Predyspozycje do noszenia soczewek

Denerwują Cię okulary? Uważasz, że soczewki byłyby dla Ciebie lepsze? Zapoznaj się z predyspozycjami do noszenia soczewek kontaktowych i dowiedz się już dziś, czy soczewki są dla Ciebie!

Zaczynając przygodę z soczewkami pamiętaj by zaczęła się ona w gabinecie specjalisty. Po dokładnym badaniu i określeniu wady wzroku optometrysta bądź okulista zdecyduje, czy możesz nosić soczewki. Jednak możesz dowiedzieć się już czy masz predyspozycje do noszenia soczewek, czy istnieje coś co Cię wyklucza.

Styl życia

Jeśli na co dzień nosisz okulary to na pewno wiesz jak trudno jest uprawiać sport, czy chodzić na basen. Soczewki w tym przypadku zdecydowanie poprawiają komfort. Są niewyczuwalne na oczach i nie krępują w żadnym stopniu ruchów więc uprawianie sportu jest czystą przyjemnością. W tym przypadku sprawdzą się soczewki jednodniowe, a w niektórych przypadkach również miesięczne. 

Jeśli masz pracę związaną z siedzeniem przed komputerem to nie masz się czego obawiać. Na rynku istnieją soczewki przeznaczone specjalnie do ekranów. Twoje oczy w tym przypadku będą stale nawilżane przez co unikniesz dyskomfortu związanego z cyfrowym zmęczeniem wzroku. 

Natomiast jeśli na co dzień przebywasz w miejscach zakurzonych, zapylonych wiedz, że najlepsze będą wtedy soczewki jednodniowe. Również podczas alergii sezonowych jeśli masz skłonności do takowych. Utrzymywanie higieny oczu i soczewek podczas trudnych warunków jest bardzo ważne dlatego jednodniowy system wymiany soczewek będzie najlepszy.

Wady wzroku

Soczewki kontaktowe korygują przeróżne wady wzroku, zarówno zwykłe sferyczne jak i astygmatyzm, czy presbiopię. Również zakres mocy w zależności od firm waha się od -20,00 D do +20,00 D. Dlatego nie musisz się martwić, że nie znajdziesz soczewek dopasowanych do Twojej wady wzroku. Na rynku istnieje wielu producentów, którzy oferują najróżniejsze soczewki dla najróżniejszych wad, czy nawet drobnych schorzeń. Jeśli tylko specjalista dobrze zbada Twój wzrok i określi wadę to wybór soczewek będzie pestką. 

Dużą zaletą soczewek jest również ich niewidoczność w przypadku np. bardzo wysokich wad wzroku. Ponieważ w okularach za wyższą wadą może stać znaczna grubość szkieł. Dla wielu może to być mniej estetyczne. 

Choroby oraz przyjmowanie leków

Ze względu na niektóre choroby i schorzenia lub przyjmowanie leków niestety możesz być zdyskwalifikowany do noszenia soczewek. Do chorób, w których soczewki są wykluczone należy, np. cukrzyca, zaburzenia hormonalne, czy zespół suchego oka. Natomiast do leków należą, np. leki hormonalne (może to być również antykoncepcja), czy silne leki przeciwdepresyjne. Również podczas ciąży odradza się noszenia soczewek. 

Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i najlepiej jest umówić się na wizytę u specjalisty. Podczas wizyty optometrysta lub okulista zbierze szczegółowy wywiad i zadecyduje, czy w takich przypadkach soczewki będą bezpiecznym rozwiązaniem. 

Wiek

Bardzo rzadko dyskwalifikuje się kogoś do noszenia soczewek ze względu na wiek. Jeśli chodzi o minimalny wiek to tak naprawdę dzieci już mogą nosić soczewki – z pomocą rodziców bądź nie. A maksymalny wiek zależy od nas samych i tego jak dobrze widzimy. Ponieważ istnieją soczewki specjalnie dla osób po 40 roku życia. 

Podsumowanie

Reasumując styl życia zdefiniuje jaki typ soczewek będzie dla Ciebie najlepszy – jednodniowe, czy miesięczne. Jeśli chodzi o wady wzroku to soczewki kontaktowe są w stanie korygować praktycznie wszystkie. Jeśli chodzi o wiek to z reguły nie jest on przeszkodą. Natomiast przy niektórych chorobach lub lekach niestety istnieje możliwość, że trzeba będzie porzucić pomysł noszenia soczewek.

Jeśli chcesz już teraz kupić świetne soczewki to zajrzyj na www.wokularach.pl