wzrok najpierw w lewo, potem w prawo i wracaj do centralnego punktu.
  2. Wyjrzyj przez okno. Znajdź jakiś punkt w oddali. Najlepiej aby znajdował się w odległości kilkunastu metrów i nie poruszał się – np. drzewo, wieża, billboard reklamowy. Skup się na punkcie. Postaraj się dojrzeć go jak najwyraźniej.
  3. Zrób delikatny masaż oczu i powiek. Zamknij oczy. Złącz ze sobą palec wskazujący i środkowy. Połóż je na powiekach, a następnie wykonuj delikatne, koliste ruchy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Po kilkunastu ruchach zmień kierunek.

Gdy rozgrzewkę oczu masz już za sobą, możesz przejść do pełnego treningu. 

1. Palming

Palming to jedna z metod dr Batesa, który opracował własną metodykę ćwiczeń wzroku. Jak wykonać palming? Usiądź wygodnie i prosto, staraj się, by źródło światła nie było skierowane w Twoim kierunku (nie siadaj przed lampą czy przed oknem). Z dłoni utwórz dwa stożki. Zasłoń nimi oczy. Ważne, aby nie dotykać ani nie uciskać powiek. Celem tego ćwiczenia jest odcięcie wszelkiego źródła światła. Pozostaw oczy otwarte i zacznij… marzyć! Przypominaj sobie miłe wspomnienia, wyobrażaj. Skup się na kolorach i kształtach. Wykonuj to ćwiczenie przez 8-15 minut. Następnie powoli odsłaniaj oczy, tak, by nie narazić ich od razu na pełen blask światła.

2. Kąpiel w słońcu. 

Zamknij oczy i skieruj twarz w kierunku słońca. Światło docierające przez powieki pobudza i wzmacnia ośrodek wzroku. Dodatkowo, dzięki słońcu organizm pozyskuje witaminę D, która między innymi poprawia samopoczucie i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego. 

Pamiętaj, aby to ćwiczenie wykonywać tylko przy zamkniętych powiekach. Patrzenie bezpośrednio w słońce może być niebezpieczne dla Twoich oczu. 

3. Gra w chińczyka dla oczu.

Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować kilku sześciennych kostek do gry, które znajdziesz w różnych zestawach gier planszowych, np. w popularnej grze w chińczyka. Usiądź przy stole. Potrząśnij kostkami i rozrzuć je po blacie, a następnie postaraj się szybko na nie spojrzeć i zapamiętać jak największą ilość oczek. Czas na ogarnianie kostek wzrokiem: około 3 sekundy, w zależności od ilości kostek. Po tym zamknij oczy i postaraj się przypomnieć sobie wyniki każdej z kostek. Dzięki temu ćwiczeniu poprawisz fiksację centralną, a także wzmocnisz mięśnie gałek ocznych.

4. Zaczarowany ołówek. 

Na koniec gimnastyki, wykonaj ćwiczenie znane jako “zaczarowany ołówek”. Wyobraź sobie, że masz przed nosem ołówek. Za pomocą ruchu oczu potrafisz narysować dowolny kształt. “Obrysuj” w taki sposób kilka prostych rzeczy: stół, poduszkę, grzejnik. Następnie możesz spróbować zamknąć powieki i wyobrazić sobie narysowane kontury. Dzięki temu ćwiczeniu rozluźnisz oczy. 

Taki plan treningowy dla oczu możesz realizować kilka razy w ciągu tygodnia. Jeśli pracujesz przed komputerem lub w szkodliwych warunkach, możesz wykonywać te ćwiczenia nawet codziennie – przyniosą ulgę Twoim oczom. Poznaj również nasze sprawdzone sposoby na zmęczone oczy.

Kostki do gry. Ćwiczenia oczu.

Czy ćwiczenia oczu pomagają? 

Ćwiczenia oczu zmniejszają napięcie i relaksują oczy. Pomagają w wyrabianiu dobrej centralnej fiksacji, jak również poprawiają akomodację oka. Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest inny, więc nie u każdego treningi mogą przynieść efekty. Jeśli została zdiagnozowana u Ciebie wada wzroku, jedynym skutecznym sposobem na poprawę wzroku jest odpowiednia korekcja za pomocą okularów lub soczewek, wdrożona przez specjalistę.

Inne sposoby na poprawę wzroku

Dla dobrej kondycji oczu ważne są odpowiednie witaminy i minerały. Warto dbać o ich odpowiednią ilość w diecie, bo dzięki temu zadbasz o zdrowie oczu i nie tylko – witaminy przynoszą korzyści dla całego organizmu. Do tych, które szczególnie wpływają na wzrok należą: 

  • Witamina A. Jej największe ilości znajdują się w maśle, jajach, mleku i słodkich ziemniakach.
  • Witamina E. Tą witaminę znajdziesz w orzechach ziemnych i włoskich, migdałach, kapuście i szpinaku.
  • Witamina C. Najwięcej witaminy C jest w papryce, cytrusach, kalafiorze, dzikiej róży  i brukselce. 

Do najważniejszych minerałów, dzięki którym zadbasz o swój wzrok należy selen, cynk i miedź. Warto również kontrolować, by w diecie nie zabrakło kwasów omega-3. 

Aby zachować wzrok w dobrej kondycji, warto regularnie wybierać się na badania okulistyczne. Jeśli zacznie doskwierać Tobie jakaś wada refrakcji, specjalista ją wykryje i będziecie mogli jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki ku poprawie wzroku.


1. M. Schneider, Joga dla twoich oczu Naturalne metody poprawy widzenia, Wyd. Akasha, 2001
2. K. Nakagawa, Joga oczu – recepta na życie bez okularów, Wyd. Vital, 2019