U Twojego dziecka zdiagnozowano wadę wzroku, ale nie masz pewności, czy noszenie okularów będzie dla niego dobrym rozwiązaniem? Aktywne dzieci, które chodzą do szkoły, często czują się ograniczane przez okulary. Jak temu zaradzić bez ryzyka częstych infekcji oczu u dziecka? Warte uwagi są soczewki dla dzieci. Sprawdź, już teraz od ilu lat można nosić soczewki i przekonaj się, jakie modele warto wybrać na początek.
Od którego roku życia można nosić soczewki?
Zdaniem większości okulistów i optometrystów dzieci w wieku 8 lat i więcej mogą bez obaw zacząć nosić soczewki kontaktowe. Dzieci w tym wieku są w stanie już zrozumieć, jak ważne jest dbanie o higienę i prawidłową pielęgnację soczewek. Niedopilnowanie tych kwestii sprawia, że maluch naraża się na naukę niewłaściwych nawyków, które mogą wpływać na ich jakość widzenia, a także na szybkie zużywanie się soczewek. Jednak najważniejsze jest to, że może to wpłynąć na ich zdrowie. Dlaczego? Zapominanie o czyszczeniu soczewek lub nieodpowiednia dezynfekcja sprawia, że dziecko jest narażona na liczne infekcje narządu wzroku.
Dlatego też, jeśli zastanawiasz się, od ilu lat można nosić soczewki, to po prostu spójrz na swoje dziecko i odpowiedz sobie na pytanie – czy Twoje dziecko jest już na tyle odpowiedzialne, że będzie w stanie zapamiętać najważniejsze zasady związane z dbaniem o czystość, zakładaniem i noszeniem soczewek kontaktowych. Być może w niektórych przypadkach lepszym pomysłem będzie poczekanie jeszcze kilku lat, aż maluch stanie się bardziej świadomy i samodzielny.
Niemowlaki w soczewkach – kiedy to konieczne?
Wahasz się, czy Twoje ośmioletnie dziecko powinno nosić soczewki kontaktowe, ale czy wiesz, że w niektórych przypadkach specjaliści zalecają ich noszenie nawet niemowlakom? Dzieje się tak głównie, gdy maluchy cierpią na zaćmę wrodzoną lub gdy zdiagnozowano u nich wysoką wadę wzroku bądź też różnowzroczność. Wtedy soczewki kontaktowe mogą służyć np. jako opatrunek medyczny. Kluczowe jest wtedy odpowiednie przeszkolenie rodziców w prawidłowym i bezpiecznym użytkowaniu, zakładaniu i ściąganiu soczewek kontaktowych.
Jak widzisz, sytuacje są różne i bywają wyjątki związane z tym, od ilu lat można nosić soczewki.
Soczewki kontaktowe dla dzieci – jakie wybrać?
W Polsce nadal popularniejsze jest noszenie soczewek kontaktowych przez nastolatków niż przez dzieci. Jednak sądzimy, że warto dać szansę dzieciom poniżej 11. roku życia, ale wcześniej trzeba poświęcić odrobinę czasu na wyjaśnienie im, z czym wiąże się noszenie soczewek kontaktowych.
Jakie soczewki dla dzieci szczególnie polecamy? Na pewno świetnym rozwiązaniem będą szkła kontaktowe przeznaczone do jednorazowego użycia. Dlaczego warto je wybrać?
- Soczewki kontaktowe dla dzieci przeznaczone do jednorazowego użycia sprawiają, że dziecko może nosić je maksymalnie kilkanaście godzin dziennie, a później musi je ściągnąć i wyrzucić. Kolejnego dnia zakłada zupełnie nową i czystą parę soczewek.
- Zatem, gdy zastanawiasz się, czy dzieci mogą nosić soczewki i martwią Cię kwestie związane z jego higieną, to koniecznie postaw na modele jednorazowe. Nie będą one wymagały dbania o higienę soczewek oraz oczu.
Soczewki kontaktowe a krótkowzroczność
Bardzo często dzieci borykają się z krótkowzrocznością, z której niejednokrotnie wyrastają wraz z wiekiem. Jednak, czy to oznacza, że należy przeczekać ten czas? Oczywiście, że nie! Jednak w takiej sytuacji bardzo często specjaliści zalecają noszenie soczewek kontaktowych tzw. metodą ortokorekcji.
Na czym ona polega? Otóż maluch zakłada soczewki jedynie na noc i w nich śpi, a zaraz po przebudzeniu je ściąga. Dzięki temu w trakcie nocy rogówka się modeluje i następuje jej spłaszczenie, co poprawia ostrość widzenia. To powoduje, że w dzień nie ma potrzeby używania żadnej korekcji.
Warto zwrócić uwagę na to, że taka metoda sprawdza się jedynie przy niewielkiej krótkowzroczności – 1-5 dioptrii.
Soczewki dla dzieci – zalety i wady
Na początku zwróćmy uwagę na zalety soczewek kontaktowych, oto te najważniejsze:
- soczewki kontaktowe dla dzieci sprawiają, że maluch nie musi rezygnować z uprawiania sportu i nadal może być aktywny oraz pełen życia,
- soczewki nie wymuszają na dzieciach zmiany wyglądu, co jest szczególnie ważne dla dzieci w wieku szkolnym,
- modele jednorazowe nie wymagają dbania o higienę oczu, więc świetnie sprawdzą się na początku przygody z soczewkami oraz u młodych dzieci,
- soczewki dla dzieci sprawiają, że możesz precyzyjnie dopasować je do wady dziecka, nawet jeśli często się ona zmienia.
A jakie wady wiążą się z noszeniem soczewek? Jeśli decydujesz się wybrać dla dziecka modele jednorazowe, to musisz liczyć na to, że zapłacić wyższą kwotę niż w przypadku soczewek kontaktowych, które trzeba codziennie dezynfekować.
Wiele osób twierdzi też, że soczewki są droższe niż okulary korekcyjne. Czy to prawda? To zależy. W końcu za okulary płacisz raz, a za soczewki co 14-30 dni. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy. Aktywne dziecko noszące okulary to prosta droga do często rozbitych szkieł w okularach. Do tego wada wzroku może dynamicznie się zmieniać, co będzie wymagało zainwestowania przynajmniej w nowe szkła okularowe. W konsekwencji okulary wcale nie muszą być tańszą opcją niż soczewki kontaktowe dla dzieci.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, od ilu lat można nosić soczewki. Koniecznie podejmij tę decyzję razem ze specjalistą i z dzieckiem.
Szukasz soczewek kontaktowych? Zajrzyj do bezokularow.pl!