Płyn oksydacyjny – jak go używać?

Do pielęgnowania soczewek kontaktowych używa się płynów pielęgnacyjnych, których obecnie na rynku jest mnóstwo. Jednak jaki płyn spełni wszystkie nasze oczekiwania? Czy płyn oksydacyjny jest dobry dla moich soczewek i oczu? Który płyn oksydacyjny wybrać?

Co to jest płyn oksydacyjny?

To płyn, który do procesu oczyszczania i dezynfekcji soczewek kontaktowych wykorzystuje nadtlenek wodoru 3%, który musi zostać zneutralizowany w procesie użytkowania. Istnieją dwa procesy dezynfekcji – jednostopniowy lub dwustopniowy. Pierwszy z nich potrzebuje zastosowania pojemnika z dyskiem katalizatora. Drugi z procesów potrzebuje dwóch czynników neutralizujących.

By przeprowadzić prawidłowy i bezpieczny proces dezynfekcji soczewek oba procesy muszą trwać 6 godzin. Dodatkowo takiego płynu nie wolno stosować na oczy, czy bezpośrednio na soczewki. Do płynu zadedykowano specjalny pojemnik, w którym odbywa się cały proces dezynfekcji i neutralizacji.

Co nam to daje? Dzięki temu płynowi nie trzeba mechanicznie czyścić soczewek (poprzez pocieranie) ponieważ zanurzenie w płynie przez pełne 6 godzin neutralizuje i usuwa wszelkie białka i lipidy.

Przykładem płynu oksydacyjnego z jednostopniowym procesem neutralizacji nadtlenku wodoru jest EyeLove Peroxide składający się z 3% roztworu nadtlenku wodoru ze stabilizowanym systemem buforowym bez żadnych dodatków konserwujących, wraz z dołączonym specjalnym pojemnikiem na soczewki z platynowym dyskiem katalizatora.

Dlaczego warto używać płynu oksydacyjnego?

Podczas użytkowania soczewek kontaktowych bardzo ważna jest higiena, a co za tym idzie staranna pielęgnacja soczewek innych niż jednodniowe. Płyny oksydacyjne różnią się od płynów wielofunkcyjnych większą skutecznością w usuwaniu wszelkich bakterii, zarazków i zanieczyszczeń. Jeśli będziesz używać płynu oksydacyjnego zadbasz o najlepszą dezynfekcję oraz zwiększysz bezpieczeństwo użytkowania soczewek ponieważ płyn czyści w 100%! Ogromnym plusem płynu jest to, że nie zawiera on konserwantów. Dlatego poleca się go szczególnie alergikom oraz osobom o wrażliwych oczach.

Jak się używa płynu oksydacyjnego?

Jak wcześniej wspomniano, używanie płynu oksydacyjnego różni się od użytkowania płynów wielofunkcyjnych ponieważ ma on odmienne działanie. Tłumacząc na przykładzie płynu EyeLove Peroxide proces neutralizacji można przedstawić w 4 krokach:

  1. Umieść soczewki w pojemniczku z dyskiem katalizatora i koszyczkiem (pojemnik jest razem z płynem).
  2. Zamknij soczewki w koszyczku, nalanie do pojemnika płynu i zanurzenie soczewek w pozycji pionowej oraz zakręcenie pojemnika.
  3. Gdy proces neutralizacji się rozpocznie, zauważalne będą bąbelki powietrza, które ulatniają się ku górze.
  4. Po upływie 6 godzin można wyjąć soczewki i założyć bezpośrednio na oczy.

O czym warto pamiętać?

Podczas użytkowania jakiegokolwiek płynu oksydacyjnego należy przestrzegać kilku zasad:

  • nie wolno zakraplać oczu płynem oksydacyjnym, służy on tylko do dezynfekcji w specjalnym pojemniku
  • przerwanie procesu neutralizacji przed upłynięciem 6 godzin jest zabronione,
  • nie płuczemy soczewek kontaktowych ani pojemnika płynem oksydacyjnym, gdyż preparat nadtlenku wodoru niepoddany 6-godzinnej neutralizacji może poparzyć nasze oko,
  • mieszanie płynu oksydacyjnego ze zwykłym płynem wielofunkcyjnym jest zabronione,
  • używamy tylko pojemnika dołączonego do płynu oksydacyjnego, nie korzystajmy ze zwykłego pojemniczka dołączanego do płynu wielofunkcyjnego.

Płyn oksydacyjny to świetny wybór jeśli chcemy by nasze soczewki były zawsze w 100% zdezynfekowane, a nasze oczy zadowolone z noszenia soczewek.

EyeLove Peroxide znajdziesz na www.bezokularow.pl