Termin „widzenie stereoskopowe” jest Ci obcy? A znaczenie słów głębia, odległość, czy przestrzeń już pewnie znasz? To bardzo bliskoznaczne określenia. Dowiedz się czym tak naprawdę jest widzenie stereoskopowe i czy jego zaburzenia wpływają na nasze życie.
Widzenie stereoskopowe – co to jest?
Widzenie stereoskopowe to inaczej widzenie dwuoczne (przestrzenne), które umożliwia ocenianie odległości, czy postrzeganie głębi. Nasz mózg odbiera obraz przez prawą i lewą gałkę oczną, a następnie łączy te dwa różne obrazy w całość. Zaburzenia widzenia przestrzennego mogą utrudniać codziennie życie, np. wykluczają z niektórych zawodów, czy uniemożliwiają zdobycie umiejętności.
Na czym polega widzenie stereoskopowe?
Ułożenie oczu u człowieka umożliwia widzenie przestrzenne. Jednak to mózg odpowiada za odbiór obrazu i przekształca go w rzeczywisty obraz 3D. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić odległość danego przedmiotu, czy złapać piłkę w locie.
Proces ten jest łatwy w teorii, jednak w praktyce jest on bardzo skomplikowany. Aby widzenie stereoskopowe przebiegało bez zaburzeń muszą być spełnione równocześnie 4 warunki:
- brak wady wzroku,
- brak zeza,
- prawidłowe funkcjonowanie neuronów w siatkówkach oczu,
- prawidłowa praca mózgu.
Niektóre z tych warunków tylko utrudniają widzenie stereoskopowe, a niektóre całkowicie je zaburzają.
W jaki sposób bada się widzenie stereoskopowe?
Prawidłowe widzenie stereoskopowe ocenia się podczas badania okulistycznego. Dzieje się to za pomocą kilku specjalnych testów. Każda z metod może dać różny wynik dlatego warto, aby specjalista wykonał kilka takich testów, by zbadać dokładnie widzenie przestrzenne. Często w takich badaniach stosowany jest synoptofor – można dzięki niemu zbadać kąt zeza, stereopsję, fuzję i jednoczesną percepcję. Oprócz tego wzrok jest badany pod kątem wad wzroku, by wykluczyć wyżej wymienione warunki.
Co ważne dorośli powinni poddawać się takiemu badaniu mniej więcej co 2 lata. Natomiast w przypadku dzieci pierwsze takie badanie powinno być wykonane przed 3 rokiem życia, a każde kolejne badanie co 3 lata.
Test muchy
Ten rodzaj testu jest najbardziej kojarzony z widzeniem steroskopowym i stosuje się go najczęściej podczas badania dzieci. Specjalista najpierw poprosi o założenie specjalnych okularów polaryzacyjnych. Następnie na obrazku znajdować się będzie mucha. W momencie, gdy widzenie przestrzenne jest prawidłowe mucha, a głównie jej skrzydła będą „wystawać z kartki”. Dziecko w tym momencie powinno spróbować łapać muchę ponad powierzchnią kartki. Drugą częścią testu są trzy rzędy po pięć obrazków na których są zwierzątka. Jedno zwierzątko wyraźnie powinno być widziane jako wystające z kartki. Natomiast trzecia część to 9 pól, w których umieszczone są 4 kółka, a jedno z nich powinno być widziane przestrzennie.
Widzenie przestrzenne u dzieci – dlaczego jest tak ważne?
Podczas rozwoju dziecka tworzą się u niego prawidłowe połączenia nerwowe m.in. umożliwiające widzenie przestrzenne. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy widzenie stereoskopowe zachodzi we właściwy sposób. W przeciwnym razie konieczne będzie przeprowadzenie terapii ortoptycznej, by wznowić proces tworzenia się prawidłowych połączeń nerwowych.
Zastanawiasz się co powinno wzbudzić Twój niepokój? Przede wszystkim obserwuj swoje dziecko. Gdy zauważysz, że:
- ma problemy z rysowaniem,
- ma najprawdopodobniej zeza,
- przekręca zbyt często głowę na bok,
- ma zaburzenia koordynacji ruchowej,
- siada zbyt blisko ekranu telewizora,
- ogląda różne przedmioty ze zbyt bliskiej odległości
to czym prędzej umów się na wizytę u specjalisty. U dzieci istnieje ten plus, że zaburzone widzenie stereoskopowe można u nich „naprawić” tak, by w życiu dorosłym nie miało problemów. Pamiętaj, że z tego typu zaburzeniami nie wolno czekać. Widzenie stereoskopowe stanowi bardzo ważny element rozwoju dziecka m.in. umożliwia prawidłową naukę, czy zabawę.
Czy da się wyleczyć zaburzenia widzenia stereoskopowego?
Przykrą informacją w tym przypadku jest fakt, że u osób dorosłych wyleczenie zaburzeń widzenia przestrzennego jest praktycznie niemożliwe. Taka możliwość istnieje tylko we wczesnym dzieciństwie.
Co więcej przypomnijmy, że zaburzenie widzenia stereoskopowego wpływa na orientację w terenie i ocenę odległości. Tym samym utrudnia lub całkowicie uniemożliwia podjęcie niektórych zawodów, np. zawodowy kierowca, służby mundurowe, praca na wysokościach. Jednak uprawnienia do prowadzenia pojazdu (kat. B) są możliwe do zdobycia po przejściu specjalnych badań, które ocenią jak bardzo widzenie jest zaburzone.
Szukasz tanich soczewek kontaktowych? Sprawdź bezokularow.pl