Na co zwrócić uwagę, wybierając soczewki kontaktowe? Parametry soczewek

Kupowanie soczewek kontaktowych, szczególnie tych pierwszych, wcale nie jest takie proste. Ważne staje się zwrócenie uwagi na szereg bardzo ważnych aspektów. Od tego, jaki rodzaj soczewek będzie dla Ciebie najlepszy, po określenie zawartości wody czy tlenoprzepuszczalności. Zawsze najważniejsze na samym początku jest jednak badanie wzroku, które określi, jakie parametry powinny zawierać idealnie dopasowane do Ciebie soczewki kontaktowe. Poznaj kompendium wiedzy na temat szkieł kontaktowych, które szczególnie przyda się osobom, które zdecydowały się wybrać soczewki, zamiast okularów korekcyjnych. A więc, na co zwrócić uwagę wybierając soczewki kontaktowe?

na co zwrocic uwage kupujac soczewki kontaktowe

Badania wzroku – jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Aby dobrać odpowiednie soczewki, konieczne jest wykonanie badania wzroku przez okulistę lub też optometrystę. Przy czym na samym początku ważny staje się wywiad ze specjalistą, który będzie w stanie określić, czy są jakiekolwiek przeciwskazania do noszenia soczewek. Następnie specjalista przejdzie do szczegółowego badania Twoich oczu. Ostatnim etapem jest nauka zakładania i ściągania soczewek oraz ich pielęgnowania.

Parametry (moc, krzywizna, średnica)

Następnie badanie powinno skupić się na określeniu najważniejszych parametrów, dzięki którym dopasujesz idealnie soczewki do swoich oczu oraz wady wzroku. Najważniejsze parametry to:

  • moc, która wpływa na ostrość widzenia w soczewkach i określa rodzaj wady wzroku,
  • krzywizna – promień krzywizny, aby soczewka była prawidłowo dopasowana do Twojego oka,
  • średnica soczewki.

Rodzaj soczewek

Kiedy specjalista już określi dokładnie, jakie parametry soczewek powinnaś nosić, to możesz poprosić go o polecenie dobrych soczewek kontaktowych lub też rozpocznij własne poszukiwania. Przekonaj się, jakie soczewki kontaktowe są dziś najczęściej wybierane. Przy czym musisz zdawać sobie sprawę, że większość modeli to szkła miękkie, które są wygodne, bezpieczne i o wiele łatwiejsze w aplikowaniu niż modele twarde. Soczewki można podzielić na sferyczne (dla krótko- i dalekowidzów), toryczne (dla astygmatyków) czy progresywne (dla osób z presbiopią). Oprócz tego soczewki dzielone są na te jednorazowe (jednodniowe) i te wielokrotnego użytku (miesięczne, dwutygodniowe, kwartalne).

Czas noszenia 

Po pierwsze soczewki kontaktowe można podzielić w zależności od tego, jak długo zaleca je nosić producent. Wśród dostępnych w każdym sklepie internetowym modeli można wyróżnić:

  • soczewki jednodniowe – to modele jednorazowe, które można nosić przez maksymalnie 16 godzin, a następnie należy je wyrzucić, dzięki temu nie wymagają dezynfekcji;
  • soczewki miesięczne – to drugie najpopularniejsze modele szkieł kontaktowych, jakie obecnie możesz zakupić. Cechują się tym, że możesz nosić jedną i tę samą parę przez okres 30 dni. Dostępne są również w wersji całodobowej, co oznacza, że możesz mieć je założone przez cały miesiąc;
  • soczewki dwutygodniowe – jak sama nazwa mówi, że możesz nosić je przez 14 dni, coraz częściej są dostępne także w wersji, gdzie przez 7 dni możesz nosić je z rzędu, zarówno rano, jak i wieczorem, lub też po prostu możliwe jest ściąganie ich przed spaniem i dezynfekowanie;
  • soczewki kwartalne – mniej popularne, ale być może już wkrótce się to zmieni, cechują się tym, że codziennie wieczorem musisz je zdezynfekować i jedną parę możesz nosić przez 3 miesiące przy zachowaniu zasad higieny narządu wzroku;
  • soczewki roczne – rzadziej dostępne, można nosić je przez cały rok.

Tryb noszenia

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obecnie masz do wyboru soczewki, które możesz nosić w dwóch trybach:

  • całodobowym – to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie trzeba ich ściągać przez zalecany przez producenta okres czasu.
  • dziennym – codziennie je ściągasz, dezynfekujesz w nocy, aby kolejnego dnia były gotowe do noszenia. Koniecznie dokup do nich dobry, wielofunkcyjny płyn do soczewek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając soczewki kontaktowe?

Podczas kupowania soczewek nie zawsze najważniejsza jest ich cena, czy marka. Choć oczywiście często stanowi to pewną wskazówkę. Warto poczytać opinie w sieci na temat różnych szkieł kontaktowych, ale lepszą opcją jest spytanie optyka o poradę.

Koniecznie podczas kupowania zwróć uwagę także na takie właściwości, jak zawartość wody w soczewkach, najlepiej w granicach ok. 50%. Im szkła kontaktowe będą bardziej uwodnione, tym lepiej, gdyż podczas ich noszenia oczy będą bardziej nawilżone, a tym samym noszenie ich stanie się niezwykle komfortowe. Zawartość wody to nie jedyna ważna kwestia, gdyż na wygodę podczas noszenia soczewek wpływa również przepuszczalność powietrza. Przydatne są także filtry UV, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Zwróć uwagę także na materiał, z którego wykonano soczewki – postaw na nowoczesne modele silikonowo-hydrożelowe.

Pamiętaj, że dobre soczewki to takie, których niemal nie czujesz, gdy je nosisz.

Gdzie można kupić soczewki?

Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie soczewki kontaktowe najlepiej sprawdzą się u Ciebie. Jeśli chodzi o to, gdzie warto zakupić szkła kontaktowe wysokiej jakości, to oczywiście polecamy Internet. Zyskasz więcej czasu na zastanowienie się, możliwość przeczytania opinii, dopytania w spokoju specjalistów, pracujących w sklepie online, czy też możliwość skorzystania z częstych promocji. Szczególnie polecamy sklep bezOkularow.pl, gdzie znajdziesz najlepsze na rynku soczewki kontaktowe topowych firm w atrakcyjnych cenach.