Czym zastąpić płyn do soczewek – czyli jak przechowywać soczewki?

Czy kiedyś w popłochu dnia zdarzyło Ci się nie zauważyć, że skończył się płyn do soczewek? A może zapomniałeś zabrać go ze sobą w podróż? Pewnie zastanawiałeś się wtedy – czym można zastąpić płyn do soczewek? W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Dowiesz się też, jak przechowywać soczewki bez pojemnika oraz bez płynu. 

Płyn do soczewek. Niebieskie tło. Pojemniki do przechowywania soczewek.

Jak prawidłowo przechowywać soczewki? 


Soczewki wielokrotnego użytku mogą być noszone tak długo, jak zostało to zalecone przez producenta. Należy przechowywać je w specjalnym, przeznaczonym do tego pojemniku. Pojemnik powinien być wypełniony odpowiednim płynem do soczewek. Może być to:

  • Płyn multifunkcyjny (wielofunkcyjny)
  • Płyn oksydacyjny

Ważne, aby stosować ten płyn, który zalecił Ci specjalista. Dowiedz się więcej o płynach do soczewek.

W czym trzymać soczewki bez pojemnika? 

Jeśli zdarzy się, że nie masz przy sobie pojemnika do przechowywania soczewek, możesz użyć praktycznych zamienników. Pamiętaj, że każdy domowy zamiennik powinien być dokładnie i starannie zdezynfekowany. Możesz użyć na przykład: 

  • Filiżanki ze szczelną pokrywką
  • Koszyczków na przyprawy (pieprz i sól)
  • Małych pojemników na biżuterię

Gdy zamiennik pojemnika zostanie już w pełni odkażony, wlej do niego płyn do soczewek. Trzymaj w nim soczewki tak długo, jak zaleca producent. W ten sposób możesz przechowywać soczewki bez specjalnego pojemnika. Staraj się jednak tego nie robić i zawsze mieć gotowy do użycia pojemnik na soczewki. 

Jak długo soczewki mogą leżeć w płynie? 

Soczewki w płynie mogą pozostawać tam do czasu zakończenia ich terminu ważności.  Co to oznacza?

  1. Założyłeś soczewki 30-dniowe, a następnie odłożyłeś je do pojemnika. Od tego dnia soczewki będą nadawać się do użycia jeszcze przez 29 dni.
  2. Pamiętaj! Niezależnie, czy w ciągu tych dni założyłeś je dwa, czy trzydzieści razy – soczewki po tym okresie będą już przeterminowane. Jeśli nie nosisz danych soczewek, nie oznacza to, że przedłużasz ich termin ważności!

Dbaj jednak, aby co 2-3 dni wymienić płyn do soczewek na świeży. Pamiętaj też, aby nie używać ponownie raz użytego już płynu. 

Czym zastąpić płyn do soczewek?


Wiesz już, jak przechowywać soczewki bez pojemnika. Teraz dowiesz się, czym zastąpić płyn do soczewek. 

W wypadku, kiedy nie masz przy sobie płynu do soczewek (skończy się, nie zabierzesz go ze sobą) alternatywnym rozwiązaniem może okazać się sterylna sól fizjologiczna. Używaj jej jednak tylko w ostatecznej sytuacji! Sól nie pozbędzie się zanieczyszczeń, bakterii ani wirusów. Utrzyma jednak odpowiedni poziom wilgotności soczewek. Właśnie przez brak właściwości dezynfekcyjnych nie zalecane jest zakładanie soczewek bezpośrednio po wyjęciu ich z tego roztworu – najpierw użyj specjalistycznego płynu. Dowiedz się więcej o pielęgnacji soczewek.

W czym należy przechowywać soczewki? 

Prawidłowe przechowywanie soczewek polega na umieszczeniu ich w pudełku do soczewek, wypełnionym płynem. Zarówno pudełka, jak i płyny znajdziesz w asortymencie sklepu bezokularow.pl. Ten sklep internetowy posiada szeroką ofertę płynów do soczewek – multifunkcyjnych, oksydacyjnych, a nawet naturalnych – a także różne rodzaje pojemników na soczewki. 

Pudełka na płyn do przechowywania soczewek. Białe tło.

Bez płynu i bez pudełka

Jeśli zdarzy się, że staniesz w sytuacji podbramkowej – bez płynu i bez pudełka – możesz wykorzystać domowe zamienniki i sól fizjologiczną razem. Pamiętaj o dezynfekcji zamiennika. Pilnuj również, aby z przyzwyczajenia nie założyć od razu soczewki wyjętej z soli. Korzystanie z takich zamienników to ostateczność. 

Wiedz, że nic nie zastąpi profesjonalnego płynu do soczewek. Sól fizjologiczna nie dezynfekuje. Używanie soczewek, z których nie usunąłeś wirusów, bakterii i zanieczyszczeń może skutkować infekcją oka. Staraj się nosić płyn i pudełeczko przy sobie. Jeśli prowadzisz jednak na tyle aktywny tryb życia, że pielęgnacja soczewek wielorazowych jest dla Ciebie przysłowiową “kulą u nogi” – zalecamy, abyś spróbował użytkowania soczewek jednodniowych. Są one praktyczne i nie wymagają takiej pielęgnacji jak wielodniowe. 
  1. https://cafesenior.pl/artykuly/plyn-do-soczewek-cena-czym-zastapic-plyn-do-soczewek,71536.html
  2. https://poradnik-okulistyczny.pl/zastapic-plyn-soczewek/