Sprawdzone sposoby na zmęczone oczy

Długie wpatrywanie się w ekran komputera, czy telewizora i ciągłe zerkanie w telefon może skutecznie zmęczyć Twoje oczy. Kiedy czujesz pieczenie, swędzenie i suchość oczu, a do tego stają się one czerwone to znak, że wołają o chwile relaksu! Poznaj sprawdzone sposoby na zmęczone oczy i pozbądź się problemu.

Typowe objawy zmęczonych oczu

Istnieją typowe oznaki, które dają nam oczy, żeby wręcz wykrzyczeć, że są zmęczone. W żadnym wypadku nie należy ich bagatelizować ponieważ mogą one wpłynąć na nasze samopoczucie, funkcjonowanie oraz przyczynią się do powstawania wad wzroku. Do najczęstszych objawów należą:

  • zaczerwienione, przekrwione oczy
  • ból oczu
  • uczucie suchości, szczypania i pieczenia
  • nadwrażliwość na światło
  • łzawienie

Jakie są sposoby na zmęczone oczy?

Pamiętaj, że większość z tych sposobów możesz stosować nawet kiedy objawy jeszcze nie wystąpiły. Jeśli długo przesiadujesz przy komputerze to zafunduj swoim oczom także relaks. Również ochrona naszego wzroku jest bardzo ważna. Specjalne okulary do ekranów lub soczewki EyeLove Digital pozwola w dużej mierze uniknąć zmęczenia oczu.

Krople do oczu

Pierwsze co przychodzi na myśl to właśnie krople nawilżające do oczu. Preparaty dostępne w każdej aptece dostaniesz bez recepty. Do tego jest wiele rodzajów kropli, np. nawilżające, przeznaczone specjalnie dla suchych i zmęczonych oczu, czy naturalne. Jeśli nie wiesz, które wybrać zasięgnij opinii farmaceuty lub poczytaj w Internecie opinie danych kropli. Informacje o stosowaniu kropli znajdziesz na ulotce. Szczególnie jeśli patrzysz w ciągu dnia dużo w ekrany to zakropl oczy tuż przed patrzeniem na nie i w trakcie. Zmniejszysz tym sposobem ryzyko wystąpienia suchości i pieczenia.

Masaż oczu

Kiedy czujesz, że zmęczenie oczu zbliża się wielkimi krokami zastosuj masaż. Co jakiś czas zrób sobie przerwę i przyłóż palce do zewnętrznych kącików oczu, a następnie masuj okrężnymi ruchami przez ok. 5 minut. Taki masaż potrafi być bardzo odprężający dla oczu!

Żelowe okulary i płatki ogórkowe

W aptekach i drogeriach możesz znaleźć tzw. okulary żelowe oraz płatki ogórkowe. Takich pomocników naszych zmęczonych oczu najlepiej przechowywać w lodówce. Zimny okład na oczach z powodzeniem je rozluźni, odświeży i przywróci komfort. Przyjemne uczucie chłodzenia w okolicach oczu pomoże też zrelaksować samego siebie. Jeśli akurat nie masz w domu takich specyfików to przyłóż do oczu zimne łyżeczki lub kostki lodu owinięte w chusteczki.

Okłady na zmęczone oczy

To świetny pomysł dla każdego! Wystarczy, że masz w domu któryś ze składników, np. rumianek lub bławatek – wystarczy zaparzyć esencję, poczekać aż trochę przestygnie, namoczyć płatki kosmetyczne w esencji i nałożyć na zamknięte oczy. Chwila relaksu w pozycji leżącej nie tylko oczom wyjdzie na dobre. 

Znakomitym pomysłem są również plasterki schłodzonego ziemniaka, czy ogórka. Położone na oczy, na 15 minut z pewnością przyniosą ulgę. 

Najprostszym okładem na zmęczone oczy jest jednak ziemne mleko. Tak samo jak na przykładzie esencji namocz płatki kosmetyczne w zimnym mleku i połóż na zamknięte oczy. Mleko świetnie koi tego typu dolegliwości.

Profilaktyka

Nic tak nas nie uchroni przed zmęczeniem oczu jak profilaktyka. Kilka prostych zasad stosowanych każdego dnia zapobiegnie problemom z oczami.

  • Mrugaj, mrugaj i jeszcze raz mrugaj! Siedząc przed komputerem lub telewizorem wytężamy swój wzrok, zapominając o mruganiu. Mrugając nawilżamy stale nasze oczy, a dzięki temu unikniemy suchości oczu.
  • Odpowiednie okulary przeznaczone do pracy z ekranami też są mile widziane. Są to specjalne okulary z tzw. antyrefleksem. Jeśli jednak wolisz soczewki kontaktowe to dobrym pomysłem są EyeLove Digital, które są przeznaczone dla osób które spędzają dużo czasu przed ekranami.
  • Nie pocieraj oczu kiedy poczujesz suchość! Im bardziej trzesz oczy, tym bardziej je podrażniasz. Zamiast tego lepiej zakroplić oczy lub zastosować któryś z powyższych trików.
  • Zwróć uwagę na to co jesz. Jeśli w Twojej diecie nie zabraknie witamin A, E i C to zminimalizujesz ryzyko męczenia się oczu. Te witaminy wspomagają prawidłowe funkcje oczu. 

Świetne krople do oczu oraz płatki ogórkowe na zmęczone oczy dostaniesz na bezokularow.pl