Nieprawidłowe użytkowanie soczewek — tego unikaj!

Źle dobrane soczewki, spanie w nich lub zbyt długie noszenie – to wszystko może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. W niektórych przypadkach ryzyko jest związane z infekcją, ale niekiedy brak odpowiedniej higieny skutkuje stałym uszkodzeniem wzroku. Dlatego przekonaj się, jak nieprawidłowe użytkowanie soczewek wpływa na oczy.

nieprawidłowe użytkowanie soczewek soczewki kontaktowe

Jakie są przyczyny powikłań?

Źle dobrane soczewki kontaktowe

Noszenie niewłaściwych soczewek powoduje nie tylko dyskomfort, czy pogorszenie jakości widzenia. Prowadzi to także do mikrouszkodzeń w strukturze rogówki, a tym samym może to przyczynić się do przedostania się do wnętrza oka zabrudzeń i drobnoustrojów.

Spanie w szkłach kontaktowych

Spanie w soczewkach to kolejna częsta przyczyna infekcji oraz powikłań po ich noszeniu. Dotyczy to zarówno krótkich drzemek, jak i kładzenia się spać w nocy. Takie sytuacje grożą licznymi problemami i stanami zapalnymi, ponieważ oczy nie są dotlenione – to znowu prowadzi do uczucia suchości, widocznego zaczerwienienia oraz podrażnień. 

Nieprawidłowa higiena

Zbyt rzadka wymiana soczewek kontaktowych, nieprzestrzeganie higieny rąk i twarzy, a do tego nieregularna pielęgnacja – to właśnie są najczęstsze przyczyny powikłań. Kontakt oczu z zabrudzeniami, osadem białkowym i drobnoustrojami może prowadzić do przeróżnych infekcji. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowej higieny.

Kąpiel w soczewkach

Mycie szkieł kontaktowych w wodzie, kąpanie się w nich oraz nieostrożne mycie twarzy może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości. Zwróć uwagę na to, że woda przenosi wiele mikroorganizmów, które są niebezpieczne dla soczewek. Tym samym narażasz się na wystąpienie groźnych infekcji. 

Reakcja alergiczna

Powikłania po noszeniu soczewek kontaktowych mogą występować na skutek pojawienia się reakcji alergicznej. Jest to podyktowane zanieczyszczeniami, które gromadzą się na wewnętrznej powierzchni soczewek. Prowadzi to do obrzęku, swędzenia oka oraz do nacieków na rogówce.

Możliwe powikłania na skutek niewłaściwego noszenia soczewek

Jednym z najczęstszych powikłań nieprawidłowego noszenia soczewek kontaktowych jest zapalenie rogówki. Ten rodzaj infekcji może być bardzo uporczywy, ponieważ wiąże się nie tylko z bólem głowy i oczu, ale również z pogorszeniem jakości widzenia. Dodatkowo nieleczony stan zapalny może prowadzić do rozwinięcia się wielu innych chorób np. zaćmy bądź jaskry.

Pacjenci dostrzegają również inne skutki niewłaściwego użytkowania soczewek kontaktowych. Zazwyczaj jest to uczucie suchości oczu – przede wszystkim dotyczy to noszenia źle dobranych soczewek bądź przeterminowanych modeli. W konsekwencji mogą też powstać niewielkie otarcia i zranienia gałki ocznej, przez co drobnoustroje mogą z większą łatwością przedostać się do kolejnych warstw gałki.

Niedotlenienie rogówki to spory problem, który skutkuje kolejnymi powikłaniami. Zazwyczaj wiąże się to z obrzękiem rogówki, co charakteryzuje się pogorszeniem jakości widzenia, podrażnieniem oka i światłowstrętem. 

Jak zapobiec powikłaniom?

W większości przypadków bardzo łatwo możesz uniknąć powikłań po soczewkach kontaktowych. Wystarczy, że będziesz przestrzegać zaleceń specjalisty i producenta soczewek – dzięki temu niegroźne Ci będzie ich „przenoszenie”. Oprócz tego zawsze przed kontaktem z soczewkami zadbaj o prawidłową higienę rąk. Jeśli i tak przez przypadek je dotkniesz, to po prostu zdejmij je, a następnie wyczyść przy pomocy płynu pielęgnacyjnego. Koniecznie pilnuj też terminu ważności tego preparatu i zawsze dbaj o to, żeby butelka była szczelnie zamknięta, a wtedy produkt nie zostanie zanieczyszczony.

Masz wrażliwe oczy bądź jesteś alergikiem? W takim razie możesz uchronić się przed powikłaniami, jeśli sięgniesz po dedykowane produkty, substancje bez konserwantów bądź od razu postawisz na jednodniowe soczewki kontaktowe. W końcu one nie są tak wymagające jak np. miesięczne modele. Koniecznie zdecyduj się na te warianty także wtedy, gdy uprawiasz sport, jesteś alergikiem, pracujesz w miejscu o dużym zanieczyszczeniu lub często masz kontakt z wodą.

Szukasz idealnych soczewek dla siebie? Odwiedź bezokularow.pl!