Soczewki kontaktowe na alergie

Sezonowe alergie dotykają coraz większą ilość osób i nie odpuszczają zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Jeśli jesteś alergikiem, który ma również wadę wzroku to koniecznie zadbaj o swoje oczy. Zastanawiasz się czy podczas alergii dozwolone jest noszenie soczewek? Jakie będą najlepsze soczewki na alergie? Sprawdź!

Objawy alergii

Osoby, które są alergikami wiedzą, jak bardzo alergia potrafi dokuczać w codziennym życiu. W czasie alergii pojawiają się objawy, które szczególnie utrudniają funkcjonowanie na co dzień. W szczególności: 

 • częste kichanie,
 • katar,
 • łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu, 
 • obrzmiałe spojówki i przekrwione oczy
 • obrzęk śluzówki

Najwięcej objawów alergii dotyczy oczu i nosa, więc pojawia się pytanie, czy wpływa to na noszenie soczewek? Niestety w niektórych przypadkach alergeny przenikają do oczu i powodują zapalenie spojówek, co znacznie pogarsza komfort związany z noszeniem soczewek kontaktowych. Zatem jakie soczewki kontaktowe na alergie będą odpowiednie?

Alergie, a noszenie soczewek kontaktowych

Specjaliści zalecają na czas alergii zmienić swoje nawyki, np.:

 • zrezygnowanie z soczewek wielorazowego użytku, na rzecz soczewek jednodniowych. Po całym dniu wyrzucamy soczewki, a kolejnego dnia zakładamy nowe. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka dostania się zbyt wielu alergenów do oczu. Po za tym noszenie soczewek dwutygodniowych, miesięcznych itd. Wymaga pielęgnacji tj. trzeba je myć w specjalnych płynach, a to mogłoby jeszcze bardziej podrażnić oczy w trakcie alergii. 
 • zakładanie soczewek w trakcie sezonowych alergii to świetny pomysł! Dajemy wtedy naszym oczom dodatkową barierę przed alergenami, tym samym zmniejsza się ich ilość, która dociera do oka. 

Pamiętaj jednak, że alergia to sprawa indywidualna i warto skonsultować się ze specjalistą, który zdecyduje, czy w Twoim przypadku noszenie soczewek podczas alergii będzie dobrym pomysłem. Jeśli jednak zdecydujesz się na noszenie soczewek w sezonie alergicznym nie zapomnij o kilku ważnych zasadach:

 1. Dbaj o higienę – myj ręce przed założeniem i ściągnięciem soczewek.
 2. Nie pocieraj oczu.
 3. Nawilżaj oczy za pomocą kropli.
 4. Zdejmuj soczewki na noc.
 5. Chroń oczy przed słońcem.
 6. Zażywaj leki na alergię przepisane od lekarza.

Soczewki kontaktowe na alergie i nie tylko

Istnieją również soczewki, płyny i krople, które pomagają w walce z alergiami. Do soczewek jednodniowych, które mogą przypaść do gustu alergikiem należą EyeLove Exclusive 1-Day oraz EyeLove Basic 1-Day. Te soczewki są soczewkami jednodniowymi, które zapewnią Ci komfort, nawilżenie oraz ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Z pomocą podczas alergii również przyjdą Ci krople do oczu EyeLove Aloe Drops – z aloesem i rumiankiem. Ukoją one Twoje podrażnione oczy i odpowiednio nawilżą. Jeśli jednak zdecydujesz, że nie chcesz używać soczewek jednodniowych i wolisz zostać przy tych wielokrotnego użytku, to nie zapomnij o dobrym płynie pielęgnacyjnym. Najlepszy będzie ten, który nie tylko zdezynfekuje Twoje soczewki, ale również dokładnie oczyści i nawilży. Takim płynem jest EyeLove Comfort Plus, który w swoim składzie zawiera hialuronian sodu.

Wszystkie wymienione soczewki oraz inne produkty przydatne podczas alergii znajdziesz na bezokularow.pl