Zaczerwienione, a wręcz przekrwione oczy to częsty problem u wielu osób. Bierze się on z wielu przyczyn i wiąże się z innymi objawami. Do najczęstszych objawów towarzyszących przekrwionym oczom należy łzawienie, pieczenie lub swędzenie oczu. Jakie są sposoby, by pozbyć się tego problemu i skąd się on bierze?
Czerwone oczy – przyczyny
By lepiej poznać problem należy dowiedzieć się skąd w ogóle biorą się takie objawy jak czerwone oko – przekrwione oczy. Najlepiej przeanalizować sobie ostatnie kilka dni i poszukać przyczyny problemu. Być może długo nie będziesz musiał szukać źródła. Jeśli jednak nie przychodzi Ci nic do głowy to rozważ jeden z poniższych.
Zmęczenie lub wycieńczenie
Brak odpowiedniej ilości snu, stres, ciągłe nerwy i za duża ilość obowiązków, to najczęstsze powody zmęczenia lub nawet wycieńczenia. Nic tak nie rujnuje organizmu jak brak odpoczynku i regeneracji. Twoje oczy również potrzebują relaksu poprzez spokojny sen.
Alkohol
Spożywanie alkoholu w dużych ilościach może przyczynić się to przekrwionych oczu. Zwłaszcza na drugi dzień na tzw. kacu. Alkohol rozrzedza krew i jeśli masz kruche naczynka to mogą one pękać lub się rozszerzyć co wygląda właśnie jak przekrwienie – czerwone oczy.
Alergia
Alergia potrafi doskwierać szczególnie w okresie wiosennym. Pyłki latające w powietrzu mogą doprowadzić Cię do reakcji alergicznej, w wyniku której ucierpią Twoje oczy. Możesz również dostać uczulenia na kosmetyki, których używasz w okolicach oczu.
Wpatrywanie się w ekran komputera
Twoja praca polega na siedzeniu przed ekranem komputera? A może spędzasz wiele godzin dziennie na graniu w gry komputerowe? Być może to jest Twoja przyczyna przekrwionych oczu. Wpatrując się w ekran rzadziej mrugasz i Twoje oczy wysychają, czego skutkiem jest przekrwione oko.
Zapalenie spojówek
To powszechnie znana dolegliwość, podczas której występują przekrwione oczy. Możesz łatwo wyeliminować zapalenie spojówek jeśli nie występują dodatkowe objawy takie jak: łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu lub uczucie piasku pod powiekami. Takie objawy mogą też występować przy jaskrze, czy zapaleniu rogówki.
Zaczerwienione oczy – sposoby
Na całe szczęście istnieje kilka domowych i prostych sposobów na pozbycie się problemu. Wystarczy je stosować kiedy tylko zauważysz, że Twoje oczy stają się czerwone. Do najpopularniejszych i działających sposobów na przekrwione oczy należą:
- okłady z herbaty – nasącz waciki kosmetyczne naparem z zielonej herbaty lub rumianku i połóż na zamknięte powieki
- zimne okłady – mogą to być specjalne żelowe okulary, które dostaniesz w aptece lub kostki lodu zawinięte w chusteczkę
- krople do oczu – nawilżające krople do oczu mogą ukoić Twoje podrażnione i przekrwione oczy. W ekstremalnych wypadkach użyj kropli silnie nawilżających, które znajdziesz w bezokularow.pl
Przekrwione oczy – jak zapobiegać
Aby zapobiegać takim sytuacjom jak przekrwione oczy, wyrób sobie proste nawyki. Przede wszystkim śpij odpowiednio długo – na pewno nie pożałujesz! Pozwól sobie również na odpowiednią ilość odpoczynku. Nie zapominaj o tak prozaicznych rzeczach, które potrafią zdziałać cuda dla naszego organizmu. Oprócz tego pamiętaj o przerwach, gdy siedzisz przy komputerze. Na każdą godzinę wpatrywania się w ekran zrób sobie 5-10 minut przerwy i w tym czasie odejdź od komputera. Jeszcze jedną rzeczą, którą możesz zrobić, by zapobiec takiej sytuacji jest unikanie dużych ilości alkoholu.