Większość z nas ma wadę wzroku lub będzie ją miał. Najważniejsze to reagować jak tylko pojawią się pierwsze problemy ze wzrokiem. Zatem warto wiedzieć jakie są najczęstsze wady wzroku i w jaki sposób je korygować.
Jakie są wady wzroku?
Obecnie wyróżnia się kilka najważniejszych wad wzroku, które można korygować za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów. Najczęściej występującymi są dalekowzroczność i krótkowzroczność. Trochę rzadziej występuje astygmatyzm. A po 40 roku życia zazwyczaj jest to prezbiopia. By dowiedzieć się jaką masz wadę wzroku musisz udać się do okulisty. Podczas szczegółowego badania otrzymasz receptę z parametrami i dowiesz się jaka jest Twoja wada wzroku. Natomiast warto obserwować wszystkie zmiany w swoim widzeniu. Często dużo wcześniej możesz się zorientować, że coś jest nie tak i zareagować.
Dalekowzroczność
Dalekowzroczność to wada wzroku nazywana rzadziej nadwzrocznością lub hyperopią. Polega na nieprawidłowym skupianiu się światła, które trafia do siatkówki. Prościej mówiąc, gdy chcesz poczytać książkę to rozmazuje Ci się obraz i czytanie staje się mocno utrudnione. Jednak, gdy chcesz dostrzec coś w oddali to nie sprawia Ci to najmniejszego problemu.
Pewnie zastanawiasz się skąd bierze się dalekowzroczność? Najczęściej spowodowana jest krótką gałką oczną, długoletnią cukrzycą lub jest dziedziczona. Na całe szczęście są objawy, które zwiastują tę wadę wzroku:
- pogarszająca się ostrość widzenia/rozmazany obraz – jest to najczęstszy objaw zauważalny przy próbie czytania etykiet, książek lub pism małym druczkiem
- ból oczu i głowy – wynika to z częstej akomodacji oka (dostosowywanie się oka do oglądania czegoś w różnych odległościach)
- łzawienie i zmęczenie oczu – występuje często, np. podczas pracy przed komputerem
Dalekowzroczność leczy się za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych potocznie nazywanych „plusami”.
Krótkowzroczność
Z kolei krótkowzroczność to wada wzroku, nazywana miopią, która polega na traceniu ostrości widzenia i rozmazywaniu obrazu, gdy patrzymy na przedmioty oddalone od nas. W takich momentach najczęściej przybliżamy do siebie różne przedmioty, by lepiej je widzieć.
Tak jak w przypadku dalekowzroczności ta wada daje wcześniej znaki, które możesz zaobserwować:
- częste mrużenie oczu,
- bóle głowy,
- pocieranie oczu,
- gorsze widzenie po zmroku
- ciągłe przybliżanie do siebie przedmiotów
Krótkowzroczność również leczy się za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, które na co dzień nazywa się „minusami”.
Astygmatyzm
W przypadku astygmatyzmu tzw. niezborności obraz staje się zniekształcony i rozmazany. Jest to trochę bardziej skomplikowana wada wzroku niż te wyżej wymienione. Astygmatyzm zazwyczaj spowodowany jest nieprawidłowym kształtem rogówki lub soczewki. Normalnie te dwa elementy układu wzrokowego są okrągłe, a przy wystąpieniu tej wady przypominają bardziej kształt jaja. Co ciekawe nie można wyodrębnić konkretnej przyczyny tej wady wzroku. Zazwyczaj jest ona dziedziczona lub nabyta drogą urazu albo wynika z wad anatomicznych.
Najczęstszymi objawami astygmatyzmu są:
- bóle głowy i regularne bóle oczu
- „mgła na oku” i zamazany obraz
- tarcie oraz mrużenie oczu
- zaburzenia poczucia przestrzeni
- linie proste widziane jako krzywe
Astygmatyzm leczy się za pomocą szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych o specjalnych parametrach. W skład soczewek torycznych wchodzi, np. cylinder i oś.
Prezbiopia
Ta wada wzroku występuje najczęściej po 40 roku życia i jest nazywana również starczowzrocznością. Objawia się gorszym widzeniem przedmiotów w małej odległości. Szczególnie jest to widoczne, gdy czytamy coś „na wyciągniętych rękach”. Pojawia się ona po prostu z wiekiem i koryguje się ją tak samo jak wyżej wymienione wady. W przypadku korekcji soczewkami kontaktowymi należy zwrócić uwagę na nazwę soczewki tj. soczewki multifocalne.
A więc każdą wadę wzroku jesteśmy w stanie korygować. Ważne, by w porę wystąpienia objawów udać się do specjalisty. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla Twoich oczu.
Szukając soczewek kontaktowych nie zapomnij odwiedzić bezokularow.pl, gdzie znajdziesz wszystkie rodzaje soczewek do korekcji wad wzroku.