Soczewki kontaktowe to narzędzie do korekcji wzroku posiadające liczne grono fanów, którzy cenią je przede wszystkim za to, jak bardzo praktyczne i wygodne jest ich stosowanie. Pełna swoboda ruchów jest szczególnie wygodna w trakcie uprawiania sportów. Tak jak bieganie czy tańczenie w soczewkach nie budzi większych kontrowersji, tak pływanie często zastanawia użytkowników szkieł kontaktowych. Czy w soczewkach można pływać? Czy to bezpieczne? Sprawdź i dowiedz się więcej!
Czy pływanie w soczewkach jest zalecane?
Pływanie w soczewkach jest niezalecane zarówno przez specjalistów, jak i przez światowe organizacje zdrowia, takie jak Agencja ds. Żywności i Leków oraz Amerykańskie Towarzystwo Optometrii. W wodzie znajdują się ogromne ilości niebezpiecznych drobnoustrojów, a szkła kontaktowe w bardzo łatwy sposób je wchłaniają.
Dlaczego nie należy pływać w soczewkach?
Soczewki zakłada się bezpośrednio na powierzchnię gałek ocznych, w związku z czym mają one stały kontakt z florą bakteryjną oka. Gdy zatem na ich powierzchnię dostanie się wirus, bakteria czy grzyb, może się on w bardzo prosty sposób przedostać do flory i doprowadzić do jej skażenia i stanu zapalnego, co w następstwie może wiązać się z różnymi konsekwencjami dla zdrowia oczu, takimi jak:
- podrażnienia,
- zaczerwienienia,
- zapalenie spojówek,
- zapalenia rogówki,
- infekcje.
Zdarza się, że na powierzchni soczewki mogą osiąść bakterie Ameby, które nie są widoczne gołym okiem, ale mogą być odpowiedzialne za istne spustoszenie zdrowia oczu. Pierwotniak ten może wywołać pełzakowe zapalenie rogówki, które w skrajnych przypadkach odpowiada za konieczność przeszczepu rogówki lub nawet za całkowitą utratę wzroku.
Poznaj też 5 najpopularniejszych chorób oczu.
Czy można pływać w soczewkach w basenie?
Może wydawać się, że pływanie w soczewkach jest niebezpieczne tylko w przypadku mórz, jezior czy rzek – bo to w nich w teorii znajduje się najwięcej wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Należy jednak wiedzieć, że zarówno pływanie w naturalnych zbiornikach, jak i sztucznych, takich jak baseny, stwarza zagrożenie dla zdrowia oczu!
Jakie bakterie kryją się w wodzie?
Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że woda w basenie jest krystalicznie czysta i bezpieczna, to w rzeczywistości znajdują się w niej tysiące bakterii, w tym bakterie kałowe i rotawirusy, a poza nimi:
- pałeczki ropy błękitnej,
- bakterie gronkowca złocistego,
- chlor,
- cząsteczki metali.
Chcę pływać w soczewkach – na co zwrócić uwagę?
Jeśli mimo wszystko chcesz podjąć ryzyko, bo korekcja wzroku, nawet w wodzie, jest dla Ciebie bardzo ważna, to warto byś stosował się do kilku naszych zaleceń. Dzięki temu zachowasz choć trochę bezpieczeństwa, co może pomóc Ci w uniknięciu konsekwencji zdrowotnych.
- Do wody załóż soczewki jednodniowe, ponieważ po pływaniu możesz od razu je wyrzucić do kosza. Jedna para soczewek jednodniowych to koszt kilku złotych. Tymczasem wyrzucając takie jednorazowe soczewki do kosza możesz chronić oczy przed wieloma komplikacjami. Poznaj też nasz ranking soczewek jednodniowych.
- Nim dotkniesz oczy po pływaniu, najpierw dokładnie umyj dłonie za pomocą mydła i bieżącej wody – pamiętaj, choć może się tak wydawać, to dłonie wcale nie są czyste.
- Po wyjściu z wody od razu ściągnij i wyrzuć soczewki.
- Po zdjęciu szkieł kontaktowych przepłukaj oczy kroplami nawilżającymi, pozwoli to na ich odżywienie i pozbycie się części drobnoustrojów.
Objawy zakażenia oczu
Jeśli po wyjściu z wody zaczynasz obawiać się, czy przypadkiem nie doszło do zakażenia oczu bakteriami czy wirusami, postaraj się je obserwować. Jeżeli wystąpią u Ciebie takie objawy jak:
- zaczerwienienie,
- podrażnienie,
- światłowstręt,
- zamglone widzenie,
- uczucie ciała obcego w oku,
to mogą być to pierwsze sygnały o stanie zapalnym oczu. W takim przypadku warto udać się do specjalisty na konsultację.
Czym zastąpić soczewki w wodzie?
Jeśli nie chcesz ryzykować zdrowia swoich oczu, ale mimo tego zależy Tobie na korekcji wzroku w wodzie – np. będąc na wakacjach czy nad jeziorem, gdzie widoki są urokliwe i chcesz podziwiać je w pełni – możesz wybrać okulary do pływania z korekcją. Nie chodzi o tradycyjne okulary korekcyjne, bo te bowiem mogłyby spaść i się zatopić lub zniszczyć.
Mowa o okularach dedykowanych pływaniu. Modele tego typu najprościej i najszybciej można kupić u optyków internetowych – bowiem u stacjonarnych nie zawsze wybór jest wystarczająco szeroki.
Okulary do pływania z korekcją będą skutecznie korygować wzrok, a jednocześnie zapewnią pełną wygodę i swobodę ruchów. Razem z imi warto zaopatrzyć się w specjalne produkty do czyszczenia zapobiegające parowaniu, np. płyn HAYNE MIST Anti-Fog Lens Cleaner dostępny w sklepie wOkularach.pl.
Jeśli nie chcesz inwestować w ten rodzaj korekcji wzroku, możesz spróbować połączyć soczewki ze szczelnymi goglami do wody. W ten sposób unikniesz przedostania się wody na powierzchnię oka. Zalecamy jednak, by po takim rozwiązaniu mimo wszystko zachować środki ostrożności, wyrzucić założone na ten czas soczewki i przepłukać oczy.
Pływanie w soczewkach jest ryzykowne. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – rekomendujemy, by na czas pływania zrezygnować z tej formy korekcji.
Sprawdź też więcej informacji o tym, czy można nosić soczewki w saunie.
Bibliografia:
- https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewki-kontaktowe-a-sauna-i-basen-na-co-uwazac
- https://rankingsoczewek.com/porady/nyhp/czy-mozna-plywac-w-soczewkach.html