Za małe soczewki kontaktowe – czy to możliwe?

Zbyt mała soczewka.

Soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących cieszyć się wyraźnym widzeniem bez konieczności noszenia okularów. Jednak, jak w przypadku każdego produktu medycznego, ich odpowiednie dopasowanie jest kluczowe dla komfortu i zdrowia oczu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy twoje soczewki mogą być zbyt małe? Choć temat ten nie jest często poruszany, warto wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o tym problemie i jakie konsekwencje może on nieść za sobą. W tym artykule dowiesz się więcej o soczewkach pod kątem ich odpowiedniego rozmiaru. Sprawdź!

Czy soczewki mają rozmiary?

Tak, soczewki kontaktowe mają różne rozmiary, a jednym z kluczowych parametrów jest ich średnica. Odpowiednio dobrane soczewki są niezbędne dla komfortu noszenia oraz zdrowia twoich oczu. Wybór odpowiedniego rozmiaru zapewnia optymalne dopasowanie do powierzchni oka, co minimalizuje ryzyko podrażnień i poważniejszych problemów zdrowotnych. 

Średnica soczewek – co to takiego?

Średnica soczewek kontaktowych to jeden z najważniejszych parametrów branych pod uwagę podczas ich doboru. To po prostu wielkość danego szkła kontaktowego. Standardowa średnica miękkich soczewek kontaktowych (w skrócie DIA) wynosi od 14 mm do 14.50 mm. Dostępne są również szkła o średnicy 13.80 mm. To, jakiej średnicy soczewkę powinieneś posiadać, podpowie Tobie specjalista – po profesjonalnym badaniu.

Za małe soczewki. Kobieta, blondynka.

Objawy zbyt małych soczewek

Zbyt mała średnica może powodować dyskomfort i problemy takie jak:

  • Ból i ucisk oka.

Zbyt mała soczewka będzie po prostu uciskać gałkę oczną – tak jak dzieje się to w przypadku za małych ubrań czy butów. Taki stan może powodować silne bóle głowy i uczucie kłucia w oku.

  • Nieprawidłowe widzenie.

Dobrze dopasowana soczewka powinna poruszać się wraz z gałką oczną i szybko wracać na swoje miejsce. Za małe szkła kontaktowe nie będą poruszać się na oku w prawidłowy sposób, co może skutkować nie tylko dyskomfortem, ale także problemami z prawidłowym, klarownym widzeniem. 

Czy zbyt małe soczewki mogą być niebezpieczne?

Zbyt ciasne soczewki mogą być niebezpieczne dla zdrowia oczu. Wiedz jednak, że jeżeli tylko kilka razy założyłeś takie szkła kontaktowe – nic nie powinno się stać. Zdrowie oczu może być zagrożone, jeśli będziesz korzystać z takich szkieł regularnie. 

Gdy soczewki są za małe, uciskają rogówkę, co sprawia, że film łzowy nie może wymieniać się w naturalny sposób, a do oka może nie docierać wystarczająca ilość tlenu. Nabłonek znajdujący się na gałce ocznej regularnie się złuszcza – tak jak naskórek na ciele – i powinien być równie regularnie usuwany z oka. Jeśli nosisz szkła kontaktowe zbyt małego rozmiaru, nabłonek może nie mieć możliwości wydostania się z powierzchni oka, przez co na rogówce pojawia się obrzęk. Jeśli wtedy nie podejmiesz interwencji u specjalisty, to naczynka krwionośne zaczną wrastać od rąbka rogówki w stronę środka oka. W skutek tego w gałce ocznej powstaną nowe naczynka krwionośne, które będą mieć tendencje do pękania i do tworzenia krwotoków podsiatkówkowych.

Soczewki kontaktowe.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar soczewek?

Soczewki powinien dobrać specjalista – okulista lub optometrysta. Profesjonalista sprawdzi, jaki jest Twój promień krzywizny rogówki. Na podstawie tego pomiaru dobierze odpowiednią średnicę soczewki. Jeżeli zależy Tobie, aby szkła kontaktowe były dla Ciebie wygodne i bezpieczne, nie dobieraj ich na własną rękę. Nieprawidłowo dobrane soczewki mogą nieść ze sobą szereg nieprzyjemnych dolegliwości – od bólu głowy i zmęczenia oczu, aż po zapalenie spojówek. 

Co zrobić w przypadku źle dobranych soczewek?

Jeżeli podejrzewasz, że twoje obecne soczewki są niewłaściwie dopasowane to podejmij odpowiednie kroki. Należy przede wszystkim zdjąć soczewki i umówić się na wizytę do specjalisty. W trakcie konsultacji opowiedz profesjonaliście, jakie objawy u Ciebie występują. Prawdopodobnie przeprowadzi on badanie wzroku ponownie. Warto wiedzieć, że niektóre osoby po prostu nie mają predyspozycji do noszenia szkieł kontaktowych – i nawet te dobrze dobrane soczewki mogą być dla nich niewygodne. 

Soczewki kontaktowe należy odpowiednio dobrać. Dzięki temu będą w stu procentach spełniać swoją funkcję. Zapewniać klarowne i przejrzyste widzenie, a przy tym gwarantować pełną swobodę ruchów. Aby tak było warto zadbać, by parametry szkieł kontaktowych były dobrane przez specjalistę. Właśnie po konsultacji z nim powinno się decydować o zakupie szkieł kontaktowych. Jeśli soczewki będą nieodpowiedniego rozmiaru – zbyt małe, to mogą wyrządzić szkody dla zdrowia Twoich oczu. Pamiętaj o tym, zanim podejmiesz decyzję o zakupie soczewek na własną rękę. Oczy to jeden z najważniejszych zmysłów, więc należy o niego odpowiednio dbać – konsultacja ze specjalistą powinna być dla Ciebie priorytetem. Sprawdź również, czy soczewki kontaktowe mogą być zbyt duże? 

Bibliografia:

  1. https://podyplomie.pl/okulistyka/17601,neowaskularyzacja-naczyniowkowa-w-przebiegu-dystrofii-zoltkowatej-plamki-typu-doroslych
  2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/srednica-soczewki-kontaktowej-co-to-czy-ma-znaczenie