Soczewki toryczne i multifocalne

Oprócz zwykłych soczewek sferycznych wyróżnia się również soczewki, które korygują astygmatyzm i starczowzroczność. Dzięki nim możliwe jest korygowanie bardziej złożonych wad wzroku. Poznaj bliżej soczewki toryczne i multifocalne!

Co to jest astygmatyzm i starczowzroczność?

By zrozumieć czym są soczewki toryczne i multifocalne należy wiedzieć jakiej wady wzroku one dotyczą. Oprócz zwykłych sferycznych wad, czyli krótkowzroczności i dalekowzroczności wyróżniamy także:

  • astygmatyzm – najczęściej ta wada wzroku powoduje rozmycie obrazu i jego zniekształcenie. Wiąże się to z nieprawidłowym kształtem rogówki lub soczewki. U zdrowej osoby kształt ten jest okrągły, a u osoby z astygmatyzmem przypomina bardziej jajo. Do najczęstszych objawów należą: ból głowy i oczu, zamazany obraz, tarcie oczu, „mgła” na oku, zaburzenia poczucia przestrzeni, widzenie prostych linii jako krzywe. Na całe szczęście astygmatyzm można korygować za pomocą soczewek kontaktowych tzw. torycznych. 
  • starczowzroczność – inaczej prezbiopia, czyli pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem. Pierwsze symptomy widać zazwyczaj tuż po 40 roku życia. Polega na gorszym widzeniu przedmiotów znajdujących się w niedalekiej odległości. Dlatego właśnie większość ludzi przed zdiagnozowaniem prezbiopii czyta, np. gazetę oddalając ją od siebie. Jednak tą wadę również można korygować za pomocą soczewek tzw. multifocalnych.

Soczewki toryczne i multifocalne

Do korekcji wady wzroku jaką jest astygmatyzm stosuje się soczewek torycznych. Do ich kupna będziesz potrzebować 3 parametrów zawartych na recepcie tj. cylinder, oś i moc. Obecnie na rynku wiele popularnych producentów soczewek kontaktowych oferuje soczewki toryczne. Dzięki temu możesz wybrać te, które najbardziej Tobie odpowiadają. Natomiast do korekcji starczowzroczności używa się soczewek multifocalnych, inaczej progresywnych. Niesie to za sobą wiele korzyści ponieważ osoby po 40 roku życia nie muszą pamiętać, by zabierać ze sobą wszędzie okulary do czytania. Jedyne czego potrzeba to parametru mocy i addycji z recepty.

Polecane soczewki toryczne i multifocalne

Wśród wszystkich soczewek można wyróżnić kilka, które są faworytami użytkowników soczewek. Cechują się dobrą ceną, wysokim komfortem oraz świetną jakością. Do najpopularniejszych soczewek torycznych należą:

  • EyeLove Exclusive PRO Toric – soczewki miesięczne stworzone z materiału najnowszej generacji. Co więcej, budowa soczewki jest skonstruowana w taki sposób, by została zachowana najlepsza ostrość widzenia. Dodatkowo soczewki te są bardzo dobrze nawilżone, a przed promieniowaniem słonecznym ochroni Cię filtr UV.
  • MyDay Toric – soczewki dla osób preferujących jednodniowy tryb wymiany. Zapewnią stabilne i świeże widzenie każdego dnia.
  • Biofinity Toric – soczewki miesięczne o bardzo wysokiej przepuszczalności tlenu. Dzięki temu oczy wyglądają na zdrowe, a Ty czujesz się komfortowo. 

Z kolei do najpopularniejszych i najlepszych soczewek korygujących prezbiopię należą:

  • Biofinity Multifocal – soczewki miesięczne, w których będziesz pewny, że Twoje oczy będą stale nawilżane i lśniące. Co więcej można je stosować całodobowo.
  • Dailies Aqua Comfort Plus Multifocal – jednodniowe soczewki wyróżniające się systemem nawilżania aktywowanym mruganiem. 
  • Proclear Multifocal – te miesięczne soczewki bardzo szybko przystosowują się do rogówki oraz mają zwiększoną odporność na wysychanie. 

Wszystkie te soczewki znajdziesz na www.bezokularow.pl