Soczewki kontaktowe a podróż samolotem

Przygotowujesz się na podróż samolotem? Szczególnie pierwszy lot może budzić wiele emocji, jeśli nosisz soczewki. Właśnie z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych porad, dzięki którym przekonasz się, jak przyjemny i łatwy może być lot samolotem, gdy nosisz soczewki. Dowiedz się również jakie soczewki do samolotu sprawdzą się najlepiej.

soczewki kontaktowe a podróż samolotem

Czy można latać w soczewkach kontaktowych?

W Internecie znajdziesz wiele mitów dotyczących tego, czy można latać w soczewkach kontaktowych i w ogóle zasad ich użytkowania podczas podróży samolotem. Jednak tak naprawdę jest to bardzo proste. W końcu bez problemu możesz mieć założone soczewki. Musisz tylko pamiętać o tym, żeby w nich nie zasypiać. Dlatego, jeśli szykujesz się na dłuższy lot, to zdecyduj się na modele całodobowe. Wtedy nawet w soczewkach możesz sobie zorganizować drzemkę. Ciekawym rozwiązaniem są również jednodniowe warianty, które zdejmiesz przed zaśnięciem, a potem założysz nowe modele. Dzięki temu zapewnisz swoim oczom wysoki poziom nawilżenia. Teraz już wiesz jakie soczewki do samolotu zabrać!

Jak się przygotować do lotu, gdy nosisz soczewki?

Zadbaj o odpowiednią pojemność płynu do soczewek

Pamiętaj o tym, że wszystkie linie lotnicze działają w zgodzie z przepisami, dotyczącymi ilości płynów, jakie mogą znaleźć się w bagażu podręcznym. Ich maksymalna pojemność wynosi 100 ml – koniecznie się do tego dostosuj, bo inaczej możesz stracić swój płyn do soczewek lub krople do oczu. Jednak nie musisz się tego obawiać, jeśli tylko wcześniej zaopatrzysz się w takie kompaktowe buteleczki. Zwróć jeszcze uwagę na to, że wszystkie butelki, jakie masz w bagażu podręcznym, nie mogą przekraczać 1 litra. Jednocześnie zasady te przestają obowiązywać, jeśli korzystasz z bagażu rejestrowanego. Wtedy możesz zabrać ze sobą większe opakowania z płynami.

Warto zaznaczyć, że limity dotyczące 100 ml płynów nie obowiązują zakupów w strefie bezcłowej. Dlatego, nawet gdy zapomnisz zabrać ze sobą płyn do soczewek bądź weźmiesz większe opakowanie, które nie przejdzie kontroli, to i tak możesz jeszcze uzupełnić swoje zapasy. Wystarczy, że na lotnisku znajdziesz aptekę lub drogerię.

Przygotuj się na suche powietrze

Na pokładzie samolotu panuje dość specyficzny mikroklimat. Przede wszystkim powoduje to włączona klimatyzacja, co sprawia, że powietrze jest bardzo suche. Koniecznie o tym pamiętaj, jeśli nosisz soczewki kontaktowe. Wówczas niezbędne są krople nawilżające, czyli tzw. sztuczne łzy. Z nimi nie tylko unikniesz przesuszenia, ale też z większą łatwością zdejmiesz szkła lub założysz nową parę. Poza tym już wcześniej zaopatrz się w soczewki z materiału silikonowo-hydrożelowego o wysokim uwodnieniu. W końcu to właśnie takie modele znacznie wolniej wysychają, a tym samym zapewnią Ci większy komfort podczas lotu samolotem.

Bardzo ważne jest nie tylko nawilżenie oczu, ale również wewnętrzne działanie. Dlatego regularnie pij wodę. Po wylądowaniu zmień też soczewki na nowe.

Soczewki do samolotu – przygotuj dodatkową parę

Wybierasz jednodniowe soczewki kontaktowe na lot samolotem? Zatem zadbaj o to, żeby w Twoim bagażu podręcznym znalazła się dodatkowa para. Dzięki temu w razie konieczności zmienisz je na nowe modele – szczególnie pamiętaj o tym w trakcie długich lotów bądź jeżeli masz tendencję do drzemek podczas podróży.

Wiele osób decyduje się na założenie okularów korekcyjnych w trakcie lotu. To dobre rozwiązanie, jeśli masz problem z wrażliwymi i przesuszającymi się oczami. Wtedy możesz z większą łatwością kontrolować ich poziom nawilżenia. Poza tym nie musisz martwić się tym, że zapadniesz w nagłą drzemkę i zapomnisz o wyciągnięciu soczewek kontaktowych.

Dobrze zabezpiecz płyny do soczewek kontaktowych

Zadbaj nie tylko o odpowiednią pojemność płynu do soczewek kontaktowych, ale również o odpowiednie zabezpieczenie butelek. Szczególnie jest to ważne, jeśli bagaż wyląduje w luku bagażowym – może tam trafić nawet bagaż podręczny. Wtedy nie masz żadnych szans na to, żeby kontrolować ułożenie torby oraz tego, jakie walizki znajdą się na niej. Dlatego najlepiej, jeśli spakujesz nową butelkę płynu do soczewek, które jest jeszcze fabrycznie zamknięte – zawsze to dodatkowe zabezpieczenie. Poza tym owiń opakowanie bezbarwną taśmą lub folią, a potem umieść je w osobnej kosmetyczce – razem z innymi płynami. Dzięki temu ochronisz pozostałe rzeczy, a do tego łatwiej Ci będzie je pokazać podczas kontroli bagażu.

Szukasz soczewek idealnych na podróż? A może potrzebujesz płynu o małej pojemności? Koniecznie zajrzyj do bezokularow.pl