Krótkowzroczność (miopia) – objawy i leczenie

Zauważyłeś ostatnio u siebie niepokojące problemy ze wzrokiem? Być może masz jedną z czterech najpopularniejszych wad wzroku – krótkowzroczność. Dowiedz się jakie są jej objawy i przyczyny oraz w jaki sposób się ją koryguje. 

optometrysta krotkowzroczność badanie

Krótkowzroczność co to

Krótkowzroczność, inaczej nazywana miopią to popularna wada wzroku. Zastanawiasz się na czym polega krótkowzroczność? To wada, która powoduje tracenie ostrości widzenia i rozmazywanie się obrazów, gdy oglądasz przedmioty bardzo oddalone od siebie. W tej sytuacji można zaobserwować przybliżanie przedmiotów bliżej siebie, by je lepiej zobaczyć. Na pewno nie raz udało Ci się zauważyć u innych, że postępują w ten sposób. Jeśli zauważyłeś to również u siebie to czas, by odwiedzić gabinet specjalisty. 

Krótkowzroczność objawy

Tak jak inne wady wzroku również krótkowzroczność daje o sobie znać wcześniej. Jeśli zauważysz któreś z tych objawów u siebie to warto przejść się na badanie wzroku. Do najpopularniejszych objawów krótkowzroczności należy:

  • mrużenie oczu,
  • ból głowy,
  • pieczenie oczu,
  • częste pocieranie oczu,
  • gorsze widzenie po zmroku i w ciemności,
  • ciągłe przybliżanie przedmiotów do siebie.

Te objawy są szczególnie uporczywe dla osób, które są, np. zawodowymi kierowcami. Po za tym ten rodzaj wady wzroku potrafi skutecznie utrudniać codzienne życie. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i podjęcie korekcji wzroku. 

Krótkowzroczność przyczyny

Miopia występuje wtedy, gdy widziany obraz powstaje przed siatkówką, a nie na niej. Najczęstszą przyczyną tej sytuacji jest zbyt długa gałka oczna. Dzieje się tak głównie z powodów środowiskowych –  przeważnie z trybu naszego życia. Przede wszystkim wynika to z wykonywania czynności z bliska, np. praca przy komputerze. Tego typu praca przeciąża nasze oczy i dochodzi do zmiany w naszym wzroku. Warto pamiętać, że krótkowzroczność może być również dziedziczna. 

Krótkowzroczność leczenie

Jak każdą wadę wzroku krótkowzroczność również da się korygować. Możesz to zrobić na dwa sposoby – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Od Ciebie zależy, która forma korekcji będzie dla Ciebie najlepsza. Warto przy tym zaznaczyć, że soczewki kontaktowe dają Ci więcej możliwości i swobody. Dzięki nim nie musisz się martwić, że np. podczas aktywności fizycznych okulary Ci spadną i się uszkodzą, czy porysują. Po za tym soczewki są dyskretne, czyli nikt nawet nie wie, że masz wadę wzroku. 

Krótkowzroczność – soczewki kontaktowe

Jedną z form korekcji wady wzroku jaką jest krótkowzroczność są soczewki kontaktowe. Przez wielu uznawane za najwygodniejszą formę korekcji wzroku. Soczewki kontaktowe są ogólnodostępne, a ich największy wybór znajdziesz w sklepach internetowych. Dla krótkowzroczności przeznaczone są soczewki o wartości minusowej, potocznie nazywane po prostu minusami. 

Jak zacząć nosić soczewki?

Wystarczy, że udasz się na badanie do gabinetu specjalisty – optometrysty. Podczas badania zostanie określona Twoja wada wzroku oraz parametry dostosowane do twoich oczu pod kątem noszenia soczewek. W trakcie wizyty u optometrysty nauczy Cię również jak zakładać i ściągać soczewki oraz poleci najlepsze dla Ciebie.

Gdzie kupić soczewki kontaktowe?

Gdy soczewki Ci się sprawdzą możesz zaopatrzyć się w ich zapas, np. na stronie bezokularow.pl gdzie znajdziesz swoje soczewki w bardzo atrakcyjnej cenie. Dzięki temu masz możliwość zakupu nie ruszając się z domu. Co więcej w sklepach internetowych czekają na Ciebie rabaty i ekonomiczne zestawy produktów, np. soczewki plus płyn w korzystnej cenie.