Kurzą ślepotą określa się problemy z widzeniem po zmierzchu, w ciemności. Jej inna nazwa to nyktalopia. Osoba, która zmaga się z tą dolegliwością widzi bardzo słabo po zachodzie słońca czy w ciemnych pomieszczeniach. Dowiedz się, jakie są przyczyny kurzej ślepoty i poznaj jej objawy!
Co to jest kurza ślepota?
Nazwa kurzej ślepoty wzięła się po prostu od kur – które jak większość ptaków mają upośledzone widzenie po zachodzie słońca, przy słabym oświetleniu. Zdarza się, że podobny problem dotyka ludzi. Osoby, którym doskwiera widzenie zmierzchowe, skarżą się na słabe lub bardzo złe widzenie przy braku światła. Czasami kurza ślepota bywa niezauważalna przez długi czas. Jak rozpoznać jej objawy?
Objawy kurzej ślepoty
- Problem z widzeniem w ciemności.
- Pogorszenie wzroku przy wejściu do słabo oświetlonego miejsca lub pomieszczenia (jaskinie, strychy, piwnice, bary).
- Zła widoczność drogi po zmroku.
Oprócz tych typowych objawów, o widzeniu zmierzchowym może świadczyć również:
- Stopniowe pogorszenie ostrości widzenia.
- Suchość oczu. Warto sprawdzić również, czym jest zespół suchego oka.
- Osłabienie odporności.
Nocna ślepota: przyczyny
- Widzenie zmierzchowe może mieć kilka przyczyn. Jednakże, za główny powód kurzej ślepoty uznaje się niedobór witaminy A. To ona jest jednym z czynników, który pomaga mózgowi w odbiorze światła. Witaminę A znajdziesz w produktach takich jak arbuz, wiśnie, natka pietruszki, jarmuż, szpinak, bataty czy marchew. Marchew jest szczególnie polecana dla osób, które mają różne problemy ze wzrokiem – nie tylko z nocną ślepotą. W tym warzywie znajdziesz duże ilości beta karotenu, który pomaga w utrzymaniu zdrowia oczu.
- Czasami jedną z przyczyn widzenia zmierzchowego może być krótkowzroczność. Aby to zdiagnozować, należy udać się do specjalisty, który sprawdzi Twój wzrok i określi, czy występuje u Ciebie wada.
- Kurza ślepota pojawia się przy zaćmie. Zaćma to choroba, która polega na zmętnieniu soczewki oka. To degeneracyjne schorzenie może sprzyjać rozwojowi widzenia zmierzchowego. Zaćma występuje zazwyczaj u osób starszych – w przypadku podejrzenia tej choroby warto udać się na konsultację do lekarza.
- Może zdarzyć się, że widzenie zmierzchowe jest uwarunkowane czynnikami genetycznymi. Dzieje się tak w przypadku barwnikowego zwyrodnienia siatkówki – gdy czarny pigment gromadzi się na siatkówce gałki ocznej. Musisz wiedzieć, że wtedy prawdopodobnie choroby nie można wyleczyć – jednak należy zasięgnąć fachowej opinii lekarskiej.
Czy kurza ślepota jest wyleczalna?
Kurza ślepota jest wyleczalna. Jeśli zauważysz u siebie objawy widzenia zmierzchowego, nie zwlekaj z udaniem się do okulisty – ponieważ jest to choroba postępująca. Zazwyczaj poprawę widzenia można dostrzec już po 2 tygodniach od wdrożenia odpowiednich kroków. Jak leczy się kurzą ślepotę?
Leczenie widzenia zmierzchowego
Leczenie kurzej ślepoty może różnić się w zależności od tego, co jest przyczyną rozwoju choroby.
- Gdy widzenie zmierzchowe pojawiło się u Ciebie przez krótkowzroczność, trzeba będzie wdrożyć odpowiednią korekcję wzroku. Okulista zbada wzrok i wypisze receptę okularową – prawdopodobnie na “minusy”. Następnie zdecydujesz, czy chcesz używać soczewek czy okularów. Dzięki odpowiedniej korekcji, powinieneś mieć lepszy wzrok nie tylko w nocy, ale też za dnia.
- Jeśli ślepota nocna jest w Twoim przypadku konsekwencją niedoboru witaminy A, niezbędna będzie zmiana nawyków żywieniowych i diety. Do posiłków należy wprowadzić produkty bogate w tą witaminę lub rozpocząć suplementację. Pamiętaj jednak, że należy robić to pod okiem specjalisty.
- W przypadku zaćmy, zazwyczaj należy poddać się zabiegowi usunięcia zmętniałej soczewki. W trakcie operacji lekarz zastępuje ją nową soczewką – syntetyczną.
Czy kurza ślepota jest niebezpieczna?
Widzenie zmierzchowe może być niebezpieczne – gdy jest nieleczone. Może prowadzić do pogorszenia widzenia za dnia. Szczególnie niebezpieczna jest dla osób kierujących pojazdami – najbardziej dla kierowców zawodowych. Kurza ślepota znacznie pogarsza jakość widzenia za kierownicą w porach wieczornych i nocnych. Kierowca, który boryka się z nocną ślepotą jest bardziej narażony na wypadki: obraz rozmazuje się, mętnieje, staje się “ciemniejszy niż jest”, a niektóre obiekty mogą być niewidoczne, np. pieszy wchodzący na pasy. Inne profesje, w których nocna ślepota może być bardzo uciążliwa to:
- strażak,
- stróż nocny/dozorca,
- pilot.
Widzenie zmierzchowe może pogorszyć nie tylko jakość widzenia, ale również jakość życia. Przy tym schorzeniu wyjścia ze znajomymi do baru mogą stawać się dyskomfortowe. Może także utrudniać codzienne czynności, które wykonuje się w ciemniejszych pomieszczeniach lub po prostu wieczorem. Przy zauważeniu pierwszych objawów kurzej ślepoty udaj się na kontrolę do lekarza, aby uniknąć możliwego rozwoju choroby.
1.D. Cook, Sprawne oczy, Wyd. KDC, 2004
2.I. Wawer, Kompendium suplementów diety, Wyd. Medyk, 2023