Pielęgnacja soczewek – jak to robić?

Każdy użytkownik wie, jak ważne jest zachowanie soczewek w czystości. Jednak warto wiedzieć, jak to robić, by zapewnić sobie jak najlepszy komfort. Dlatego dowiedz się jakie są techniki czyszczenia soczewek oraz jaki płyn i pojemnik wybrać. Pielęgnacja soczewek to nic trudnego!

pielęgnacja soczewek

Dlaczego trzeba czyścić soczewki?

Odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych to podstawa ich użytkowania. Dzięki zachowaniu prawidłowej higieny unikamy nie tylko podrażnień, ale także usuwamy wszelkie zanieczyszczenia. Co więcej, odpowiednia pielęgnacja przyczynia się do poprawienia komfortu noszenia soczewek. Wszystko w dużej mierze zależy od płynu do soczewek oraz systematyczności czyszczenia. Należy pamiętać, że tylko codzienne czyszczenie soczewek przynosi najlepsze rezultaty. Po za tym pomyśl o wszystkich zanieczyszczeniach, bakteriach oraz osadach, które znajdują się na Twoich soczewkach po całym dniu noszenia. Jeśli nie będziesz ich usuwać to mogą one wywołać podrażnienia, czy zaczerwienienia oczu.

Warto także wspomnieć o tym, że tylko soczewki wielokrotnego użytku (miesięczne, dwutygodniowe, kwartalne) wymagają pielęgnacji. Z kolei soczewki jednodniowe po użyciu należy wyrzucić. Ponowne założenie soczewek jednorazowych jest sprzeczne z ich przeznaczeniem i naraża nas na przykre konsekwencje.

Jak czyścić soczewki?

Techniki czyszczenia soczewek nie są skomplikowane i często zależą od rodzaju płynu jakiego używasz. Pamiętaj, że najbardziej rzetelną informację o sposobie czyszczenia znajdziesz właśnie na opakowaniu płynu. Często do płynów dołączona jest także krótka instrukcja.

Najczęściej wystarczy położyć soczewkę na dłoni, oblać ją płynem, a następnie pocierać opuszkiem palca przez parę sekund. Ten rodzaj czyszczenia nazywa się czyszczeniem mechanicznym. Mimo swojej prostoty jest to bardzo skuteczny sposób na wyczyszczenie soczewek z osadów. Innym sposobem jest pozostawienie soczewek zanurzonych w płynie na określoną ilość godzin – wtedy procesy czyszczenia zajdą same. Jednak w tym przypadku należy ściśle trzymać się zaleceń z instrukcji.

pielęgnacja soczewek czyszczenie soczewek

Najlepszy płyn do soczewek

Długoletni użytkownicy soczewek świetnie wiedzą jaki płyn spełnia ich oczekiwania i jak ważną gra rolę. Na rynku istnieje wiele płynów, które różnią się od siebie przede wszystkim składem, a co za tym idzie sposobem działania. W ten sposób wyróżnia się trzy rodzaje płynów:

  • wielofunkcyjny – czyli taki, który niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko zdezynfekuje i oczyści soczewki, ale również je nawilży i zniszczy szkodliwe mikroorganizmy. Dzięki temu zyskasz pewność, że w odpowiedni sposób zadbasz o swoje soczewki. Takimi płynami są, np. EyeLove Comfort Plus, Opti-Free Express, czy ReNu Multiplus.
  • oksydacyjne – to specjalne płyny, które wyróżniają się wysoką skutecznością dezynfekcji soczewek. Dzieje się to za sprawą specjalnego pojemnika, w którym umieszcza się soczewki i zalewa się je płynem. Tak przygotowane soczewki zostawia się na co najmniej 6 godzin. W tym czasie zachodzi proces neutralizacji. Ważne, by nie przerywać tego procesu i zakładać soczewki dopiero po jego zakończeniu. Takimi płynami są, np. EyeLove Peroxide, czy Aosept plus HydraGlyde.
  • naturalne – jak sama nazwa wskazuje są to płyny, które bazują na naturalnych substancjach. Możesz w nich znaleźć wyciąg z rumianku, czy aloesu, ale także kojącą alantoinę. Dlatego tego typu płyny świetnie nadają się dla osób, które mają wrażliwe oczy lub cierpią na różne alergie. Przykładem takiego płynu jest EyeLove Natural.

Skład płynu do soczewek

Skuteczność płynu w dużej mierze zależy od jego składu. Dlatego wybierając płyn dla siebie zwróć uwagę na ten aspekt. Mile widziane w składzie są: hialuronian sodu, kwas borowy, tetraboran sodu czy cytrynian sodu. Skład płynu do soczewek znajdziesz zazwyczaj na etykiecie na samym dole. Pamiętaj, że pielęgnacja soczewek za pomocą dobrego płynu to klucz do sukcesu!

Szukając odpowiedniego płynu zajrzyj do bezokularow.pl – tam znajdziesz również informacje o składach.

Pojemniki na soczewki

W całej pielęgnacji soczewek nie należy zapominać o pojemniku. Na pozór zwykły plastikowy pojemnik do przechowywania soczewek gra również ważną wolę. Dzięki niemu możesz również zabić część bakterii, które znajdują się na powierzchni soczewki. Jak? W sklepach możesz znaleźć pojemniki, których materiał jest antyseptyczny (przez zastosowanie srebra). To oznacza, że bakterie nie są w stanie przeżyć w takim środowisku. 

Warto jednak pamiętać, że żaden pojemnik nie będzie spełniał swojej roli dobrze jeśli nie będziemy go regularnie wymieniać. Zaleca się wymianę pojemnika wraz z każdą świeżą parą soczewek.