Soczewki kontaktowe i okulary korekcyjne to standardowe narzędzia do korekcji wzroku. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na ich stosowanie. Strażacy, policjanci, sportowcy wyczynowi i wiele innych osób, które zajmują się różnymi profesjami, nie są w stanie używać soczewek czy okularów. Rozwiązaniem może stać się ortokorekcja wzroku. Dowiedz się, czym jest ortokorekcja, dla kogo jest przeznaczona i jak się ją stosuje!
Czym jest ortokorekcja?
Ortokorekcja wzroku polega na zakładaniu na noc specjalnych soczewek korygujących. W ciągu kilku godzin snu soczewka ortokorekcyjna poprzez delikatny ucisk zmienia krzywiznę rogówki. Za pomocą szkieł ortokorekcyjnych koryguje się:
Zabieg ten jest w pełni odwracalny. Bywa nawet, że wada wzroku wraca już kilka godzin po ściągnięciu soczewki. Oznacza to, że gdy zaprzestaniesz stosowania ortosoczewek, wrócisz do punktu wyjścia. Pierwsze efekty ortosoczewek możesz odczuć już następnego dnia po przebudzeniu. Pełną ostrość widzenia pacjenci osiągają zazwyczaj w ciągu 2. tygodni od rozpoczęcia terapii ortokorekcyjnej.
Ortokorekcja a nocne zmiany w pracy
Światło nie ma wpływu na soczewki ortokorekcyjne. Jeśli pracujesz na zmiany i nie możesz pozwolić sobie na założenie soczewek na noc, zrób to w ciągu dnia. Ważne, aby założyć je przed snem – niezależnie od pory dobowej.
Ortokorekcja u dzieci
Ortokorekcja to bezpieczny i bezinwazyjny sposób korekcji wzroku. Ortosoczewki rekomendowane są dla najmłodszych już od 7. roku życia. Ich stosowanie daje u dzieci i młodzieży świetne rezultaty w hamowaniu (lub nawet zatrzymaniu!) postępowania krótkowzroczności. Jednocześnie, to wygodny i funkcjonalny sposób na poprawienie jakości widzenia. Świetnie sprawdzą się, gdy:
- dziecko jest w intensywnej fazie rozwoju, a wada wzroku znacząco się pogarsza
- dziecko trenuje sporty, które wykluczają możliwość użytkowania soczewek lub okularów
- dziecko nie radzi sobie z utrzymaniem higieny soczewek kontaktowych, a okulary są dla niego niepraktyczne (np.: gdy dziecko jest bardzo aktywne)
Jak wytłumaczyć dziecku ortokorekcję?
Pojęcie zmiany krzywizny rogówki może brzmieć niezrozumiale lub strasznie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Jak inaczej wyjaśnić na czym polega ortokorekcja?
– Soczewka delikatnie uciska oko i dzięki temu poprawia jakość widzenia.
– Soczewki “formują” część oka, przez którą wpada światło, czyli rogówkę. Dzięki temu przez kilka godzin po obudzeniu jakość widzenia znacznie się poprawia.
Jeśli Twoja pociecha jest bardzo ciekawa świata, opowiedz jej, z czego składa się oko.
Przeciwwskazania
Ortokorekcja posiada kilka przeciwwskazań. Przed podjęciem decyzji o stosowaniu tej metody skonsultuj się z okulistą. On określi Twoje indywidualne potrzeby i sprawdzi, czy występują u Ciebie jakieś przeciwwskazania. Należą do nich:
– zakażenia rogówki
– zaćma
– jaskra
– stan zapalny powieki i brzegów powiek
– duże wady refrakcji
– ograniczona zdolność adaptacyjna rogówki
Soczewki ortokorekcyjne: koszt
Koszt ortokorekcji wzroku może różnić się w zależności od miasta i gabinetu. Przygotuj się jednak na:
- Wizytę kwalifikacyjną
W trakcie wizyty specjalista przeprowadzi wywiad i wykona niezbędne badania. Zdecyduje, czy ortokorekcja jest zalecana w Twoim przypadku. Koszt takiej wizyty to około 150-200 złotych.
- Badania kontrolne
Badania kontrolne należy wykonywać w celu sprawdzenia, czy nie wystąpiły żadne powikłania. Kontrole potwierdzają również czy soczewki właściwie spełniają swoje funkcje. Niektóre gabinety wykonują kontrole bezpłatnie, inne za uiszczeniem opłaty w wysokości od 100 do 150 złotych.
- Ogólny koszt soczewek
Cena soczewek ortokorekcyjnych różni się w zależności od producenta. Ich koszt oscyluje jednak w wysokości od 1100 do 1400 złotych za jedno oko.
Można więc przyjąć, że roczne stosowanie soczewki ortokorekcyjnej może wynieść minimum 1250 złotych.
Czy ortokorekcja to dobry wybór?
Decyzja o ortokorekcji wzroku zależy od pacjenta i jego indywidualnych potrzeb. Efekt, jaki przynosi ta metoda nie jest trwały, więc dla prawidłowych rezultatów niezbędna jest konsekwencja i cierpliwość. Jednocześnie, brak konieczności noszenia soczewek czy okularów w ciągu dnia to świetna alternatywa dla wielu osób, które z różnych przyczyn nie mogą z nich codziennie korzystać. Warto też zaznaczyć, że ortokorekcja nie jest dla każdego – u niektórych soczewki ortokorekcyjne są odradzane ze względu na możliwości adaptacyjne oka. Warto udać się na konsultacje do specjalisty. On przeprowadzi odpowiednie badania i powie, czy ortokorekcja będzie trafnym wyborem w Twoim przypadku.
- https://okulista.pl/korekcja-wzroku/ortokorekcja-soczewki-na-noc/
2.https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewki-ortokorekcyjne-innowacyjny-sposob-na-poprawe-wzroku
3.https://voigtklinikaoka.pl/ortokorekcja/