Jak dbać o wzrok – kilka zasad

Jeśli kiedykolwiek przyszło Ci na myśli, czy można polepszyć sobie wzrok poprzez odpowiednią dietę, to jest to możliwe. Wystarczy zastosować kilka zasad i nauczyć się co działa dobrze na nasze oczy. Już teraz dowiedz się jak dbać o wzrok by cieszyć się nim jak najdłużej.

Jak dbać o wzrok – witaminy na oczy

Warto zwrócić uwagę na witaminy i minerały zawarte w naszej diecie. Dzięki nim możesz poprawić swój wzrok lub zachować go w dobrym stanie. Witaminy mają realny wpływ na nasz organizm. Dlatego poznaj kilka z nich, które warto wprowadzić do swojej diety, by dbać o wzrok codziennie. 

 • Witamina A – niedobór tej witaminy może przyczynić się do wystąpienia zespołu suchego oka. Dlatego by tego uniknąć spożywaj witaminę A, która zawiera beta-karoten. Znajdziesz ją m.in. w czerwonej papryce, marchwi, pomidorach, szpinaku czy jarmużu.
 • Witamina E – jest niezbędna do odpowiedniego przyswajania beta-karotenu. A więc idzie w parze z witaminą A. Dlatego szukaj jej w produktach takich jak: orzechy, pestki dyni, jajka i oleje roślinne.
 • Witamina D – zapobiega ona rozwijaniu się jaskry i zapalenia spojówek oraz uczestniczy w regulacji ciśnienia w gałce ocznej. Dlatego warto wzbogacić swoją dietę o tłuste ryby morskie i nabiał. 
 • Witaminy C – co ciekawe ta witamina nie tylko wspomaga naszą odporność, ale również oczy. Jest ona potrzebna w syntezie kolagenu. Dzięki temu naczynka w oczach nie pękają i stają się mocniejsze. Witaminę C znajdziesz w pietruszce, rzodkiewkach, truskawkach, cytrusach, brokułach lub w porzeczkach.
 • Witaminy z grupy B – gdy zabraknie tych witamin w Twoim organizmie możesz odczuć, np. drżenie powiek albo ich nadmierne zmęczenie. Dlatego witaminy z grupy B (B1, B2 i B6) jak najszybciej wprowadź do swojej diety. Zrobisz to dzięki takim produktom jak marchew, orzechy, fasola, jak również zboże i mleko.  
 • Minerały – by widzieć dobrze po zmroku i by oko rozróżniało szarości koniecznie wprowadź do diety cynk, selen i miedź. Znajdziesz je w jajkach, rybach, mięsie, nasionach. 

Zasady dbania o oczy na co dzień

Stosując kilka zasad każdego dnia jesteś w stanie zachować swój wzrok w dobrej kondycji. Najważniejsze to trzymać się ich regularności i wprowadzić je już na stałe do naszego życia. Dzięki temu nie pogorszysz stanu swoich oczu, ale również zapobiegniesz wadom wzroku. 

 1. Spędzając wiele godzin przed komputerem pamiętaj, by robić sobie przerwy. Pozwól swoim oczom też odpocząć. Ciągłe wpatrywanie się w ekran bardzo je męczy. W trakcie przerwy popatrz na obiekty bardziej oddalone od Ciebie lub wykonaj kilka ćwiczeń. Warto również mieć na biurku krople nawilżające do oczu, by co jakiś czas je zakroplić. 
 2. Regularnie odwiedzaj gabinet okulistyczny. Badając swój wzrok przyczyniasz się do szybszego wykrycia ewentualnych chorób czy wad wzroku. Tym sposobem jesteś w stanie szybko zareagować.
 3. W wolnym czasie zrezygnuj z długiego wpatrywania się w ekran telewizora i smartfona.  W tym czasie możesz zafundować sobie relaks i zrobić, np. okład na oczy. Będzie to z korzyścią nie tylko dla oczu ale także dla Ciebie! 
 4. Używaj kropli do oczu. Zwłaszcza, gdy przebywasz w klimatyzowanych i mocno ogrzewanych pomieszczeniach. A także w miejscach gdzie unosi się kurz i pył. Krople skutecznie nawilżą oczy oraz ukoją i złagodzą podrażnienia. 
 5. Noś okulary przeciwsłoneczne. Ochronią one Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Szczególnie te z filtrem UV 400 dadzą Ci pełną ochronę przed słońcem. 

Dzięki odpowiedniej diecie i kilku powyższym zasadom jesteś w stanie zachować swoje oczy w dobrej kondycji. Nie zapomnij także zaopatrzyć się w krople do oczu. Ich szeroki wybór znajdziesz na www.bezokularow.pl