Zmęczone oczy – co robić?

Uczucie zmęczenia oczu zna chyba każdy z nas. Pojawia się ono zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie i skutecznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Dlatego warto wiedzieć skąd bierze się to uczucie, by szybciej mu zapobiegać. Dobrze jest także poznać sposoby na zmęczone oczy. 

zmęczone oczy

Zmęczone oczy – przyczyny

Przyczyn zmęczonych oczu może być wiele. Biorą się one przede wszystkim z naszego trybu życia. Dlatego zmieniając swoje złe nawyki lub ograniczając niektóre bodźce jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się problemu zmęczonych oczu. Do najczęstszych przyczyn należy:

  • zbyt długie przesiadywanie przed ekranem komputera bez odpowiedniej ochrony wzroku,
  • spożywanie dużej ilości alkoholu lub przebywanie w dymie papierosowym,
  • wpatrywanie się w ekran, np. telewizora, tableta, czy smartfona,
  • przebywanie w trudnych warunkach, np. złe oświetlenie, klimatyzacja, mocno ogrzewane pomieszczenie,
  • zanieczyszczone powietrze,
  • alergia,
  • źle dobrana korekcja wzroku,
  • choroba typu cukrzyca, czy nadciśnienie.

Nie wszystkie przyczyny da się wyeliminować z naszego życia. Jednak wiele z nich możemy ograniczyć na tyle, by nie wywołały one zmęczenia oczu. 

Ból oczu od komputera

W dzisiejszych czasach nowoczesna technologia otacza nas z każdej strony. Przede wszystkim komputery zagościły w naszym życiu na dobre. Jednak wszystko ma swoje plusy i minusy. Zbyt długie wpatrywanie się w ekran komputera powoduje z czasem silny dyskomfort dla naszych oczu. Dlaczego tak się dzieje? Pierwszy powód to światło niebieskie emitowane przez monitor. To właśnie ono powoduje objawy cyfrowego zmęczenia oczu. W takiej sytuacji przyda się ochrona oczu przed światłem niebieskim. Drugi powód to rzadkie mruganie – gdy w coś się wpatrujemy to zdecydowanie rzadziej mrugamy i tym samym film łzowy nie nawilża oczu. Trzeci powód to rozleniwienie oka poprzez patrzenie cały czas na obiekt w bliskiej odległości. To wszystko powoduje, że zaczynamy odczuwać zmęczenie oczu, ale także ich ból, szczypanie oraz pieczenie. 

Co na zmęczone oczy?

Pierwszym krokiem do uniknięcia zmęczenia oczu jest wyeliminowanie lub ograniczenie jego przyczyn. To pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia dyskomfortu. Kolejnym krokiem jest zastosowanie kilku prostych sposobów:

  • używaj nawilżających kropli do oczu, zwłaszcza gdy nosisz soczewki lub spędzasz wiele godzin przed ekranem komputera,
  • upewnij się że korekcja wady wzroku jest dobrze dobrana pod względem parametrów, wady wzroku, czy rodzaju soczewek,
  • pamiętaj, by robić sobie przerwy podczas pracy z komputerem – 5 minut przerwy na każdą godzinę przy komputerze,
  • po prostu się dobrze wysypiaj,
  • wykonuj ćwiczenia oczu każdego dnia – wystarczy kilka krótkich ćwiczeń, np. rysuj oczami w powietrzu ósemki, to pozwoli rozluźnić napięte mięśnie gałki ocznej,
  • jeśli nosisz soczewki kontaktowe to zainwestuj w takie, które mają w sobie nowoczesną technologię blokowania światła niebieskiego lub ich budowa jest stworzona typowo dla osób pracujących przy komputerze. Więcej o soczewkach do ekranów dowiesz się z artykułu „Jakie szkła kontaktowe do komputera wybrać?”

Te kilka sposobów pozwoli Ci zminimalizować niemal do zera problem zmęczonych oczu. Należy jedynie pamiętać o systematyczności w przypadku zakraplania oczu i ćwiczeniach oraz przerwach.

Szukasz soczewek kontaktowych przeznaczonych do pracy z komputerem? Znajdziesz je na bezokularow.pl!

Domowy sposób na zmęczone oczy

Może zdarzyć się tak, że wyżej wymienione sposoby nie pomogą i zmęczenie oczu jednak wystąpi. Wtedy możesz spróbować domowych sposobów, by ulżyć sobie w dyskomforcie. Najlepszym sposobem jest po prostu zapewnić swoim oczom relaks. W tym celu zaparz napar z rumianku i namocz w nim waciki, a następnie połóż na zamknięte powieki. W tym czasie postaraj się zrelaksować leżąc na kanapie. Rumianek zadziała kojąco na podrażnienia, a ciepło rozluźni napięcia. Możesz także zastosować odwrotność, czyli zimny okład, np. ze schłodzonych plasterków ogórka. Dobrym pomysłem będzie również masaż – palcem wskazującym wykonuj koliste ruchy w zewnętrznych kącikach oczu przez ok. 5 minut. 

Jeśli pomimo Twoich starań i zastosowania wszystkich sposobów nadal odczuwasz zmęczenie oczu to udaj się do lekarza. Może się okazać, że przyczyna problemu leży zupełnie gdzie indziej.