Pielęgnacja soczewek i podstawy ich noszenia

Wiele osób zaczynających przygodę z soczewkami kontaktowymi popełnia błędy w pielęgnacji, czy w aplikacji soczewek. Soczewki często dobierane są na własną rękę, a nie przez specjalistę. A pielęgnacja soczewek przebiega w zły sposób. Poniżej znajdziesz podstawowe zasady użytkowania soczewek i dbania o ich higienę.

Jak zacząć nosić soczewki?

Po pierwsze i najważniejsze, nie dobieraj sobie sam soczewek. Najpierw udaj się do specjalisty – optometrysty. Podczas badania zostanie sprawdzony Twój wzrok i w razie wystąpienia wady zostaną dobrane soczewki. Jeśli jednak na co dzień nosisz okulary, a chcesz się przerzucić na soczewki kontaktowe to pamiętaj, że parametry z recepty okularowej są inne niż dla soczewek. Dlatego zanim sam wybierzesz sobie soczewki, udaj się do specjalisty.

Podstawowe parametry soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe tak jak okulary korekcyjne posiadają swoje unikalne parametry, są nimi:

BC – krzywizna soczewki

DIA – średnica soczewki

PWR – moc soczewek

CYL – dotyczy soczewek torycznych i oznacza moc cylindra

AX/AXIS – dotyczy soczewek torycznych i oznacza oś soczewki

ADD – dotyczy soczewek progresywnych i oznacza dodatek do bliży

Dk/t – tlenoprzepuszczalność

Uwodnienie – procent wody zawarty w soczewce

Zakładanie i ściąganie soczewek kontaktowych

Na początku możesz mieć problem by założyć soczewki. Bierze się to stąd iż musisz nałożyć odpowiednio soczewkę na oko. Na całe szczęście bardzo szybko idzie się tego nauczyć i nabrać wprawy! 

 1. Dokładnie umyj ręce! Higiena to podstawa ponieważ Twój palec ma kontakt z soczewką, a soczewka z okiem. Dlatego najpierw umyj dobrze ręce, a następnie je osusz.
 2. Nałóż soczewkę na palec tak by przypominała ona „miseczkę”. Następnie drugą ręką odchyl delikatnie dolną powiekę i przyłóż soczewkę do oka. Kilka razy mrugnij by soczewka ułożyła się w odpowiednim miejscu i już! Nie ma znaczenia, którą soczewkę zakładasz najpierw, od Ciebie zależy jaką ustalisz sobie kolejność. 

Przy ściąganiu soczewki jest po prostu odwrotnie. Patrz w górę, rozchyl powiekę i palcem zsuń delikatnie dolną krawędź soczewki w dół. Następnie dwoma palcami chwyć ostrożnie soczewkę i umieść w pojemniczku. Gotowe!

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Osoby decydujące się na soczewki jednodniowe nie muszą martwić się tym zagadnieniem. Jest tak ponieważ soczewki jednodniowe są jednorazowego użytku. Zakładasz je rano, ściągasz wieczorem i po prostu wyrzucasz. Jeśli jednak zdecydujesz się na soczewki dwutygodniowe lub miesięczne musisz je czyścić. Pielęgnacja soczewek wielokrotnego użytku to coś o czym nie możesz zapomnieć. Jednak nie ma się czego obawiać, to proste!

 1. Umyj dokładnie ręce i je osusz.
 2. Wyciągnij/wylej soczewkę z pojemniczka i połóż ją sobie na wewnętrzną stronę dłoni. Następnie nalej kilka kropel płynu na soczewkę.
 3. Małym palcem – tak jest najwygodniej, przetrzyj obie strony soczewki. W ten sposób pozbędziesz się zabrudzeń i osadów z soczewki. Nie bój się że uszkodzisz soczewkę. Soczewki kontaktowe są tworzone tak by były wytrzymałe na mechaniczne czyszczenie. 
 4. Dokładnie opłukaj soczewki płynem.
 5. Ostatnim krokiem jest włożenie soczewek do pojemniczka z świeżo nalanym płynem. Na opakowaniach płynów zazwyczaj pisze na jaki czas trzeba pozostawić soczewki by dobrze się zdezynfekowały.

Porady i triki dotyczące soczewek kontaktowych

Istnieje kilka zasad, dzięki którym oszczędzisz sobie zbędnych infekcji, czy podrażnień lub zwiększysz komfort noszenia soczewek. Co więcej pielęgnacja soczewek zajmie Ci tylko chwilę!

 • Wylewaj płyn z pojemniczków po każdym wyciągnięciu soczewek i zalewaj świeżym.
 • Wymieniaj pojemniczek co miesiąc i pilnuj dat ważności płynów do soczewek.
 • Zaopatrz się w krople nawilżające do oczu, by od razu je zakroplić kiedy tylko poczujesz suchość. Zwiększa to komfort noszenia soczewek.
 • Zakładaj soczewki przed zrobieniem makijażu.
 • Jeśli lubisz chodzić na basen lub chcesz popływać w morzu, czy jeziorze to załóż soczewki jednodniowe. Od razu po wyjściu z wody ściągnij soczewki i je wyrzuć. 
 • Zakładanie i ściąganie soczewek przed lustrem znacznie ułatwia sprawę!
 • Wybierając soczewki zwróć uwagę na te, które posiadają filtr UV by zadbać o dodatkową ochronę oczu.
 • Kupuj soczewki w Internecie. Znacznie oszczędzisz kupując w sklepach internetowych, a po za tym dowiesz się o pełnej specyfikacji danych soczewek. Jednym ze sklepów, w którym jest bardzo duży wybór soczewek oraz przystępne ceny to www.bezokularow.pl