Jakie szkła kontaktowe do komputera wybrać?

Żyjemy w czasach, gdzie ze wszystkich stron otacza nas technologia. Wpływa ona nie tylko na nasze codziennie życie, ale także na nasz organizm, w tym nasze oczy. Jak ochronić wzrok przed negatywnymi skutkami cyfrowego zmęczenia wzroku? Jakie szkła kontaktowe wybrać do pracy przy komputerze? Które soczewki do komputera będą najlepsze?

jakie szkła kontaktowe wybrać do pracy przy komputerze soczewki do komputera

Praca przy komputerze

Wielu z nas spędza długie godziny przed ekranem komputera. Zazwyczaj w pracy lub w czasie wolnym grając w gry, czy oglądając seriale. Jednak warto pamiętać, że częste i długotrwałe używanie komputera ma wpływ na nasze oczy. Niesie to za sobą wiele nieprzyjemnych dolegliwości, np. ból głowy i oczu, uczucie suchości i szczypanie w oczach, brak skupienia i wiele innych. To wszystko objawy cyfrowego zmęczenia wzroku, które pojawia się gdy nadmiernie i w zły sposób używamy urządzeń elektronicznych. Jednak dzięki kilku sprytnym sposobom i dobrym nawykom możemy zniwelować te nieprzyjemne objawy i zadbać o nasze oczy.

Ekran komputera

Wszelkiego rodzaju monitory i ekrany emitują światło niebieskie (laptop, smartfon, tv, itd.). To światło w nadmiernej ilości jest dla naszych oczu bardzo męczące. Powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości i znacząco wpływa na stan naszych oczu. To wszystko dlatego, że emitowane światło jest sztuczne, a nasze oczy ciężko odbierają taki rodzaj światła.

Soczewki do komputera

Jednym z wyjść w tej sytuacji są soczewki do komputera. Ich zadaniem jest blokowanie światła niebieskiego docierającego do naszych oczu z ekranów. Dodatkowo tego typu soczewki są bardziej uwodnione, więc oczy są stale nawilżone. To bardzo ważne ponieważ patrząc w ekran o wiele rzadziej mrugamy. Przez to nasze oczy wysychają, a my odczuwamy pieczenie i swędzenie. Co więcej, soczewki do komputera mają też wysoki poziom przepuszczalności tlenu co przekłada się na zdrowie naszych oczu. Te wszystkie zalety soczewek są możliwe dzięki materiałowi, z którego są tworzone – materiał silikonowo-hydrożelowy. Materiał ten jest zdolny połączyć wszystkie zalety soczewek dając najwyższy komfort noszenia soczewek.

Soczewki do komputera – które wybrać?

Obecnie na rynku jest kilka marek, które oferują soczewki do komputera. Soczewki, które wprost informują, że są przeznaczone dla osób, które spędzają sporo czasu przy komputerze to EyeLove Digital. Są to soczewki, które zadbają o Twój wzrok na sto procent! Inne soczewki poprzez swoje dobre parametry również nadają się do pracy z komputerem jednak nie jest to wprost komunikowane. Takimi soczewkami są: Biofinity Energys, Pure Vision 2HD, czy Acuvue Oasys 1-Day.

Wszystkie wymienione soczewki dostaniesz na bezokularow.pl

Dobre nawyki w pracy przy komputerze

Warto pamiętać, że soczewki kontaktowe przeznaczone do pracy z ekranami to nie wszystko. Należy trzymać się także kilku zasad, by kompleksowo zadbać o oczy. W końcu dzięki nim widzimy piękno otaczającego nas świata. Po za tym nikt z nas nie lubi, gdy oczy są suche i bolą – po prostu sprawiają nam dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego zastosuj się do kilku prostych zasad i wyrób w sobie dobre nawyki.

Przerwa w pracy przy komputerze

Staraj się nie zapominać, że Twoje oczy też potrzebują przerwy w pracy z komputerem. Dlatego co godzinę staraj się odejść od komputera na co najmniej 5 minut. W tym czasie porób coś innego, a najlepiej patrz na obiekty sporo oddalone od Ciebie, np. wyjrzyj przez okno.

Krople nawilżające do oczu

Jeśli naprawdę wiele godzin wpatrujesz się w monitor to zainwestuj w krople nawilżające. Dobrym nawykiem jest trzymanie ich na biurku, by były zawsze pod ręką. Zakraplaj oczy kilka razy w ciągu dnia – dzięki temu unikniesz suchości, pieczenia i swędzenia.

Ekran i jego odległość

Zadbaj o to, by monitor komputera był oddalony od Twoich oczu co najmniej na 50-70cm. Oprócz tego korzystaj z funkcjonalności, które daje Ci sam komputer! W większości urządzeń istnieje przydatna opcja, która nazywa się „ochrona wzroku”. Po jej uruchomieniu ekran zmienia swoje barwy na takie, które nie męczą oczu. Możesz również po prostu przyciemnić ekran.

Relaks dla oczu

Jeśli spędzasz wiele godzin przed komputerem to zadbaj o to, by po odejściu od niego sprawić swoim oczom relaks. W tym celu możesz położyć się na 20-30 minut, a na powieki nałożyć okład, np. z rumianku (nasącz wacik kosmetyczny wcześniej zaparzonym rumiankiem i połóż na zamknięte powieki).