Heterochromia – oryginalne spojrzenie, czy choroba?

Może już kiedyś obiło Ci się o uszy wyrażenie „heterochromia”? Jest to bardzo rzadko spotykana drobna wada wrodzona, która widoczna jest dosłownie w oczach. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia.

Heterochromia – co to jest?

Jest to wada wrodzona polegająca na różnobarwności tęczówki, która dotyka ok. 1% populacji. Bierze się to z niedoboru melaniny w tęczówce i polega na różnicach w rozmieszczeniu tego barwnika w różnych obszarach tęczówki. Prościej mówiąc oczy mają różne zabarwienie, np. jedno oko jest zielone, a drugie niebieskie.  Heterochromia występuje na dwa sposoby:

  • iridis – czyli różnobarwność jednej z tęczówek, np. brązowe odcienie w niebieskiej tęczówce
  • iridium – czyli różnobarwność obu tęczówek, np. jedno oko brązowe, a drugie niebieskie 

Jest to dość ciekawe zjawisko i sprawia, że osoba mająca heterochromie wygląda bardzo oryginalnie. Co więcej jest to wada, z którą się rodzimy, a więc nie ma szans, by nasze oczy zmieniły kolor w trakcie życia. 

Czy heterochromia to choroba?

Warto zaznaczyć, że nie jest to choroba. Heterochromia nie wpływa na jakość, czy ostrość wzroku. Jest to po prostu wada wrodzona. Nie istnieje sposób, by przywrócić jeden kolor tęczówek. Jeśli osoba z heterochromią chce ukryć wadę to może dobrać kolorowe soczewki kontaktowe, pod barwę jednego oka. W ten sposób wyrówna kolory. Co ciekawe nie tylko u ludzi może ona wystąpić, ale również u zwierząt, np. często spotykana jest u psów rasy husky.

Czy można mieć oryginalne spojrzenie bez heterochromii?

Istnieje wiele osób, którym podoba się efekt heterochromii lub po prostu lubią małe zmiany wizerunku. W tym celu można użyć soczewek kolorowych, by spojrzenie nabrało zupełnie innego charakteru. Pamiętaj, że nie musisz mieć wady wzroku, by nosić soczewki! Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów kolorowych soczewek o mocy zero (0,00). W ten sposób możesz każdego dnia zmieniać swój kolor oczu lub założyć soczewkę na jedno oko o innej barwie – wtedy uzyskasz efekt jak przy heterochromii. 

O czym warto pamiętać przy kolorowych soczewkach?

Wybierając soczewki kolorowe pamiętaj o tym by nie wybierać najtańszych jakie znajdziesz w Internecie. W końcu jest to coś, co wkładasz sobie do oka! Nie chcesz chyba sobie zaszkodzić i narazić się na zaczerwienione oczy, czy dyskomfort przez cały dzień? Poczytaj trochę na temat soczewek kolorowych i dowiedz się na jakie parametry zwracać uwagę. Nie zapomnij także o ich pielęgnacji i odpowiedniej higienie. 

Jeśli chcesz sprawdzonych i dobrych soczewek to wypróbuj EyeLove Colors. Są to soczewki zarówno dla osób posiadających wadę wzroku, jak i dla tych, którzy jej nie mają. Występują w „codziennych” kolorach takich jak zielony, brązowy, ciemny niebieski czy błękitny. Ale to nie wszystko! Są również oryginalne kolory takie jak: czarny, fioletowy, szary czy turkusowy. Możesz w parę sekund całkiem odmienić swój wygląd. Co więcej nie jest to trwała zmiana, więc każdego dnia możesz zmieniać barwy do woli. 

Po soczewki kolorowe sięgnij na bezokularow.pl