Co to jest jęczmień i gradówka?

Jęczmień i gradówka to dość nieprzyjemne schorzenia, które wielu z nas już przebyło w swoim życiu. Dotyczą one okolic oczu i mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednak dowiedz się skąd biorą się te dolegliwości, by im zapobiec i sprawdź jak je leczyć.

Co to jest jęczmień?

Jęczmień to zazwyczaj nieprzyjemny skutek zakażenia bakterią gronkowca złocistego w ujściu gruczołów na brzegu powieki. Ta dolegliwość często towarzyszy cukrzycy, zapaleniu spojówek lub jest oznaką nieodpowiedniej higieny. Jęczmień również może się objawić podczas niewyleczonego przeziębienia, gdy organizm jest osłabiony. Jego inną przyczyną może być też długotrwały stres. Jednak tak jak większość schorzeń jęczmień daje o sobie znać wcześniej dając objawy takie jak:

  • swędzenie i obrzęk powieki,
  • łzawienie,
  • wrażliwość na światło,
  • ropne wybrzuszenie na brzegu powieki,
  • ból przy zamykaniu powieki,
  • trudności z widzeniem,

Pamiętaj, by nie bagatelizować objawów ponieważ im szybciej udasz się do lekarza tym szybciej problem zniknie. Co ważne jęczmień objawia się na dwa sposoby:

  1. Jęczmień wewnętrzny – objawia się silnym bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem – zazwyczaj mija po kilku dniach
  2. Jęczmień zewnętrzny – czyli ropne zapalenie gruczołów rzęskowych, podczas których ciecz ropna wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęs

Co to jest gradówka?

Gradówka to przewlekła choroba gruczołu tarczkowego. Jej objaw to najczęściej pojawienie się twardego guzka, który jest wyczuwalny pod skórą powieki. Co ważne guzek niekoniecznie musi boleć, nie powoduje zaczerwienienia, ani obrzęku – to główne różnice między jęczmieniem, a gradówką. Warto jednak zaznaczyć, że gradówka często jest następstwem niewyleczonego jęczmienia zewnętrznego. Gradówka wywołana jest przez blokadę natłuszczających powiekę gruczołów łojowych. 

Jak leczyć jęczmień i gradówkę?

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się jęczmienia lub gradówki to udaj się do lekarza. Te schorzenia leczone domowymi sposobami początkowo mogą zniknąć, ale będą prawdopodobnie wciąż nawracać. Zazwyczaj w leczeniu jęczmienia stosuje się maści z neomecyną lub antybiotyki podawane miejscowo. Również ciepłe okłady oraz masaże okażą się tutaj przydatne. W przypadku jęczmienia wewnętrznego stosuje się również krople – ułatwiają czyszczenie i przemywanie oczu. Zwłaszcza, że guzek może sam pęknąć i tym samym wylać ropę lub zaschnąć. Podczas leczenia staraj się także zachować odpowiednią higienę – miej zawsze czyste ręce i dbaj o okolice wokół oczu. W przypadku kobiet najlepiej będzie zrezygnować na czas leczenia z makijażu oczu, by dodatkowo nie podrażniać tej okolicy. 

Uwaga: wzbraniaj się przed wyciskaniem ropy lub przed przebijaniem jęczmienia igłą! To może doprowadzić do przeniesienia się infekcji na całą powiekę lub do uszkodzenia oka.

Szukasz soczewek kontaktowych dobrej jakości? Sprawdź je na bezokularow.pl