Spanie w soczewkach – czy jest możliwe?

Mężczyzna. Książka na twarzy. Spanie w soczewkach.

Soczewki kontaktowe to dla wielu osób niezastąpione narzędzie codziennego użytku. Służą do korygowania wad wzroku, jednocześnie zapewniając wygodę i pełną swobodę ruchów. Niektórzy zastanawiają się, czy można spać w soczewkach? Jakie mogą być skutki drzemki w szkłach kontaktowych? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

Czy można spać w soczewkach?

Osoby korzystające z soczewek bardzo często zakładają je rano i ściągają dopiero przed snem. Jeśli należysz do tego grona, na pewno nie raz zadawałeś sobie pytanie: co, gdy zasnę w soczewkach?

Musisz wiedzieć, że spanie w soczewkach może być niebezpieczne dla zdrowia Twoich oczu. Nie należy spać w soczewkach: chyba, że używasz szkieł całodobowych – one stanowią wyjątek od reguły. Mogłoby się wydawać, że krótka drzemka w kontaktach “nikomu nie zaszkodzi” – nic bardziej mylnego. Oczywiście, przypadkowe zaśnięcie w soczewkach kontaktowych nie oznacza natychmiastowej infekcji, ale zwiększa ryzyko jej wystąpienia. 

Skutki spania w soczewkach 

Spanie w soczewkach może przynieść wiele dokuczliwych konsekwencji. Należą do nich: 

 • opuchnięcie powiek,
 • podrażnienia,
 • uczucie piasku pod powiekami,
 • niedotlenienie rogówki,
 • zaczerwienienie,
 • wysuszenie oczu,

  Warto sprawdzić też, czym jest zespół suchego oka.

Jednakże, w skrajnych przypadkach lub przy regularnym spaniu w klasycznych soczewkach, może rozwinąć się infekcja, np. stan zapalny przedniej błony oka. 

Co zrobić, gdy zaśnie się w soczewkach?

 1. Przede wszystkim – nie stresuj się. Jednorazowe zaśnięcie w soczewkach raczej nie powinno przynieść poważnych konsekwencji.
 2. Gdy zdarzy się Tobie zasnąć w soczewkach, po przebudzeniu jak najszybciej ściągnij kontakty z oczu. 
 1. Po tym jak to zrobisz, po prostu przemyj szkła i odłóż do pojemniczka.
 2. Oczy nawilż kroplami.Może zdarzyć się, że będziesz mieć problem ze ściągnięciem szkieł z oka. Wtedy również warto użyć kropli do oczu, które powinny skutecznie pomóc w rozwiązaniu problemu. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak ściągać soczewki.
 3. Jeśli odczuwasz jakieś nieprzyjemne dolegliwości, możesz profilaktycznie udać się na kontrolę do specjalisty. 

Dlaczego nie można spać w soczewkach? 

Tlen jest niezbędny do życia – wpływa na prawidłowe działanie wielu narządów, w tym narządu wzroku. Choć niewiele osób o tym wie, tlen ma niezbędne działanie w związku z prawidłowym funkcjonowaniem rogówki. Oczy pobierają go z atmosfery. Dlatego w parametrach soczewek ważny jest poziom tlenoprzepuszczalności – należy wybierać takie kontakty, które przepuszczają do oka jak najwięcej powietrza. Właśnie z tego powodu nie należy spać w szkłach kontaktowych: nowoczesne soczewki przepuszczają w ciągu dnia wystarczającą ilość tlenu, ale gdy oczy są zamknięte, ta funkcja jest mocno ograniczona. Ilość tlenu, jaka dociera do oka może być zbyt niska – co bywa przyczyną konsekwencji zdrowotnych, dlatego mówimy m.in. o niedotlenieniu rogówki. 

Kobieta. Śpi w okularach.

Spanie w soczewkach całodobowych 

Spanie w soczewkach jest szkodliwe, chyba, że są to soczewki całodobowe. W soczewkach całodobowych można spać. Sen w takich szkłach jest bezpieczny i nie stwarza zagrożenia. Kontakty dzień-noc przepuszczają około 5 razy więcej tlenu, niż standardowe soczewki kontaktowe. Miesięczne soczewki całodobowe możesz nosić bez przerwy przez 30 dni. Zalecamy jednak, aby co kilka dni zdjąć je i przemyć płynem do soczewek. W ten sposób usuniesz zanieczyszczenia czy osady białkowe, które zbierają się na soczewce. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o miesięcznych soczewkach bez zdejmowania.

Jakie soczewki całodobowe wybrać? 

Jeśli zależy Tobie na soczewkach, w których spokojnie możesz spać i ucinać sobie drzemki, polecamy kilka kontaktów sprawdzonych marek: 

 1. Soczewki EyeLove Supreme Pro

Te kontakty producenta EyeLove zostały wykonane z mocno uwodnionych i oddychających materiałów. Bardzo wysoka przepuszczalność tlenowa (160 Dk/t) gwarantuje bezpieczeństwo, a konstrukcja minimalizująca zniekształcenia obrazu zapewnia klarowność widzenia i komfort noszenia. 

 1. Soczewki Biofinity

Te soczewki charakteryzuje gładka i wysoko zwilżona powierzchnia, która odporna jest na gromadzenie osadów. Naturalne nawilżenie zapewnia użytkownikowi wygodę noszenia i nie powoduje podrażnień. 

 1. EyeLove Supreme PRO XR

Soczewki EyeLove Supreme PRO XR to produkt najnowszej generacji, który bez problemu koryguje bardzo wysokie wady wzroku. Nie powodują aberracji, więc widzenie w nich jest czyste i niczym nie zniekształcone. Te wysokiej klasy kontakty gwarantują bezpieczeństwo i są zdrowe dla oka. 

Gdzie kupić soczewki? 

Rekomendujemy Tobie zakupy online, gdzie  znajdziesz szeroki wybór soczewek miesięcznych, całodobowych i jednodniowych. W asortymencie są też płyny do soczewek i krople do oczu oraz akcesoria. Poszukując szkieł kontaktowych należy wybierać sprawdzone miejsca, jak na przykład bezokularow.pl, ale warto kierować się także ceną. Soczewki możesz zakupić u optyków stacjonarnych, lecz ich koszt prawdopodobnie będzie wyższy, ze względu na takie elementy jak np. koszty utrzymania sklepu. Dlatego polecamy zakupy online, gdzie bez wyjścia z domu znajdziesz wysokiej klasy produkty w okazyjnych cenach. 

Spanie w tradycyjnych soczewkach kontaktowych jest przez nas stanowczo odradzane. Staraj się nie tylko nie zasypiać na noc w kontaktach, ale także nie drzemać w nich. Jeśli jesteś osobą, która np. pracuje na zmiany lub po prostu chcesz mieć skorygowany wzrok przez cały czas, sięgnij po soczewki całodobowe, które zagwarantują Twoim oczom bezpieczeństwo. Pamiętaj, że oczy i wzrok są bardzo delikatne i należy o nie należycie dbać. 


M. Kwitko, Oczy. Współczesne Metody Korekcji Zaburzeń Widzenia, Wyd. Klub Dla Ciebie, 2003
F. Grehn, Oczy, Poradnik dla każdego. Wyd. Lekarskie PZWL, 1998