Płyny do soczewek – rodzaje (wielofunkcyjne, naturalne, oksydacyjne)

Obecnie na rynku istnieje sporo rodzajów płynów do soczewek kontaktowych. Wiele z nich oferuje podobne funkcje, jednak różnią się one od siebie. Zastanawiasz się jakie płyny do soczewek są najlepsze dla Ciebie? Który będzie spełniał Twoje wymagania? Odpowiedź znajdziesz tutaj!

Płyny wielofunkcyjne

Wiele płynów łączy w sobie dwie funkcje – dezynfekcja i oczyszczanie. To właśnie te nazywamy płynami wielofunkcyjnymi. Ich zadaniem jest skutecznie zdezynfekować i oczyścić soczewki z bakterii, zarazków, osadów białkowych oraz zanieczyszczeń. Ponadto płyny te zawierają często substancje nawilżające, które zwiększają komfort noszenia soczewek. Aktualnie wybór płynów wielofunkcyjnych jest duży, więc na pewno znajdziesz jakiś dla siebie.

Płyny naturalne

Ten rodzaj płynów ma w sobie naturalne składniki, które również świetnie oczyszczają soczewki, nawilżają i dbają o nasze oczy. Są polecane szczególnie osobom, które mają wrażliwe oczy lub są alergikami. Przez ich naturalny skład zmniejszamy ryzyko podrażnienia oczu. 

Płyny oksydacyjne

Te płyny nie wymagają pocierania soczewek podczas oczyszczania, ani płukania. Jednak sposób używania płynów oksydacyjnych różni się od tradycyjnego. Soczewki przechowuje się w specjalnym pojemniku z dyskiem katalizatora wraz z płynem, ponieważ w składzie produktu znajduje się 3% roztwór nadtlenku wodoru. Dopiero po 6 godzinach płyn neutralizuje się w roztwór soli fizjologicznej. Nie wolno zakładać soczewek przed upływem 6 godzin w płynie! Jednak tutaj mamy 100% pewność, że soczewki zostały dobrze zdezynfekowane i oczyszczone. Poza tym płyny oksydacyjne są bez konserwantów.

Soczewki miękkie, a soczewki twarde

Czy jest różnica jakiego płynu użyje do soczewek miękkich, a jakiego do twardych? Oczywiście! Składy płynów w zależności od rodzajów soczewek różnią się od siebie. W opisach producenta zawsze jest napisane, do jakich soczewek są odpowiednie. Sam proces czyszczenia nie różni się od tradycyjnego. 

Polecane płyny do soczewek

  1. EyeLove Comfort – płyn wielofunkcyjny, skutecznie nawilża, oczyszcza, odświeża i dezynfekuje soczewki kontaktowe. Dodatkowo stosując ten płyn można nosić soczewki nawet o 2 godziny dłużej!
  2. Opti-Free Express – popularny wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji miękkich soczewek. Dezynfekuje i skutecznie pielęgnuje soczewki oraz usuwa osady białkowe i zanieczyszczenia.  
  3. ReNu MPS – płyn wielofunkcyjny, jest aseptyczny, buforowany i izotoniczny. Dezynfekuje, nawilża, czyści i jest przeznaczony do pielęgnacji soczewek miękkich.
  4. Solo Care Aqua – wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek miękkich. Odpowiedni dla wymagających osób. Jego ogromnym plusem jest doskonałe nawilżenie soczewek. 
  5. EyeLove Natural – płyn naturalny do soczewek miękkich, zawiera hialuronian i alantoninę. Skład płynu jest prosty i zawierający naturalne składniki, które w delikatny sposób oczyszczają soczewki, nawilżają, ale również dbają o oczy. Z powodzeniem przyjmie się u osób, które cierpią na alergie oraz u osób o wrażliwych oczach.
  6. EyeLove Peroxide – płyn oksydacyjny. Zabija bakterie, usuwa wszelkie zanieczyszczenia i dezynfekuje. Ogromnym plusem tego płynu jest brak konserwantów więc nadaje się dla wszystkich osób, które mogą mieć na nie uczulenie. Czas przechowywania w płynie to minimum 6 h i przed upływem tego czasu nie wolno ich zakładać na oczy.

Każdego rodzaju płyny do soczewek znajdziesz w bezokularow.pl