Jak ściągnąć soczewki?

Zakładanie i ściąganie soczewek wielu osobom kojarzy się z czymś strasznym. Sama świadomość dotykania palcem oka i posiadania “czegoś” w oku przyprawia niektórych o dreszcze. Jednak prawda jest taka, że jest to kwestia wprawy. Mimo to niektórzy mogą miewać problemy, np. ze ściągnięciem soczewki. Dlatego przychodzimy z pomocą i już tłumaczymy jak najlepiej to zrobić!

jak sciagnac soczewki

Jak zdjąć soczewki?

Zdejmowanie soczewek dla niektórych może być bardziej kłopotliwe niż ich zakładanie. Często się tak dzieje ponieważ pojawia się strach przed tym “co się stanie gdy nie wyjmę soczewki?”. Wtedy działamy w stresie i czynność po prostu nie wychodzi. Innym powodem może być zła technika wyjmowania soczewki z oka. Dlatego bardzo ważne jest, aby poznać różne sposoby na wyjęcie soczewki z oka. 

Główna i najlepiej działająca technika na zdejmowanie soczewek

 1. Umyj porządnie ręce i osusz je czystym ręcznikiem.
 2. Odsuń palcem jednej ręki dolną powiekę.
 3. Skieruj wzrok ku górze.
 4. Palcem wskazującym dotknij dolnego brzegu soczewki.
 5. Zsuń soczewkę na dół.
 6. Delikatnie dołóż kciuk do palca wskazującego i lekko “uszczypnij” soczewkę.
 7. Wyjmij soczewkę tymi dwoma palcami.


Jak sam widzisz to nic trudnego! W końcu trening czyni mistrza. Jeśli jednak dla Ciebie to wciąż za mało to przydatne okażą się także porady ułatwiające tą czynność, które opisujemy niżej.  

Jak ściągnąć soczewki – porady

Wyżej opisany sposób na ściągnięcie soczewki jest najpopularniejszy i najskuteczniejszy. W gabinecie optometrysta przedstawi Ci właśnie ten sposób na zdejmowanie soczewek. Jeśli jednak wciąż czujesz się niepewnie to mamy dla Ciebie kilka porad:

 • obejrzyj tutoriale w Internecie – w Internecie znajdziesz mnóstwo filmików, na których inni ludzie pokazują różne techniki zdejmowania soczewek. Być może to pomoże Ci nauczyć się ściągać soczewki. 
 • dostosuj długość paznokci – być może twoje paznokcie są zbyt długie lub za krótkie, by chwycić soczewkę. Wiele osób właśnie paznokciami pomaga sobie w zdejmowaniu soczewek. Nie każdy potrafi złapać soczewkę samymi opuszkami palców. 
 • użyj kropli do oczu – gdy oko jest nawilżone to dużo łatwiej jest założyć, ale też ściagnąć soczewkę. Dlatego chwilę przed zdjęciem soczewki zakropl oczy, odczekaj chwilę, a następnie przejdź do zdejmowania.
 • nie spiesz się – daj sobie czas na ściągnięcie soczewek, pośpiech nigdy nie pomaga w takich sytuacjach.

Dzięki tym kilku radom być może uda Ci się opanować sprawne zdejmowanie soczewek. Pamiętaj, że codziennie robi to kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie, więc nie jest to coś czego nie można się nauczyć.

Co gdy soczewka wejdzie pod powiekę?

Kto z nas nie słyszał o ekstremalnych sytuacjach gdzie soczewka “uciekła” za powiekę. Sporadycznie mogą zdarzyc się takie sytuacje, gdzie soczewka delikatnie przesunie się i podwinie pod powiekę. Spowodowane to jest zazwyczaj suchością oczu. Choć nie jest to przyjemne uczucie, to przede wszystkim zachowaj spokój. W takiej sytuacji użyj kropli do oczu. Następnie spróbuj normalnie przesunąć soczewkę palcem do dołu. 

W ekstremalnej sytuacji gdzie nie możesz ściągnąć soczewki, a wszystkie sposoby zawodzą to udaj się na pogotowie. Szybka wizyta u okulisty również może być rozwiązaniem. Specjalista na pewno szybko poradzi sobie z takim przypadkiem.

Szukasz soczewek, które spełnią Twoje oczekiwania? Zajrzyj do bezokularow.pl!