Problemy z soczewkami – co może je powodować?

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów korekcyjnych. Niestety, niektórzy z nas mogą doświadczać różnych problemów z soczewkami, takich jak dyskomfort, podrażnienie, zaczerwienienie czy uczulenie. Co może być powodować takie problemy z soczewkami i jak im zapobiegać? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i podać kilka porad, jak dbać o soczewki i oczy.

Objawy problemów z soczewkami kontaktowymi

Przyjrzyjmy się różnym objawom, które mogą wskazywać na problemy z soczewkami kontaktowymi. Zrozumienie tych objawów jest kluczowe, aby skutecznie rozpoznawać i rozwiązywać ewentualne trudności. Niektóre typowe objawy powikłań związanych z soczewkami kontaktowymi to:

 • Pieczenie, kłucie lub swędzenie oka
 • Zaczerwienienie oczu
 • Niewyraźne widzenie
 • Uczucie dyskomfortu i uwierania
 • Nadmierne łzawienie oczu
 • Wrażliwość na światło

Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny, a objawy mogą mieć różne przyczyny. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z soczewkami, nie zwlekaj z ich rozwiązaniem. W kolejnych częściach tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny tych problemów i jak można im zaradzić.

Najczęstsze przyczyny problemów z soczewkami kontaktowymi

Wiele osób powtarza, że nie może nosić soczewek ze względu na nieznośne uczucie dyskomfortu. Zaleca się przyjrzeć dokładniej przyczynom tego problemu. Istnieje sporo czynników, które mogą wpłynąć na to, dlaczego ktoś nie jest w stanie nosić soczewek kontaktowych, a zrozumienie tego może pomóc znaleźć rozwiązanie.

Niewłaściwe dopasowanie soczewek

Należy odpowiednio dopasować każdą soczewkę kontaktową do kształtu gałki ocznej użytkownika. Jeśli soczewki są za duże, za małe lub źle wyważone, mogą powodować uczucie dyskomfortu i problemy ze wzrokiem. Dlatego ważne jest, aby regularnie odwiedzać okulistę i sprawdzać, czy Twoje soczewki są nadal odpowiednie. Dowiedz się szczegółowo jak rozpoznać źle dobrane soczewki.

Zbyt długie noszenie soczewek

Istnieją różne rodzaje soczewek kontaktowych o różnym określonym czasie ich noszenia. Ważne jest przestrzeganie wytycznych dotyczących czasu noszenia soczewek, określonych przez producenta i specjalistę. Ignorowanie tych zaleceń może prowadzić do suchości oczu, zaczerwienienia, a także ogólnego zmęczenia wzroku.

Niewłaściwe użycie soczewek kontaktowych

Soczewki potrafią być delikatne i wymagać odpowiedniej pielęgnacji. Soczewki o dłuższym czasie noszenia wymagają właściwego przechowywania. Należy umieszczać je w czystych pojemnikach na soczewki i regularnie wymieniać płyn do soczewek. Dodatkowo, bardzo ważne jest dokładne umycie rąk przed założeniem soczewek kontaktowych. Prawidłowa pielęgnacja soczewek to klucz do zachowania zdrowia oczu oraz uniknięcia niechcianych problemów.

Infekcje oczu

Infekcje oczu stanowią poważne ryzyko dla użytkowników soczewek kontaktowych. Bakterie rozwijają się na soczewkach, które nie są odpowiednio czyszczone, przechowywane i pielęgnowane. Przedostanie się ich na powierzchnię oka może prowadzić do bolesnych infekcji oczu. Większość z nich wymaga leczenia farmakologicznego i mogą potencjalnie zaszkodzić zdrowiu wzroku.

Podarte soczewki kontaktowe

Istnieje kilka powodów, dla których soczewka kontaktowa może się rozerwać. Paznokcie są bardzo częstym winowajcą. Niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do uszkodzenia, nigdy nie należy nosić podartej soczewki kontaktowej. Jeśli masz już nałożoną podartą soczewkę kontaktową, nałóż na oko roztwór nawilżający przed zdjęciem soczewki.

Soczewka kontaktowa wywrócona na lewą stronę

Soczewki mają swoją właściwą stronę i zakładanie ich w niewłaściwy sposób może prowadzić do uczucia dyskomfortu, uwierania, a nawet zaburzeń widzenia. Jeśli masz wrażenie, że soczewka jest źle wywrócona, zdejmij ją i ponownie ją umieść na oku. Staraj się, aby zawsze była prawidłowo wywrócona na stronę oka.

Suchość oka

Za każdym razem, gdy mrugasz łzy płyną po powierzchni rogówki. Pełni to funkcję dostarczania nawilżenia oczom, zmniejszania ryzyka infekcji i eliminowania zanieczyszczeń. Jednak, jeśli twoje oczy nie produkują wystarczającej ilości łez lub ich działanie jest nieefektywne, skutkiem tego może być wystąpienie suchości i podrażnienia oczu. Długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych przez wiele lat może przyczynić się do tego problemu.

Problemy z soczewkami kontaktowymi – jak im zapobiegać?

Istnieje kilka prostych kroków, które można podjąć, w celu uniknięcia uczucia dyskomfortu przy noszeniu soczewek kontaktowych.

 • Przed kontaktem z soczewką kontaktową, zadbaj o dokładne umycie i osuszenie rąk.
 • Zawsze zdejmuj soczewki przed kąpielą lub wejściem do basenu.
 • Nie zasypiaj z soczewkami, które nie są przeznaczone do noszenia przez noc.
 • Przechowuj soczewki w odpowiednim pojemniku, gdy nie są używane.
 • Regularnie oczyszczaj pojemnik, w celu usunięcia osadu i potencjalnych bakterii.
 • Zawsze korzystaj z nowego płynu do soczewek kontaktowych i wyrzuć stary płyn przed przechowaniem soczewek.
 • Pamiętaj, że soczewek kontaktowych nie można płukać ani przechowywać w wodzie.
 • Jeśli podczas noszenia soczewek kontaktowych odczujesz podrażnienie oczu, zdejmij je i przepłucz roztworem do soczewek.
 • Unikaj pocierania oczu, ponieważ to może spowodować dostanie się zanieczyszczeń na soczewki, co zwiększa ryzyko infekcji.
 • Soczewka kontaktowa powinna być dopasowana do Twojego kształtu i rozmiaru oka. Różne typy soczewek mają właściwości, które mogą być lepsze lub gorsze dla Ciebie.

https://www.webmd.com/eye-health/contact-lens-problems
https://hhma.org/healthadvisor/aha-problems-oph/