Soczewki kontaktowe w ciąży – można nosić?

Ciąża to piękny czas w życiu kobiety. Oczywiście bywają lepsze i gorsze dni, jednak przyjście na świat dziecka wszystko wynagradza. A co jeśli przyszła mama na co dzień nosi soczewki? Czy można nosić soczewki kontaktowe w ciąży?

soczewki kontaktowe w ciąży

Czy można nosić soczewki kontaktowe w ciąży?

Przez 9 miesięcy w organizmie kobiety zachodzi wiele procesów i zmian, za którymi stoją przede wszystkim hormony. To właśnie one powodują wiele dolegliwości typowych dla ciąży. Nie pozostają one obojętne również wobec oczu. W trakcie ciąży zmieniają się właściwości filmu łzowego oraz łez. Obserwuje się również spadek pobudliwości bólowej rogówki. To w połączeniu z suchością spojówek może przyczynić się do obniżenia komfortu noszenia soczewek. Nietolerancja soczewek w ciąży może być spowodowana również przez:

  • wzrost krzywizny oka o 1 dioptrię
  • spadek ilości produkowanych łez
  • zmiany w spojówce
  • obrzęk powiek
  • wzrost grubości rogówki

Przeróżne zmiany wywołane przez hormony w ciąży mogą uniemożliwić noszenie soczewek lub obniżyć komfort ich noszenia. Dlatego w teorii można nosić soczewki kontaktowe w ciąży, jednak w wielu przypadkach dolegliwości na to nie pozwalają. Również kilka miesięcy po porodzie mogą występować zmiany ponieważ musi minąć trochę czasu zanim hormony wrócą do normy.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Najlepiej będzie jeśli udasz się do specjalisty na konsultację. Po dogłębnym badaniu zdecyduje on, czy noszenie soczewek podczas ciąży będzie bezpieczne i komfortowe, czy konieczne będzie zrezygnowanie z nich. Jeśli jednak podczas ciąży nie odczuwasz żadnej zmiany to zapobiegawczo możesz używać soczewek jednodniowych. Pozwolą one na zachowanie maksymalnej higieny i uniknięcie ewentualnych infekcji. Nie zapomnij także przed porodem poinformować personel oraz położną o sposobie korekcji wzroku. Jest to ważne ponieważ, np. przed cesarskim cięciem należy wyjąć wszystkie ciała obce, czyli m.in.  soczewki.

Soczewki kontaktowe, a tabletki antykoncepcyjne

Tak jak w przypadku ciąży hormony są odpowiedzialne za większość dolegliwości, to w przypadku tabletek jest podobnie. Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, w których również zawarte są hormony może nastąpić dyskomfort w noszeniu soczewek. Dzieje się tak ponieważ w wielu przypadkach tabletki powodują zatrzymywanie się wody w organizmie – to prowadzi do obrzęków. Również film łzowy staje się uboższy przez co możemy odczuwać suchość w oczach. Dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który odradzi noszenie soczewek lub zaproponuje jakieś rozwiązanie. Dobrym pomysłem jest noszenie soczewek jednodniowych. Dodatkowo warto wtedy nawilżać oczy przez krople. Stosowanie ich codziennie może skutecznie zwalczyć suchość w oczach.

Soczewki jednodniowe w świetnych cenach znajdziesz na www.bezokularow.pl