Jak dobrać soczewki na podstawie okularów?

Okulary Ci się znudziły? A może chcesz zmienić okulary na coś bardziej funkcjonalnego? Soczewki kontaktowe to dobry wybór! W końcu są uznawane za najwygodniejszą formę korekcji wzroku. Ale czy da się dobrać soczewki na podstawie parametrów z okularów? Zobacz, czy jest to możliwe!

jak dobrac soczewki na podstawie okularow

Jak dobrać soczewki?

Dobór odpowiednich soczewek powinien przebiegać w gabinecie optometrysty. To właśnie tam otrzymasz fachową wiedzę na temat soczewek kontaktowych oraz nauczysz się je zakładać i ściągać. Oprócz tego w gabinecie soczewki dobiera specjalista, który bierze pod uwagę Twoje preferencje – styl życia, stan oczu oraz wadę wzroku. Weźmie także pod uwagę ewentualne choroby, czy schorzenia, które mogą wykluczyć możliwość noszenia soczewek. Dlatego możesz być pewny, że soczewki będą dobrane idealnie do Ciebie.

Właśnie z tego powodu nie powinno się dobierać soczewek na własną rękę. Inaczej, gdy jesteś już doświadczonym użytkownikiem soczewek. Wtedy wiesz jakie soczewki Twoje oczy tolerują, czego potrzebujesz oraz znasz znaczenie wszystkich parametrów soczewek i swojej wady wzroku

Moc soczewki, a moc okularów – różnice

Zasadniczą różnicą między okularami, a soczewkami jest ich położenie. Soczewki nosimy bezpośrednio na oczach, a szkła okularowe są nieco oddalone od oczu. To sprawia, że powstaje różnica w parametrach (mocy) wady wzroku. Również światło, które wpada do oka inaczej się załamuje. Dlatego nie wolno dobierać soczewek na podstawie recepty na okulary. W ten sposób możesz narazić się na złe widzenie, pogorszenie się wady wzroku oraz stratę pieniędzy. Po za tym źle dobrane soczewki mogą zniechęcić Cię do ich noszenia. 

Co ważne, moc soczewki zaczyna się najbardziej różnić z mocą okularów przy wartości ok. 3,25 dioptrii. Dzieje się tak w przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności. Natomiast w przypadku astygmatyzmu recepty będą się od siebie znacząco różnić. 

Drugą bardzo ważną różnicą jest brak ważnych parametrów na recepcie okularowej. W przypadku doboru soczewek nie potrzebujesz tylko mocy wady wzroku. Do odpowiedniego doboru soczewek potrzebujesz także tzw. średnicy i krzywizny. Od nich zależy przede wszystkim dopasowanie soczewki do oka, a co za tym idzie Twój komfort.

soczewki, czy okulary

Parametry soczewek – jak je odczytać?

Przy soczewkach kontaktowych jest więcej parametrów niż przy okularach. Podstawą w tym przypadku jest oznaczenie Sphere lub PWR, które oznacza soczewki sferyczne. Oprócz tego oznacza również moc wady wzroku wyrażonej w dioptriach co 0,25 punktów. Wartość poprzedza plus lub minus. 

W przypadku wszystkich soczewek ważnym parametrem jest również BC, które oznacza krzywiznę soczewki. Czyli jej wypukłość lub płaskość. Drugim ważnym parametrem jest DIA, które mówi o średnicy soczewki wyrażonej w milimetrach.

Natomiast w przypadku soczewek torycznych (do korekcji astygmatyzmu) potrzebne są parametry takie jak AX/AXIS, czyli oś soczewki oraz CYL, czyli moc cylindra. Są jeszcze soczewki multifokalne, które korygują prezbiopię i w ich przypadku potrzebny jest jeszcze parametr AD, czyli addycja. 

Jak przeliczyć moc okularów na soczewki?

Chcesz wiedzieć jak dobrać soczewki na podstawie okularów? W Internecie możesz znaleźć kalkulator dioptrii, czy przelicznik cylindrów (przy astygmatyzmie). Jednak należy pamiętać, że nie powinno się samodzielnie przeliczać mocy okularów na soczewki. Grozi to po prostu złym dobraniem soczewek. Oprócz tego pamiętaj, że żaden internetowy kalkulator nie pokaże Ci jaką powinieneś mieć średnicę i krzywiznę soczewki. Te parametry muszą być dobrane na podstawie budowy Twojej rogówki.

Po za tym dobieranie samodzielnie soczewek nie mając o nich zupełnie pojęcia to naprawdę zły pomysł. Nie chcesz przecież zrazić się do soczewek, a zacząć je nosić prawda? A więc umów się na wizytę do optometrysty, który zbada Twój wzrok pod kątem soczewek kontaktowych i dobierze odpowiednie dla Ciebie. 

Szukasz komfortowych i nie drogich soczewek kontaktowych? Zajrzyj do bezokularow.pl!