Pytania i odpowiedzi – soczewki kontaktowe

Czy soczewki są bezpieczne? Czy można w nich pływać? Nurtują Cię pytania dotyczące noszenia soczewek, ich pielęgnacji, czy innych kwestii z nimi związanych, a nigdzie nie możesz znaleźć jasnej odpowiedzi? Przychodzimy z pomocą! Odpowiemy na najczęstsze pytania i obalimy mity.

Dlaczego czuje swędzenie po założeniu soczewki lub jakby znajdowały się tam jakieś drobinki?

Najprawdopodobniej soczewka jest zabrudzona. Umyj dokładnie ręce, ściągnij soczewki, umyj je, pozostaw do dezynfekcji i załóż ponownie. Jeśli problem się powtórzy to otwórz całkiem nowe soczewki i pilnuj higieny rąk, by zawsze były czyste, gdy dotykasz oczu.

Czy można założyć lekko uszkodzoną soczewkę?

Nigdy tego nie rób! Mniej lub bardziej uszkodzoną soczewkę koniecznie wyrzuć i użyj nowej.

Czy istnieje możliwość by soczewka się przesunęła za gałkę oczną?

Nie ma takiej możliwości. Soczewka nie jest w stanie przemieścić się tak bardzo na oku ze względu na budowę oka i błonę okalającą oko. Po za tym, jeśli soczewka w ogóle się delikatnie przesunie, to na pewno to poczujesz. W takiej sytuacji czystym palcem namierz soczewkę przez zamkniętą powiekę i ułóż ją w odpowiednim miejscu.

Czy można pływać w soczewkach?

Na ogół w soczewkach nie wolno pływać. Dzieje się tak ponieważ niesterylna woda może się dostać do oka, na którym jest soczewka. Wtedy łatwo jest złapać infekcje, czy podrażnienia. Jeśli koniecznie chcesz pływać w soczewkach, to przed kąpielą załóż świeże soczewki jednodniowe, a zaraz po wyjściu z wody ściągnij i je wyrzuć.

Co się dzieje jeśli nagle po założeniu soczewek widzę niewyraźnie?

Jeśli nosisz soczewki na co dzień i nagle po ich założeniu widzisz niewyraźnie to odpowiedź jest prosta. Prawdopodobnie je pomyliłeś, tzn. założona została prawa soczewka na lewe oko i odwrotnie. Zamień soczewki i sprawdź czy objaw minął. Jeżeli objaw nie mija, poza tym nowo założona soczewka także daje podobny efekt udaj się do okulisty lub optometrysty.

Dlaczego nie można używać jednych soczewek jednodniowych kilka razy?

Zawsze używaj soczewek zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli są jednodniowe to używaj ich jeden dzień. Nie można używać soczewek jednodniowych dłużej ponieważ wymagałyby wtedy umycia i dezynfekcji. Takie soczewki prawdopodobnie nie przetrwałyby mycia mechanicznego.

Czy mogę nosić soczewki podczas sezonowej alergii?

Jeśli wystąpi u Ciebie sezonowa alergia najlepiej będzie odpuścić noszenie soczewek do momentu wyleczenia, złagodzenia alergii. Następnie możesz przestawić się na soczewki jednodniowe, które będą zdecydowanie lepsze w tym okresie. Nie musisz się wtedy martwić o osady, pyłki itd. Po prostu na koniec dnia je ściągnij i wyrzuć.

Czy można spać w soczewkach?

Nie należy spać w soczewkach. W niektórych soczewkach możesz uciąć sobie krótką drzemkę, ale staraj się raczej tego unikać. Natomiast na rynku są już produkty przeznaczone do używania ich całodobowo. Czyli można je nosić przez miesiąc noc i dzień. Te soczewki mają dużą tlenoprzepuszczalność oraz uwodnienie dzięki czemu nie odczujesz suchości oczu.

Co mam zrobić jeśli skończył mi się płyn, a muszę umyć soczewki?

Przede wszystkim nie myj soczewek w takiej sytuacji w wodzie z kranu lub w wodzie mineralnej. Taka woda może poważnie zaszkodzić Twoim soczewkom, ale i oczom. W awaryjnej sytuacji możesz przechować soczewki w soli fizjologicznej, ale pamiętaj, że nie zdezynfekuje ona soczewek. Najlepiej zaopatrzyć się w zapas płynu, by uniknąć takiej sytuacji.

Czy można używać kropli jeśli soczewki są na oku?

Oczywiście, że można! Jedyne o czym trzeba pamiętać, to by używać kropli nawilżających przeznaczonych do kontaktu z soczewkami. Zazwyczaj producent opisuje na kartoniku czy soczewki mogą być używane wraz z soczewkami kontaktowymi.

Czy mogę się malować jeśli noszę soczewki?

Pewnie, że tak! Makijaż nie jest żadnym przeciwskazaniem. Należy tylko pamiętać o kilku zasadach, np. nie używaj tuszu do rzęs wydłużającego rzęsy i sypkich cieni do powiek oraz pilnuj dat ważności kosmetyków.

Jeśli masz więcej pytań związanych z soczewami kontaktowymi odwiedź poradnik na www.bezokularow.pl